Avrupa’nın en çok turist ağırladığı ülkelerdenim. İtalya’dan sonra dünyada en çok UNESCO kültür mirasına sahip ülkeyim.

Barcelona’da Gaudi’nin yarım kalan bazilikası La Sagrada Familia ,Yine Gaudi tasarımı olan masal şehri Parc Guell, Picasso müzesi, Dali müzesi

İlk önce Romalılar tarafından kurulmuş olan ,8. Yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından ele geçirilip devlete başkent olan Cordoba..uzun yıllar Müslüman Arapların elinde kalmış ve hala islami dönemin etkilerinin görüldüğü cordoba..Endülüs emevileri döneminde yapılan ve Unesco Dünya miras listesinde yer alan, Hristiyanların şehri tekrar ele geçirmesinden sonra katedrale dönüştürülen KURTUBA Camii ne ev sahipliği yapan Cordoba..Yahudi Mahallesinin izlerinin bulunduğu Cordoba..

Krallığımın başkenti Madrid..turistik dükkânların, cafelerin, restoranların olduğu ilk zamanlarda ise infazların, senfonilerin, boğa güreşlerinin düzenlendiği Plaza Mayor..Kraliyet ailesinin yasadığı Kraliyet Sarayı..

Alhambra sarayına ev sahipliği yapan Granada..alhambra sarayının içinde olup Endülüs islami tarihinin en ünlü mirası olan Mağribi kalesi..rönesans döneminin en güzel örneklerinden biri olan Granada Katedrali..içinde arap hamamı olan Albaicin yerleşkesi..Flamenko dansının ünlü olduğu Granada..

yine Endülüs bölgesi şehirlerinden olan Sevilla..içinde Rönesans, Moro ve İspanyol mimarisinin örnekleri olan Plaza De Espana( ispanya meydanı)..Sevilla’yı nehir tarafından gelecek tehlikelere karşı korumak için yapılan Altın Kule…

Kastilya Bölgesinin başkenti olan Toledo.. manastırları, müzeleri, sarayları, köprüleriyle Ortaçağ atmosferini yaşatan Toledo..

Müzesi, sahili, kalesi, bazilikasıyla yazın ayrı kışın ayrı nefes kesen Alicante..

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
İspanya ile ilgili diğer yazılar
"İspanya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir