İspanya’nın Mutfağı

Günümüzde insanların seyahat amaçları da değişmeye başladı. Bugün son yıllarda son derece popüler olan kavramların başında gurme turizmi denilen kavram geliyor. Zira dünyanın birçok yerinde yemekleri ile öne çıkan ülke mutfakları var. İşte bunlardan bir tanesi de çok yönlü olan ama özellikle son yıllarda daha bir popüler olduğu için yemekleri ile de öne çıkan İspanya mutfağı. Ülkemizde de İspanyol mutfağı çok seviliyor. Bilinen yemekler var. Hatta bizim cafelerimize girmiş durumda. Şimdi bu yemeklerin neler olduğuna bakalım.

Paella: İspanya’nın Valencia bölgesinden dünyaya yayılan bir yemek. Pirinç ve zeytinyağı ana bileşenleri. Bu yemeğin içine deniz mahsulleri, tavuk, tavşan eti, kırmızı eti ya da muhtelif türden sebzeler katılabiliyor. Bu yemeğin kendince incelikleri olduğu için alanında en iyi restoranlarda yenilmesi gerekiyor.

Tapas: İspanya’nın bilinen en önemli yemeklerinden bir tanesi ve hatta en çok bilinen yemeği tapas. İspanya’da hangi kente giderseniz gidin bulabileceğini tapas barları var. Bugün ülkemizde İstanbul da da tapas yapan yerler var. Dünya mutfağının en önemli yemeklerinden bir tanesi. Son derece lezzetli olan bir atıştırmalıktır.Tapas için bir tür meze olarak da adlandırma yapmak mümkündür. Tapas sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. İçkinin yanında yenebileceği gibi, hafif yemek yiyenler için ana öğün olarak da tüketilebilir. Sıcak ya da soğuk olarak yenebilen bu yemek bu atıştırmalıkta ince dilimlenmiş ekmek dilimleri üzerine kişilerin isteğine göre kat kat yiyecekler konur. Burada bir kısıtlama yoktur. Peynir, köfte,sosis gibi her şey konabilir.Üzerine bir de kürdan takılarak müşterinin önüne konulur. Tapas için bir tür kanape tanımlaması yapmak da mümkündür.

Jamon: İspanyol mutfağının en bilinen popüler sokak lezzeti. Her köşe başında Jamon görmek mümkün. Yemeğin ana bileşeni ise domut eti. Domuz eti özel bir biçimde pişiriliyor.

Gazpacho: Son yıllarda Türk televizyonlarında da yayınlanan yemek yarışmalarında, yemek programlarında sıkça yapılan bir yemek. Adı çok fazla bu duyulan bu yemek de tüm dünyada yine İspanyol mutfağı denilince akla ilk gelenlerden. Gazpacho Endülüs mutfağından gelen tarihin en eski çorbalarından. Domates, biber ve sirke bu yemeğin ana bileşenleridir. Özellikle Sevilla, Cordoba bölgelerinde sıklıkla yapılıyor.Soğuk olarak servis edildiğinden, gerek bardakta, gerek tabakta sunulabiliyor.

Tortilla: İspanya mutfağının en önemli yemeklerinden bir tanesi olan Tortilla. Bu yemeği bir tür omlet olarak düşünmek mümkün. Zaten bir diğer adı İspanyol omleti. Ama bizim bildiğimiz klasik omletlerden içeriği biraz daha farklı.  Yumurta, soğan, patatesten oluşan bir yemek. Patatesler rendeleniyor, soğanlar ince ince doğranıyor. Yumurta çırpılıyor, tuz ve baharatlar ekleniyor. Sonrasında omlet olarak pişiriliyor. Bilindiği üzere omlet bizim ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kahvaltıda yeniyor. Ama durum İspanya’da böyle değil. Onlar tortillayı ana öğün olarak öğlen yemeğinde tüketiyorlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
İspanya ile ilgili diğer yazılar
"İspanya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir