SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Hollanda | Pratik Bilgiler

Para, ATM’ler ve Bahşiş

Hollanda onyedi euro ülkesinden biridir. Tüm bu ülkeler kendi euro paralarını ihraç etmelerine rağmen, tüm para ve banknotlar tüm euro ülkelerinde yasal ihale niteliğindedir. Sekiz adet jeton (0,01 €, 0,02 €, 0,05 €, 0,10 €, 0,20, 0,20 €, 0,50 €, 1 € ve 2 €) ve yedi adet not (5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € vardır.  € 500). Çok az sayıda dükkan, restoran vb. 500 € tutarındaki parayı kabul eder. Küçük dükkanlar ve süpermarketler 200 € ve 100 € tutarındaki parayı da kabul etmemektedir. Nakit ödeme yaptığınızda, miktar en yakın 0,05 Euro’ya yakındır.

Hollanda’ya Para Getirmek

Hollanda‘ya sınırsız miktarda para getirmeniz mümkündür. Seyahat çekleri ülke genelinde kabul edilmektedir. Seyahat çeklerini avro cinsinden getirmenizi tavsiye ederiz, aksi taktirde değişim masrafları ödemeniz gerekebilir.

ATM’ler

Cirrus logosuna sahip bir yabancı banka kartınız varsa eğer Otomatik Para Çekme Makinesi’nden (ATM) para çekebilirsiniz. Bazı ABN AMRO banka ATM’leri de PLUS logolu kartları kabul etmektedir. Ayrıca, EDC, EC ve Maestro logoları için kartınızı ve ATM’yi kontrol edininiz. Tabii ki, bir ATM’den para almak için çoğu kredi kartını da kullanabilmeniz mümkündür. En küçük köyler bile, genellikle günde 24 saat çalışan birçok ATM sunmaktadır.

Banka Saatleri

Çoğu banka ve postane pazartesiden cumaya, sabah 9 ve akşam 5 arasında çalışmaktadır. Cumartesi günü sadece büyük bankalar ve postaneler açıktır. GWK Travelex haftanın her günü açıktır. GWK Travelex ofislerinin çoğu, tren ve otobüs istasyonlarının yakınında bulunmaktadır.

Parayı Bozdurmak

Hollanda‘da bankalar, postaneler ve döviz bürolarından para alışverişi yapabilirsiniz. Birçok otel de bu imkanını size sunmaktadır. Ayrıca, Hollanda genelinde bulunan ATM’lerden birinde banka kartınızla kolayca para çekebilirsiniz.

Kredi Kartları

Tüm büyük kredi kartları yaygın olarak kabul edilmektedir, ancak her yerde kabul edilmez.  Nakit ödeme hizmetleri, seçilen American Express, Diners Club, MasterCard ve VisaCard adreslerinden edinebilirsiniz. Bu kartlar ayrıca tüm GWK döviz bozdurma birimleri ve Değişim Ekspres Ofisleri tarafından kabul edilir.

Bahşiş

Hollanda‘da Katma Değer Vergisi ve servis ücretleri, otel, restoran, mağaza ve taksilerdeki ücrete dahildir. Ekstra servis için ipuçları her zaman takdir edilir ancak gerekli değildir. Taksi şoförlerine ve garsonlarına yüzde 10 bahşiş verilmesi gelenekseldir. Birçok umumi tuvalette genellikle 0,50 Euro tahsis edilen bir görevli bulunmaktadır.

Hollanda ile ilgili diğer yazılar
"Hollanda" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir