İNSANLAR VE KÜLTÜR

İnsanların çoğu Amsterdam, Rotterdam, Utrecht ve diğer şehirlerde ulaşım için bisiklete biniyorlar. Hollanda‘da arabalara göre üç kat daha fazla bisiklet vardır.

Hollandalılar ılımlılığa inanır ve yasalara saygılıdır. Ülkenin güneyindeki insanların, kuzeydeki vatandaşlarından daha rahat bir görünüme sahip oldukları söyleniyor.

Hollandalılar ortalama olarak dünyadaki en uzun insanlarıdır. Erkekler  (182,5 cm) ve kadınlar  (170,5 cm) boy ortalamasına sahiptirler. Araştırmacılar, sağlıklı bir diyete ve iyi bir tıbbi bakıma, yüksek bir popülasyona yol açan temel faktörler olarak işaret etmektedir.

Turizm ülke için önemlidir ve birçok ziyaretçi Hollanda sanatını, mimarisini ve çiçekleri görmeye gelir. Laleler büyük bir endüstridir ve Hollandalı yılda milyarlarca ampul üretir – diğer ülkelere nazaran daha fazla.

Hollanda adı “düşük ülkeler” anlamına gelir. Ülkeye bazen Hollanda denir, ancak ad sadece Kuzey ve Güney Hollanda’da bulunan ve Amsterdam ve Lahey’deki Kuzey Denizi’ni sınırlayan iki il için geçerlidir.

Lalelerden Yel Değirmenlerine 

Hollanda kültürü denilince aklımıza ilk olarak  yel değirmenleri, laleler ve ahşap takunyalar gelmektedir. Ülkenin sembolü olarak bilinen laleler, bilinenin aksine Hollanda’ya ait değildir. İlk olarak XVI. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hollanda Kralı’na gönderilen laleler, başta Hollanda olmak üzere tüm Avrupa’yı etkisi altına alıp ‘tulip mania’ çılgınlığına sebep olmuştur. Büyüleyici güzellikteki lalelerin 1600-1650’lerde bir ev fiyatına satılırken, bugün her yıl 1 Nisan ve 14 Mayıs arasında Amsterdam’da Lale Festivali kutlanır.

Hollanda‘nın diğer sembolü ise yel değirmenleridir. 1850 adetten, 1000’in üzerinde hala ayakta olan yel değirmeni bulunmaktadır. Bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde 19 adet geleneksel yel değirmeni bulunmaktadır. Aynı zamanda tarihi 800 yıl öncesine dayalı olan ve ‘klompen’ olarak bilinen ahşap takunyaların kesin kökeni bilinmemekle beraber, Hollanda kültürünün kökleşmiş değerlerindendir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Hollanda ile ilgili diğer yazılar
"Hollanda" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir