Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadasında bulunan İspanya, dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biri. Fazlasıyla renkli ve inanılmaz zengin bir coğrafyaya sahip olan İspanya; hareketli meydanları, insanın ruhunu harekete geçiren flemenko dansı ve karakteristik mimarisi ile gerçekten rengarenk bir ülke.

Mağribi atalarından kalan muazzam mirası gözler önüne seren Endülüs coğrafyası ise eşi benzeri bulunmayan ayrı bir dünya. Her sene dünyanın her yerinden milyonlarca kişi Sultan’ın saraylarını gezmeye, etkileyici camilerini görmeye ve eski Endülüs’ün havasına tanık olmak için İspanya’ya akın ediyor.

İspanyayı, İspanyanın kültürünü ve insanlarını daha yakından tanımak için gezmeden gelmeyin diyeceğimiz yerler var elbette. İşte görmeden geçmeyin dediğimiz o şehirler;

  • MADRİD; İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid, Avrupa’da çok kültürlülüğün sembollerinden biri olan bir şehirdir. Sokaklarında gün boyu hareketin eksik olmadığı, rengarenk sokaklara sahip şehrin merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı, turistlerin uğrak yeri. Madrid’in ünlü meydanı Puerta del Sol, sokak sanatçılarının gösterilerine, festivallere ve önemli bir takım etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. San Miguel Pazaryeri ile ünlü Plaza Mayor da yine görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.
  • BARSELONA; İspanya’nın kuzeydoğusunda, Akdeniz kıyısında konumlanan bu şehir, Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinden. Avrupa’nın en çok turisti ağırlamakta olan şehirlerinden biri olan Barselona, geçmişi temsil eden mimari yapıları ve cıvıl cıvıl ve hareketleri sokaklarıyla, enerjisini asla kaybetmeyen bir şehir. Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en önemli eserlerinden Sagrada Familia Kilisesi ve Casa Batllo mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında.
  • VALENCİA; İspanya’da sanatın ve bilimin şehri olarak anılmakta olan Valencia, ülkenin doğusunda Akdeniz kıyısında konumlanmaktadır. Modern bir kent izlenimini veren şehir merkezinde, çok iyi bir şekilde muhafaza edilerek günümüze kadar ulaştırılan tarihi yapılar mevcut. Torres de Serranos Kulesi, orta çağ izlerini hala üzerinde taşıyor. Sanat ve Bilim Kompleksini, opera evini ve Prens Felipe Bilim Müzesini mutlaka gezmelisiniz.
  • CORDOBA; İspanya’nın güneyinde bulunan Cordoba, Endülüs tarihinin mirasını tanıyabileceğiniz bir şehir. Orta çağ’da kentin ihtişamını, Endülüs Döneminde cami olarak inşa edilmiş olan Kurtuba Katedralinden rahatlıkla görebilirsiniz. Eski Yahudi Mahallesini ve Hristiyan Krallık Kalesini gezmeyi de sakın unutmayın.
  • GRANADA;  Endülüs izlerini taşıyan, İspanyol kültürü ile birbirine karışmış bir görüntüye sahip bu şehir. Çok sayıda tarihi ve kültürel yapıyı içerisinde bulunduran Granada, sanki sizi zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.
  • TOLEDO; 16. yüzyıla kadar İspanya’nın başkenti olmuş olan Toledo, Yüzyıllarca Müslümanların, Yahudilerin ve Hristiyanların birlikte yaşadıkları bir şehir olmasından dolayı üç kültür şehri olarak da anılmaktadır.
  • SANTİAGO DE COMPOSTELA; İspanya’nın özerk bir bölgesi olan Galiçya’nın başkenti Santiago de Compostela, İspanya’nın kuzeybatısında. Hz. İsa’nın Havarisi Aziz James’in gömüldüğü şehir olduğu için, şehrin Hristiyanlık için önemi büyük.
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
İspanya ile ilgili diğer yazılar
"İspanya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir