Kültür ve sanatı seviyor musunuz? Burada Hollanda‘da öne çıkan etkinlikleri keşfedin. Hollanda tarihini tuval üzerine kaydetmeyi başaran eski ustalar ve Modern mimariyi ve uluslararası üne sahip Hollandalı Tasarımını da görmeniz mümkündür.

Müzeler

Hollanda, sanat ve kültür alanında dünya lideridir. Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Kraliyet Resim Galerisi Mauritshuis, Bonnefantenmuseum Maastricht ve Kunsthal Rotterdam‘da etkileyici bir dizi klasik ve çağdaş sanatın tadını çıkarabilirsiniz. Anne Frank’ın Evi, Yahudi Tarihi Müzesi, Royal Delft, Amsterdam Müzesi, Dick Bruna Evi veya diğer birçok seçkin müzeden birinde Hollanda tarihi ve kültürü hakkında bir fikir edinin.

Utrecht sınırlarındaki Müzeler

Museum Catherijneconvent, Hollanda‘da Hristiyanlığın bugününü, geçmişini ve geleceğini göstermekte. Onu benzersiz kılan koleksiyonun Protestan ve Katolik eserleri içermesidir. En büyük Rietveld koleksiyonu Centraal Müzesi’nde görebilirsiniz. Merkez Müzesi’nin karşısında, Miffy hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz Dick Bruna Evi bulunuyor.

Miffy Müzesi

Miffy Müzesi‘ndeki iç mekanlar, oyuncaklar ve oyun malzemeleri yetişkinler ve küçük çocuklu aileler için özel olarak tasarlanmıştır. Müzede, küçük çocuklar oyun oynarken dünyalarını keşfetme şansını yakalıyorlar. Miffy Müzesi, Dick Bruna’nın resimli kitaplarından ilham alıp tasarlanmış bir dizi minyatür dünya.

Miffy, Dick Bruna (Utrecht, 1927) tarafından yayınlanan 124 küçük resimli kitabın 32’si ana karakterdir. Hikâyelerde, Miffy aktif olarak etrafındaki dünyayı, genellikle ailesiyle ve arkadaşlarıyla birlikte araştırma içerisindedir. Çocuklar hemen Dick Bruna’nın yarattığı karakterlerle ve devam ettikleri maceralarla ilgilenirler. Dick Bruna, kasıtlı olarak çocukların kendi hayal güçleriyle doldurabilecekleri bir dünya yaratmak istemiştir. Bu, Miffy Müzesi‘nin arkasındaki felsefenin önemli bir parçasıdır.

Minyatür bir dünya

Miffy Müzesi‘ndeki odaların her biri farklı bir konuya adanmıştır. Bu odalarda yaratılan minyatür dünyalar, Miffy‘nin evini ve doktora gitmek, hayvanat bahçesine gitmek gibi bilinen günlük deneyimleri içermektedir.

Miffy Müzesi‘ndeki hayvanat bahçesinde yabani veya evcil, tüm hayvanlarla oynayabilirsiniz. Papağanlara konuşmayı ve yabani hayvanların bulunduğu çevrede saklanan fareleri bulabilecek olup olmadığını görmeyi öğrenebilirsiniz.

Doktora gittiğinizde, doktor gözlerini ve kulaklarını inceler. Veya, Boris Bear kendisini pek iyi hissetmediğinden, doktor olabilir ve Boris Bear’i daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Miffy‘nin evinde mutfakta bir kek pişirebilir, arka bahçede çimleri biçebilir ve Miffy‘i yatağa koyabilirsiniz. Tatlı rüyalar Miffy! Ne unutulmaz bir macera!

Dick Bruna

Öncelikle Dick Bruna‘nın hayatı ve eserleri ile ilgilenenler için, Miffy Müzesi‘nin karşısında Centraal Müzesi var. 19 Eylül 2015’te Dick Bruna’nın orijinal stüdyosu, Centraal Müzesi’nde kalıcı bir sergi olarak açılmıştır. Yenilenmiş stüdyo, Centraal Müzesi’ne uzun vadeli yerleştirilmiş zengin eserinden değişen eserlerin seçimi için bir vitrin görevi görmektedir. Yani Utrecht, Miffy‘yi ve yaratıcısı Dick Bruna‘yı seven her yaştan insanın şehrine hitap etmektedir.

Utrecht Demiryolu Müzesi

Trenler, trenler ve daha fazla tren! Utrecht‘teki Spoorwegmuseum’da (Demiryolu Müzesi), Hollanda‘daki demiryolu ağının tarihi boyunca bir yolculuğa çıkacaksınız. Çok sayıda sergisi ve ilgi çekici yeri olan bu etkileşimli müze, genç ve yaşlılar için çok eğlenceli bir yerdir.

İnteraktif müze

Spoorwegmuseum, sizi iki yüzyıllık demiryolu tarihi boyunca heyecan verici bir yolculuğa çıkartıyor. Mesela Tren Testini yaptığınız 4D simülatörü olan Fire Test’i yapabilir ve büyük buharlı lokomotifleri geçerek eğlenceli bir yolculuk için Çelik Canavarlara adım atabilirsiniz. Ya da Orient Express’e binin ve gösterişli gezginlerle tanışabilirsiniz.

Demiryolu Müzesini Ziyaret Etmek

Maliebaan İstasyonu, XIV. yüzyıl tren yolculuğunun lüksünü yeniden canlandırmak için güzel bir şekilde restore edilmiştir; bilet penceresi, büyük bir lobi salonu, bekleme odaları ve iki yemek alanı bulunmaktadır. Müzeye Utrecht Merkez İstasyonu’ndan trenle ulaşılabilir ve otomotiv ziyaretçileri için uygun bir park yeri bulabilir. Demiryolu Müzesi, salı ile pazar günleri arası 10: 00-17: 00 saatleri arasında açıktır ve 4 yaşın altındaki çocuklara ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır.

Demiryolu Müzesi Tarihi

Utrecht‘teki Demiryolu Müzesi, 1927 yılında kurulan Het Spoorwegmuseum, Hollanda Ulusal Demiryolundan tarihi teçhizatı korumaya adanmıştır. 1954’te, müze kalıcı olarak Utrecht‘teki Maliebaan İstasyonu’na yerleştirmiştir. Yeni ve modern tesislerin eklenmesiyle 1900’lerin sonlarında büyük bir yenileme çalışması yapılmıştır. 2002 yılında, yüzlerce memnun ziyaretçiyi çeken bu müze, interaktif sergiler içeren daha halka açık bir çekicilik ile bina tamamen yenilenmiştir.

Merkez Müzesi Utrecht

Utrecht‘teki Centraal Müzesi, Hollanda‘daki en eski belediye müzesidir ve dünyanın en büyük Gerrit Rietveld tasarımlarını, Utrecht Caravaggists gibi eski ustaların resimlerini ve Miffy‘nin yaratıcısı Dick Bruna‘nın resimlerini bulacağınız yerdir.

Utrecht’teki Merkez Müzesi

Utrecht’in Centraal Müzesi, 1838’de Belediye Eski Eserler Müzesi olarak başladı. Yaklaşık 1921’de Nicolaaskerkhof’taki Agnes Manastırı’nda ikamet etti.

Bugün Hollanda‘nın en prestijli sanat ve eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapmakta ve üç yıl süren kapsamlı tadilat ve genişlemelerin ardından Nisan 2016’dan bu yana yeniden müze açılmıştır.

Centraal Müzesi, belki de dünyada en fazla karşılaşılan Gerrit Rietveld koleksiyonunu barındıran, yaklaşık 3.000 objeye ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır. Rietveld, mimari ve mobilyaya ilerici yaklaşımı onu dünya çapında tanıyan Hollandalı bir tasarımcıydı. Müze aynı zamanda yerel yazarın tasarım stüdyosu ve ikonik Miffy‘nin ardındaki illüstratör Studio Dick Bruna‘ya da ev sahipliği yapmaktadır.

Çağdaş sanat, tasarım ve modaya güçlü bir şekilde odaklanan Centraal Müzesi, en çok beş koleksiyonundan öne çıkan “The World of Utrecht” adlı kalıcı koleksiyonundaki Utrecht‘in sanatını, tarihini ve kültürünü güzel bir şekilde sergilemektedir. Müze her zaman ileri görüşlü bir yaklaşım benimsemiştir ve bir zamanlar ünlülerin tasarımcısı için moda tasarımcıları Viktor ve Rolf’u görevlendirmiştir.

Hollanda’da Nijntje olarak da bilinen Miffy, 1950’lerden bu yana dünyadaki genç beyinlerin hayal gücünü yakalayan illüstratör / yazar Dick Bruna’nın en ünlü eseridir. Şubat 2016’da açılan Utrecht‘teki Miffy Müzesi, küçük çocukları, her biri farklı bir konuya ayrılmış on teşvik edici tema odasını keşfetmeye ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye davet etmektedir. Resimli kitaplarından doğrudan ilham alan çocuklar, bu minyatür dünyalarına Miffy ve arkadaşları ile adım atabilir ve hayvanat bahçesine gitmek ya da bir doktora gitmek gibi günlük deneyimler hakkında bilgi edinebilirler. Renkli, etkileşimli ve eğlence dolu, hem genç izleyiciler hem de ebeveynler için harika bir deneyim.

Rietveld’in önemli eserleri

Ziyaretçiler, Centraal Museum’daki Gerrit Rietveld koleksiyonunu görmek için çok uzaklara seyahat etmektedirler. “Rood-blauwe stoel” (Kırmızı ve Mavi Sandalye) De Stijl’in özelliklerini özetlemekte. Müze ayrıca, çarpıcı ana renklere boyanmış bir dizi yuvalama masası olan “Bijzettafeltje” (1953) dahil olmak üzere, Rietveld’in eserlerinin çoğunu sergilemekte; ‘Tafellamp’ (1925), şık ve modern çizgileri olan bir masa lambası; ve zamanının çok ötesinde olan bir tel sandalye olan “Dradstool” (1950) bugün tasarım mağazalarında yer almazdı.

Utrecht‘in doğusunda bulunan Rietveld Schröder Evi’ni (1924) de keşfetmeksizin Centraal Müzesi’ni ziyaret etmekle tamamlanmadı. Bu, tamamen De Stijl ilkeleri altında tasarlanan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki özelliklere sahip tek bina. Öncü mimari ve iç tasarımı, dünya çapında manşetlere imza attı.

Utrecht Gezilecek Yerler

Hollanda‘nın en eski şehirlerinden biri olmasına rağmen, Utrecht ziyaretçilerin popüler olmasını sağlayan canlı bir karaktere sahiptir. Kültür severler genellikle Centraal Müzesi’ne akarken, Utrecht‘teki Miffy Müzesi ve Demiryolu Müzesi harika aile gezileridir. Utrecht’in eski şehir merkezi aynı zamanda pitoresk kanallara bakan muhteşem bir ortaçağ kilise kulesi olan Dom Kulesi’nin etrafına da inşa edilmiştir. Nefes kesici manzaraları, 465 basamağıyla tırmanmaya değer.

Salı ve Pazar günleri 11: 00-17: 00 saatleri arasında Centraal Müzesi’ni ziyaret edin. Burada biletlerinizi ayırtın.

Speelklok Müzesi

Speelklok mzüesi, hiç şüphesiz dünyanın en müzikal müzesidir. Koleksiyonda carillon saatler, müzik kutuları, Flötenuhren, piyanolar, şarkı bülbülü, ünlü Violina dahil orkestralar, fuar alanı ve dans organları yer almkatadır.

Müzik Turları

Müzik koleksiyonunun tüm şaşırtıcı özelliklerini her saat başı göstermeniz için Speelklok müzesi aracılığıyla düzenlenen rehberli turlar mevcut. Müzikal repertuvar, Viyana vals ve tangolarından göz yaşartıcılara ve en son hitlere kadar çeşitlilik göstermekte. Rehberlerle birlikte şarkı söylemekten ve birbirleriyle dans etmekten çekinmeyin.

Utrecht’te Neşelen

Hollanda‘daki en neşeli müze ziyaretinden sonra kendinizi harika hissedeceksiniz. Müze, şarkıların ve müziğin yanı sıra, müzik kutusunun ardındaki beceriler ve işçilik hakkında yeni bilgiler sunmakta. Speelklok Müzesi, Dom Kulesi’nin yakınında yer almaktadır.

Utrecht’te geceyi geçirmek

Aileniz için şık bir tasarım oteli, romantik bir oda & kahvaltı veya keyifli bir tatil evi mi arıyorsunuz? Utrecht her zevke ve bütçeye uygun konaklama imkanlarına sahiptir. Kapsamlı seçime göz atın ve mükemmel tatilinizi burada ayırtın!Booking.com

Lahey’deki Müzeler

Lahey, Kraliyet Resim Galerisi Mauritshuis’a ve muhteşem sanat koleksiyonlarına sahiptir, mutlaka görülmesi gereken iki müze olan Gemeentemuseum‘a ev sahipliği yapıyor. Lahey’in siyasi giriş ve çıkışlarını tanımak için ‘het Binnenhof’ turuna katılmalısınız.

Mauritshuis Müzesi

Aslen yüksek rütbeli konuklar için rezidans ve otel olarak hizmet veren XVII. yüzyıl Mauritshuis, Lahey şehir merkezinde yer almaktadır. Bugün bina, XVII. ve XVIII. yüzyıl sanatının en iyi müzesine ev sahipliği yapmakta. Koleksiyonunda çeşitli sanatçıların 800 eserinden oluşuyor.

Hollandalı ustaların en iyi resimleri

Mauritshuis, XVII. ve XVIII. yüzyılda Hollanda ve Flandre’den önde gelen ustaların eserlerine sahiptir. Örnekler Vermeer’den İnci Küpeli Kız, Rembrandt’dan Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi ve Fabritius’dan Goldfinch. Mauritshuis’taki Rubens, Jan Steen ve Frans Hals’ın çalışmalarına hayran olabilirsiniz. Olağanüstü koleksiyon ve binanın kraliyet cazibesi, ona ‘mücevher kutusu’ takma adını kazanmıştır.

Kapsamlı yenileme

Mauritshuis, kapsamlı bir tadilattan sonra 2014 yılında yeniden açılmıştır. Başlıca değişiklik, müzeye fazladan bir bina ekleyerek yüzeyini iki katına çıkarmasıdır. Müzenin toplam taban yüzeyi şimdi 6400 metrekaredir. Bir yeraltı geçidi sizi bir binadan diğerine götürür. Müze ayrıca etkinlikler için bir alan, bir müze dükkanı ve bir fincan kahvenin tadını çıkarabileceğiniz bir kafe sunmaktadır.

Binanın dış yüzeyine bakmayı unutmayın, çünkü XVII. yüzyılın mimari özelliklerinden biridir. Müze, Binnenhof ve hükümet binalarının yanında, yürüyerek keşfedilmeye değer bir alanın yanında yer almaktadır.

Rembrandt ve Altın Çağ

Amsterdam‘daki Rijksmuseum’dan sonra, Lahey’deki Mauritshuis, Hollanda‘daki Rembrandt’ın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. 2019’da, Rembrandt van Rijn’in ölümünden 350 yıl sonra, Mauritshuis, koleksiyonundan bu yana ilk kez, Rembrandt ve Mauritshuis sergisindeki koleksiyonunu sergileyecek. Bu sergi 31 Ocak’tan 15 Eylül 2019’a kadar sürecektir.

Louwman Müzesi

Lahey‘deki Louwman Müzesi, dünyadaki en etkileyici özel otomobil koleksiyonlarından birine sahiptir. Size araba tarihini öğretmek için yüzlerce araba tanıtılıyor. Louwman Müzesi, antika ve klasik otomobillerden Formula 1 yarış arabalarına ve melezlerine kadar her şeyi içeren geniş bir koleksiyon sunmakta. 

Louwman koleksiyonu

1934’den bu yana, Louwman ailesinin iki nesli benzersiz bir otomobil koleksiyonu topladı. Mevcut Louwman Müzesi, koleksiyonu halka göstermek için tasarlanıp, 2010 yılında festivale açılmıştır.

Koleksiyon sizi at ve vagondan ilk kendinden tahrikli araçlara götürür. Ayrıca sizi XIX. yüzyıl sonundan bu yana lüks arabalara, savaş sonrası “uygun fiyatlı arabalara” ve ilk yarış arabalarına götürür.a Louwmn Müzesi’nin önemli özelliklerinden bazıları; kayık arabası, plaj arabası ve kuğu arabası gibi benzersiz örnekleri ve Goldfinger filminden James Bond’un Aston Martin ve Elvis Presley’nin Cadillac Fleetwood filmi gibi ünlü otomobiller mevcuttur.

Louwman Müzesi’ni ziyaret edin

Louwman Müzesi, otomobil tutkusu olan herkes için bir zorunluluktur. Geniş tarihi araba koleksiyonu, motorlu araçların evrimi için muhteşem bir görüş sağlar. Louwman Müzesi‘nde unutulmaz bir gün geçirmek isteyen her yaştan ziyaretçiler, pazartesi hariç, haftanın her günü kabul edilmektedir.

Rotterdam Bölgesindeki Müzeler

Rotterdam‘daki Museumpark, Boijmans van Beuningen ve Kunsthal Rotterdam gibi iki önemli sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Burada eski ustalardan cesur çağdaş işlere kadar her şeyi bulacaksınız. Denizcilik Müzesi’ndeki Rotterdam limanı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kunsthal Rotterdam

Kunsthal, Rotterdam’ın kültürel hazinelerinden biridir. Müze, mimari tasarımında ve sürekli olarak sergilediği sergilere ev sahipliği yapıyor. Ünlü mimar Rem Koolhaas tarafından inşa edilen yapı, her köşesinde sürprizler sunan beklenmedik tasarım özelliklerini kullanıyor.

Kunsthal hakkında

Mimar Rem Koolhaas ve Metropolitan Mimarlık Ofisi’nin (OMA) yaratıcılığı sayesinde, Kunsthal çağdaş mimarinin bir simgesidir. Bina beklenmedik malzemeler ve onu gerçekten farklı kılan yenilikçi tasarım unsurları içermekte. İlham verici tasarım, Hollandalı ve uluslararası sanatçıların yaratıcı başarılarını sergilemek için mükemmel bir ortam sunar.

Modern mimarinin bir simgesi

Kunsthal, 1988-1989 yılları arasında OMA’da Koolhaas ve ekibi tarafından tasarlandı. 1992’de resmen açıldı ve tasarım anında bir başarı gösterdi. Müzenin, sanatsal bir ilham merkezi olma amacı ile teşvik edilen Koolhaas, mimarlığın sınırlarını zorladı ve genellikle kendi başına bir sanat eserine benzeyen bir bina ortaya koydu.

Kutu şeklindeki bina, eğimli, hareketli bir zemin üzerinden yedi sergi alanında ziyaretçilere kusursuz bir şekilde liderlik etmekte. Cadde seviyesinin üstünde asılı görünen ana galerinin konumundan çatının kenarına kadar uzanan turuncu çelik kirişe kadar ilgi çekici tasarım öğeleri her köşede bulunabilmekte. Binanın endüstriyel hissi, daha önce sanat müzelerinde duyulmamış malzemelerin kullanılmasıyla sağlandı. Koolhaas, estetik çekiciliğinin yanı sıra fonksiyonel özellikleri için oluklu plastik, ham beton, galvanizli çelik ve kabaca kesilmiş ağaç gövdelerini kullanmayı seçmiştir.

Kunsthal’da ne görmeli

Bina kadar etkileyici bir yapı ise Kunsthal’ın zengin sergi çeşitliliğidir. Özel sanat koleksiyonuna sahip olmayan müze, her yıl 20’den fazla sergiye ev sahipliği yapma özgürlüğüne sahiptir. Herhangi bir zamanda sergilenen sanat, gelişmekte olan sanatçılarla birlikte sanat tarihini kutlayan fotoğraf ve heykelden moda ve filme kadar değişebilir. Kunsthal’ın bugüne kadarki en başarılı sergilerinden biri, in Jean Paul Gaultier’in moda dünyası: Kaldırımdan podyuma kadar  2013’te görülmemiş bir uluslararası ilgi gördü.

Müze Parkı’nı Keşfedin

Kunsthal, Rotterdam’ın başlıca müzelerini birbirine bağlayan, yaratıcı şekilde düzenlenmiş bir dış mekan alanı olan Museum Park’a destek vermekte. Park, yoğun şehirden doğal bir geri çekilme sağlar ve Kunsthal, Natuurhistorisch Müzesi Rotterdam (Rotterdam’ın doğal tarih müzesi), Boijmans Van Beuningen Müzesi, Chabot Müzesi ve daha önce Hollanda Mimarlık Enstitüsü olarak bilinen Het Nieuwe Instituut arasında bir bağlantı oluşturur. Kısa bir mesafede, Rotterdam’ın Wereldmuseum’daki ticaret geçmişinden değerli eserlere kendinizi kaptırabilirsiniz.

Parkın kendisi – kısmen de Koolhaas’ın mimari organizasyonu OMA tarafından tasarlandı – özellikle estetik amaçlı inşa edilmiş bir köprü de dahil olmak üzere heykeller ve diğer sanatsal ilham biçimleriyle doludur.

Ulaşılabilirlik

Kunsthal’daki sergi alanlarına tekerlekli sandalye ile erişilebilir. Müze Parkı otoparkı engelliler için öncelikli park yeri sunmaktadır, ve Kunsthal’in girişine yakın bir bırakma bölgesi de mevcuttur.

Boijmans Van Beuningen Müzesi

2019 yılında, Boijmans Müzesi Van Beuningen, kapsamlı bakım ve yenileme çalışmaları için kapılarını kapatıyor olacak. Müze yedi yıl boyunca halka kapalı olacaktır. Müzenin sanat koleksiyonunun bir kısmı, bu dönemde ‘Boijmans bij de Buren’ başlığı altında diğer müzelerde sergilenecek.

Boijmans Van Beuningen ve Rotterdam Müzesi

Boijmans Müzesi Van Beuningen, avukat ve sanat koleksiyoncusu Frans Jacob Otto Boijmans’ın koleksiyonunu Rotterdam Şehri’ne bıraktığı 1849 yılında kurulmuştur. Yüz yıldan uzun bir süre sonra, sanayici Daniël George van Beuningen’in ünlü koleksiyonu eklendi. 1935 yılında açılan ve özellikle Boijmans koleksiyonunu barındıracak şekilde tasarlanan müzenin binası, Rotterdam‘ın bir işareti olmaya devam ediyor. Kendine özgü kulesi, kentin bugünkü siluetinin bilinen bir özelliğidir.

Rotterdam’da sanat tarihi boyunca seyahat edin

Belirli dönemlerde uzmanlaşan birçok müzeden farklı olarak, Boijmans Van Beuningen Müzesi, Orta Çağ’dan XXI. yüzyıla kadar Hollanda ve Avrupa sanatını kapsamakta. Hieronymus Bosch, Rembrandt, Monet, Van Gogh, Kandinsky, Dalí, Mondrian ve Rothko gibi çeşitli sanatçıların başyapıtları vardır. Ve böylece, müzede yürümek bir yolculuğa çıkmak gibi: Hollandalı Üstatların dünyasından, Empresyonizm ve Gerçeküstücülüğe, Modernizm ve De Stijl’e. Ayrıca, müze düzenli olarak iyi karşılanan geçici sergiler sunmaktadır.

Müze etrafında

Boijmans Van Beuningen Müzesi‘nin yanındaki Müze Parkı, yemyeşil bir yeşillik, bir meyve bahçesi, etkinlikler için çok renkli asfaltlanmış bir alan ve daha fazlasıyla alışılmadık derecede farklı bir alandadır. Rem Koolhaas (1988 ile 1993 arasında), Yves Brunier (2011) ve Paul de Ruiter (2005 ile 2010 arasında) farklı aşamalarda tasarlanmıştır. Rotterdam’ın müze ve kültürel kurumlarının beşten en az bir kısmı Müze Parkı içinde ve çevresinde bulunuyor: Boijmans Van Beuningen, Het Nieuwe Enstitüsü, Kunsthal, Natuurhistorisch Müzesi Rotterdam (Doğal Tarih Müzesi Rotterdam) ve Chabot Müzesi. Diğer Rotterdam cazibe merkezleri ve görülecek yerler de yakındadır: Euromast, Erasmus Köprüsü ve Witte de Withstraat – dükkanlar, galeriler ve kafelerle dolu çok sevilen bir caddedir.

Oijmans Bij de Buren

Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin uluslararası koleksiyonu Rotterdam’a dağıtılacak. Rotterdam‘ın çeşitli yerlerindeki 11 serginin bir parçası olarak ‘Boijmans bij de Buren’ başlığı altında 500 üst eser gösterilecektir. Bu sanat eserlerini farklı bir ışıkla gösterecektir. Denizcilik Müzesi, çeşitli deniz manzaraları sergileyecek,  Kandinsky ve diğerlerinin en iyi eserleri, caddenin karşısındaki Chabot Müzesi’nde gösterilecek. Kunsthal’da, Picasso ve Piranesi’deki ilham verici sergilerde müzenin basılı koleksiyonunun bir kısmını görebilirsiniz.

2021’den itibaren Boijmans koleksiyonu yeni kunstdepot’ta sergilenecek. Depo Boijmans Van Beuningen, dünyanın halka açık olan ilk sanat deposu olacaktır.

Amsterdam Müzeler

60’tan fazla müze ile Amsterdam dünyadaki en yüksek müze yoğunluğuna sahiptir ve sıkılmak için hiçbir bahaneniz yoktur. Amsterdam‘ın en dikkat çekici özellikleri Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi, Ulusal Rijks Müzesi ve Hermitage Amsterdam. Bununla birlikte, Amsterdam Tarihi Müzesi, Rembrandt Evi, NEMO Amsterdam ve Çanta ve Çantalar Müzesi gibi müzeler de kesinlikle zaman ayırmaya değer.

Van Gogh Müzesi

Vincent van Gogh XIX. yüzyıl Hollandalı İzlenim Sonrası ressamdı. Çalışmalarının yirminci yüzyıl sanatına büyük etkisi oldu. Tek bir işi satarak, yaşamı boyunca çok az takdir gördü. Bugün, Van Gogh Müzesi her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçi çekmektedir.

Vincent van Gogh’un hayatı ve eserleri

Başka hiçbir yerde bu miktarda Vincent van Gogh’un resimlerini tek çatı altında bulamazsınız. Koleksiyonda 200’den fazla resim, 500 çizim ve 750 yazılı belge bulunmakta. Birlikte bu eserler hayatı ve eserleri hakkında harika bir genel bakış sunar.

Van Gogh Müzesi’nin mutlak şaheserleri kendi portreleri, Ayçiçekleri, Patates Yiyenler ve Yatak Odası. Van Gogh’un eserine ek olarak, müze ayrıca Van Gogh’un tarihi hakkında bir koleksiyona sahip ve arkadaşları veya etkilediği diğer ressamların eserleri.

Amsterdam’da Van Gogh

Van Gogh’un müthiş eseri sizi boğmasın ve sanat tarihini nasıl etkilediğini keşfetsin.  Müze sabahları daha az kalabalık oluyor. Ziyaretinizi yakındaki Rijksmuseum ile de birleştirebilirsiniz.

Açılış saatleri ve fiyatlar

Van Gogh müzesi, Giriş Binası üzerinden kolay erişim sağlamakta. Basılı biletlerle uğraşmazsınız, akıllı telefonunuzdaki bileti göstermek yeterlidir. 18 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz olarak erişebilir ve ziyaret etmek için en iyi zamanlar 11: 00’den önce ve 3: 00’dan sonradır. Van Gogh Müzesi, 1 Ocak hariç her yıl sabah 9’dan itibaren açıktır. İpucu: Van Gogh Müzesi’ni Cuma akşamı da ziyaret edebilirsiniz!

Müze Yakınında

Doğal olarak, Van Gogh Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra, daha fazla Amsterdam görmek istiyorsunuz. Yakındaki Stedelijk Müzesi ve Rijksmuseum Amsterdam da Museumplein meydanında yer almakta. Anne Frank Evi veya Ermitaj’ı ziyaret etmek de şiddetle tavsiye edilir.

Sığınak Müzesi

Saint Petersburg’daki dünyaca ünlü Hermitage’nin en büyük şubesi Amsterdam‘da bulunabilir. Değişen sergilerde Rus koleksiyonunun en iyi eserlerini keşfedin. Müze, 2009 yılında Amstel nehrindeki anıtsal bir yapı olan Amstelhof’ta kuruldu.

Rusya’dan Sanat

Saint Petersburg‘daki Hermitage’ın sanat koleksiyonu o kadar genişlemişti ki, müze şubelere sergilenen çeşitli eserler sergilemeye karar verdi. Bunların en büyüğü Amsterdam‘da bulunabilir. Rus sanatı başlangıçta küçük bir binada sergileniyordu ancak Amstelhof’taki Hermitage 2009’da kapılarını açtı. Sadece bir yıl sonra, müze bir milyonuncu ziyaretçisini ağırladı ve Hermitage, Amsterdam’ın en gözde turistik yerlerinden biridir.

Amstelhof Tarihi

Binada yürürken hayal bile edemezsiniz, ancak Amstelhof, üç yüzyıldan fazla bir süredir yaşlılar için bir huzur eviydi. Bir huzur evinin modern gereksinimlerine uymadığından, yönetici binayı Amsterdam şehrine bıraktı. Son sakinler 2007 yılında terk etmiş ve bina 2 yıl içinde tamamen yenilenmiş ve dönüştürülmüştür. Şimdi şehirdeki en popüler müzelerden biridir.

Hermitage’de erişilebilirlik ve otopark

Hermitage’ye, Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan tramvay ve metro ile ulaşmak kolaydır. Eğer araba kullanıyorsanız, arabanızı Waterlooplein meydanındaki ücretli yer altı otoparkına park edebilirsiniz.

Hermitage yakınında

Eğer Hermitage’deyseniz, kısa bir yürüyüş sizi Stopera opera binası, Theatre Carré, Waterlooplein Meydanı veya Joods Historisch Museum (Yahudi Tarihi Müzesi) ‘ne götürür.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Hollanda ile ilgili diğer yazılar
"Hollanda" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir