Kore tarihi M.Ö. 2333 yılında Gojoseun’un kurulmasıyla başladığı söylenir. Kore yarımadasının kuzeyini ve Mançurya’nın bir kısmını kontrolü altına alarak genişlemiştir. Çin Hanedanlığıyla girdiği savaşın ardından üçe bölünmüştür. Bu tarihte Erken üçlü Kore Hükümdarlığı olarak geçer. Gourgeyo- Baekje-Silla olarak üç hanedan hüküm sürmüş. Silla diğerlerinin üzerinde hakimiyet kurarak tek hane olarak yönetmiştir.

M.S.935 te iç çatışmayla birlikte Birleşik Silla zayıflamış ve son hanedan Gourgeyo’ya teslim olmuştur. Moğol istilasıyla birlikte bir çok yolsuzluğun ortaya çıkması sonucu 1388’de General Yi Seong Gye yönetimindeki ayaklanma ile Joseon Hanedanlığı kurukmuştur. Hanedanlığın başkenti Seul’dur.

Japonlar 1910 yılında Kore’yi işgal edip 35 yıl boyunca koloni haline getirmiştir. II. Dünya Savaşı’na kadar süren bu dönem Japonya’nıın müttefikleri tarafından yenilmesiyle son bulmuştur. Soğuk Savaş dönemiyle birlikte ikiye bölünen ülke bağımsız bir hükümet kurmaya çalışırken güney kesim ABD tarafından, kuzey ise SSCB tarafından baskı altına girmiştir. Böylece 38. paralel sınır sayılarak iki ayrı ideolojiye, iki ayrı yönetime sahip Kore var olmuştur.

25 Haziran 1950′ de Kuzey Kore 38. paralelin güneyine inerek Güney Kore’yi işgal etmeye başladı. Bunun üzerine Güney Kore Birleşmiş Milletler’den yardım istedi. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkenin askerlerinin katıldığı 3 yıl süren savaşın ardından 27 Haziran 1953’te ateşkes imzalandı. Halen birleşmeleri aralıklarla gündeme gelse de tek devlet olmaları ümit edilmektedir.

Güney Kore Bayrağının Anlamı

Beyaz bir zemin üzerine yerleştirilmiş mavi ve kırmızı Yin Yang ve çevresindeki Trigrams’dan oluşmuştur. Beyaz, Kore halkını ulusalrengi olup, mavi kısım Yang’ı kırmızı ise Yin’i temsil eder. Temelde zıtlık olarak bilinse de tamamlayıcı niteliktedir. Örneğin; iyi-kötü,aydınlık-karanlık vs. Trigrams’ daki üç kesiksiz çizgi cennet,gökyüzü,, iki kesikli çizgi arasındaki kesiksiz çizgi suyu,iki kesiksiz çizgi arasındaki kesikli çizgi ateşi, kesikli çizgiler yeryüzünü temsil eder.

25 Ocak 1950′ de kabul edilen bayrak, Kore’nin Japonya Büyükelçisi tarafından 1882 yılında tasarlanmıştır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Güney Kore ile ilgili diğer yazılar
"Güney Kore" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir