Hollanda’ya uçak

Koninklijke Luchtvaart Maatschappij‘in (Hollanda Kraliyet Havayolları) kısaltması olan KLM, Hollanda‘daki en büyük havayolu şirketidir. Amsterdam yakınlarındaki Schiphol Havalimanı’ndadır. KLM her gün dünyanın her yerinden birçok ülkeye uçuyor ve her yıl yirmi milyondan fazla yolcu taşımaktadır.

  • KLM, Koninklijke Luchtvaart Maatschappij’in kısaltmasıdır.
  • KLM, Schiphol Havaalanında bulunan en iyi Hollanda havayolu şirketidir.

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları
KLM, 7 Ekim 1919’da Hollanda ve eski sömürgeleri için kurulmuştur. Bugün KLM, sadece Hollanda‘nın en iyi bilinen havayolu şirketi değil, aynı zamanda hala orijinal ismi altında faaliyet gösteren en eski havayolu şirketi olmuştur. 2004’teki bir birleşmeden bu yana KLM, AIR FRANCE KLM grubunun bir parçası olmuştur.

Hollanda’ya tren ile gitmek

Avrupa’nın çoğu yerinden Hollanda‘ya mükemmel demiryolu bağlantıları bulunmaktadır. Toplu taşıma ağı hızlı ve verimli bir şekildedir. Bazen, tren bir havayolundan bile daha hızlı olabilmektedir, çünkü check-in ve benzeri işlemleri beklemeniz gerekmez.

Hollanda ve diğer ülkelerde esnek, sınırsız seyahat için tek bir demiryolu bileti almanız mümkündür. Hollanda, Benelüks ülkeleri veya Avrupa’yı gezmeyi tercih edebilirsiniz. Biletler çevrim içi olarak kolayca satın alınabilir.

Eurostar ile şehir merkezine yüksek hız

Eurostar hizmetleri, Londra St.Pancras International’dan Rotterdam Centraal ve Amsterdam Centraal’a kadar hizmet vermektedir. Rotterdam ve Amsterdam‘dan Hollanda‘nın dört bir yanındaki şehirlere ve kasabalara düzenli ve güvenilir bağlantılar yapılmaktadır.

Eurostar, ilk kez Londra’yı 3 saat  içinde Rotterdam Centraal ile ve 3 saat 40 dakika  içinde Amsterdam Merkez’e bağlamaktadır. Hollanda‘da, Intercity trenleri sizi Maastricht’e 1 saat ve 17 dakika içinde gidebilmektedir. Hollanda‘dan dönüş yolculuğunda, Thalys’i Brüksel’e götürmeniz ve tekrar Londra St Pancras’a giden bir trene ihtiyacınız olacaktır.

Rotterdam / Amsterdam Merkez İstasyonu

Merkez İstasyon İngiltere’den ana varış ve transfer tren istasyonudur. Buradan, Hollanda‘daki son varış noktanıza yerel tren, otobüs veya araba isteğe göre seyahatinize devam edebilirsiniz.

Rotterdam ve Amsterdam Merkez İstasyonu, İngiltere’den ana varış ve transfer tren istasyonudur. Buradan, Hollanda’daki nihai varış noktanıza yerel tren, otobüs veya arabaisteğe göre seyahatinize devam edebilirsiniz.

Hollanda’ya araba ile gitmek

Hollanda‘yı arabayla keşfedin ve Hollanda‘dan ve mükemmel yol ve tesislerden geçen en güzel rotaların tadını çıkarabilirsiniz. Sizin için bazı pratik ipuçları toplamaya çalıştık..

  • Hollanda’yı arabayla keşfedin ve mükemmel yolların tadını çıkarmaya çalışın.
  • Tarihi Delft ve Leiden şehirleri, Amsterdam‘dan arabayla sadece bir saat uzaklıktadır.
  • Arabanız bozulduğunda ne yapmalı.

Mükemmel yol ağı

Hollanda‘da seyahat etmenin birçok yolu vardır, ancak araba ile Seyehat kesinlikle en iyileri arasında olmaktadır! Hollanda, nispeten kısa mesafeler sağlayan sadece küçük bir ülke değil, aynı zamanda karayolu ağı da kapsamlı, bakımlı ve düzenlidir. Yol işaretleri çok açık, bu da Hollanda‘da araba sürmeyi çok güvenli hale getirmektedir. Başka bir avantajı, Hollanda‘nın sadece iki paralı yola sahip olması: Western Scheldt Tüneli ve Dordtse Kil.

Kolay mesafeler

Hollanda büyük bir ülke değildir, bu yüzden farklı şehirlere ve bölgelere gidip gelmek kolayca yapabilirsiniz. Utrecht, Rotterdam, Lahey, Delft ve Leiden gibi şehirler Amsterdam‘dan arabayla sadece bir saat uzaklıktadır. Ve Amsterdam‘dan Maastricht’e yolculuk sadece iki saat 15 dakika sürmektedir. Kısacası, Hollanda arabayla keşfetmek için harika bir  ülke diyebiliriz!

Yakıt

Benzine, mazot veya doğal gaza ihtiyacınız olacaktır, Hollanda’nın her yerinde benzin istasyonları bulabilirsiniz. Yakıta ek olarak, genellikle yiyecek, içecek, dergi ve küçük marketler de sunarlar. Mümkünse yakıtınızı bir şehir veya köyde alın, çünkü otoyol boyunca genellikle biraz daha pahalıdır. Güvenlik nedeniyle, doğal gaz öncelikle şehir sınırları dışındaki benzin istasyonlarından temin edilebilirsiniz.

Azami hız!

Otoyollarda maksimum hız saatte 100 ila 130 kilometre arasında değişmektedir. Ana yollar saatte maksimum 80 km hıza sahipken şehirlerde ve köylerde maksimum hız saatte 50 veya 30 kilometredir. Birçok otoyolda, ortalama hızınızı daha uzun bir yol boyunca ölçen bir hız kontrol sistemi bulunur, bu yüzden hız ölçerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Düzenlemeler ve ihlaller

Hollanda gibi küçük ve yoğun nüfuslu bir ülkede, trafik güvenliği çok önemlidir. Yollar, hız kamerası dedektörleri ile kaplı ve polis de yolları düzenli olarak izlemektedir. En yüksek hızı aşmayın, yalnızca araç kullanırken ahizesiz görüşme yapabilir. Alkollü araç sürmeyin. Yaparsanız, para cezası size birkaç yüz Euro’ya mal olabilir!

Hız ihlallerinin yanı sıra, Hollanda‘da sürüş yaparken başka birçok şey daha önemlidir. Her zaman hem önünde hem de arkasında emniyet kemeri takmanız gerekmektedir. 1.35 metreden (18 yaş altı) küçük çocuklar çocuk koltuğunda taşınmalıdır. Ve elbette, alkol veya uyuşturucu etkisi altında araç kullanmak kesinlikle yasaktır!

Araba ile seyahat ederken nelere getirmeli

Kendi aracınızı veya kiralık bir aracı kullanmayı planlıyorsanız, daima bir acil durum seti ve güvenlik yeleği bulundurduğunuzdan emin olunuz. Arabanız yoldan ayrılırken bunları kullanmak zorunludur. Almak için diğer yararlı şeyler bir dizi yedek ışık, ilk yardım çantası, bir cankurtaran, sıcak battaniyeler, bir cep ışığı ve cep telefonunuz için acil bir şarj kablosu. Ve her zaman yanınızda yeterli yiyecek ve içecek getirdiğinizden emin olunuz!

Araba sorunu

Arabanız yolda durursa, önce kendinizi, yolcularınızı ve mümkünse aracınızı güvenli bir yere götürünüz. Daha sonra Wegenwacht (yol servisi) ile yol kenarındaki acil durum telefonlarını arayabilir veya +31 (0) 88 2692 888 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Acil durumlarda hemen 112 acil servis numarasını arayın. Her zaman çarpma bariyerinin arkasında yardım bekleyin ve arabada veya omuzda kimseyi asla bırakmayın!

Hollanda’da otopark

Hollanda‘daki şehirlerin çoğu ücretli park yeri sunmaktadır. Arabanızı belirtilen alanlara veya kapalı bir otoparka park edebilirsiniz. Mevcut ödeme yöntemleri genellikle banka kartı, kredi kartı ve nakit ödeme yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Hollanda ile ilgili diğer yazılar
"Hollanda" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir