Güney Kore Geleneksel Kültürü

Güney Kore, denilince akıllara hemen dizileri ve müzik grupları gelmesin akıllara, tabii bunlarda günümüz kültürünün içerisinde ama ondan eski bir kültüre sahiptir. Öncelikle size geleneksel kültüründen bahsetmek istiyorum.Tabii geleneksel deyince aklıma ilk gelen ahşap geniş çatılı evleri geliyor. Kuzey taraflar da “L” şeklinde, güney de ise “I” şeklinde yapılmıştır. Tek katlı oldukça geniş bir yapıya sahiplerdir. Ahşap, kaya ve toprak Hanok yapımında kullanılan malzemelerdir.

İlgili resim

Yüz yıl önce batılı tarzda kıyafetlerin gelmesinden önce de günlük yaşamda da giyilen kore halkının geleneksel kıyafeti Hanbok‘tur. Günümüzde  düğün, Lunar Yeni Yıl Günü ve Chuseok Kore Şükran Günü gibi özel günlerde giyilir. Eskiden hanboklar sosyal statüyü belirlerdi.Üst sınıftakiler renkli hanbok ve çeşitli aksesuarlarla kıyafetlerini zenginleştirirken, alt sınıftakiler ise festivaller ve düğünler dışında beyaz hanbok giyerlerdi.

Kore halkı için üç hanedanlık döneminde başlayan müzik çok dinsel bir ritüel olarak kullanılmıştır. Kore müziğinin temelinde Saray Müziği ve Halk Müziği olarak ayrılmış iki ayrı müzik vardır. Sofistike ve şatafatlı olan Jongmyo Jeryeak kraliyete aittir. İçinde bir hikaye barındıran Pansori ise halk tarafından seçilmiş Halk Müziğidir.

Güney Kore Dans Kültürü

Maske Dansı, Şilla döneminde ortaya çıkmış halkın duygularını dışarıya yansıtmak için yapılan bir danstır.  Ay takviminin ilk 15. günü, Buda Günü, 5. ayın 5. günü ve  8. aydaki Hasat Bayramı günlerde yapılır. Bunun dışında Ruhsal Arınma Dansı, Şaman Ayini Dansı, Barış Dansı, Avare Dansı, Yelpaze Dansı ve Kılıç Dansı günümüze kadar gelen çeşitli danslardandır.

İlgili resim

Günümüzde ise geleneklerine bağlı olsa da değişen dünyayla birlikte her şey değişmeye mahkumdur. Öyle ki şimdilerde Güney Kore dediğimizde başlıca müzik grupları,dizi ve filmleriyle birlikte büyük markalar aklımıza gelmekte. Kore de insanlar kişisel bakımına çok önem verirler. Özellikle kozmetik alanında devleşmiş durumdalar. Kadın/Erkek herkes kozmetik ürünlerini düzenli bir şekilde kullanır. Ayrıca dişlerine de dikkat ederler çünkü dişçi ücretleri çok pahalı.

Eğer Güney Kore’ye giderseniz sıkıntı çekmeyeceğiniz konulardan biri internet. İnternet o kadar hızlı ki metroda bile rahatlıkla hiç bağlantı kopmadan kullanabiliyorsunuz.

Kore’ de taksilerde ayrılmış durumda. Taksilerin rengi sunulan hizmetin kalitesi ve profesyonelliği gösterir. Bunların içinde en iyisi Siyah taksilerdir. Tecrübeli sürücülerin kullandığı lüks araçlarla hizmet verilir. Beyaz ve Gri taksiler ise az tecrübeli sürücülerin kullandığı normal araçlarda hizmet verilir.

korede taksiler ile ilgili görsel sonucu

Paket Servis konusunda anneleri aratmayan bir yapısı var. Bildiğimiz fast food zincirlerinin yanı sıra bir çok restauranttan yemek sipariş edebiliyorsunuz. Hem de o plastik kaplar yerine normal takımlarla birlikte. Sizler yemeğinizi yiyorsunuz, yedikten sonra boşlarınızı kapının önüne koyuyorsunuz, size yemek getiren motorcular gelip boşlarınızı alıyorlar. Ayrıca bir çok marketten hazır gıdalar alıp, ısıtıp yiyebiliyorsunuz.

korede paket servis yemek ile ilgili görsel sonucu

Diyelim ki herhangi bir yerden sipariş vermediniz. Couchsurfing sayesinde birinin yanında kalıyorsunuz veya yeni tanıştığınız insanlarla yemek yediniz. Böyle bir durumda masada ki en yaşlı kimse o yemeğe başlamadan yemeğe başlanmıyor. Yine en yaşlı kişi masadan kalkmadan kalkılmıyor. Tabii misafir olduğunuz için size ayrıcalık gösterebilirler o ayrı 🙂

Koreliler karşısındaki kişiye bir şey verirken mutlaka iki elini kullanırlar.Tek elle vermek, verilen şeyin istemeden verildiğini gösterirmiş.İçki masalarında dikkatli olmanız gereken hususlardan birisi ise ikram etmeniz. Yani önce masadakilerin içkisi doldurup daha sonra kendinizinkini doldurmalısınız. Bunu yaparken de Koreliler şişeyi tuttukları elinin kolunu tutarak ikram ederler.

Eee? Yedik,içtik.Eğlenmeyecek miyiz? Tabii ki eğleneceğiz. Koreliler karaokeye aşırı bağlıdır. Öyle ki iş yemeklerinde bile karaokeye gittikleri olur. Dikkatinizi çekmem gereken bir husus var. Eğer ki sizin de ilginizi çekti ve merak edip karaokeye gitmeye karar verdiniz. Sakın “Karaoke” kelimesini kullanmayın. Çünkü böyle söylediğinizde “Karaoke Bar” anlıyorlar ve pek hoş karşılamıyorlar. Sizi yanlış anlayabilirler.Onun yerine “Naroebang” veya ” Song Room” daha kolay olur.

İlgili resim

Kore’de bir çok yerde sigara içmek yasak. Sadece kapalı alanlarda değil. Metro çıkışlarında, otobüs duraklarında, restaurantların önünde daha bir çok yerde yasak. Ayrıca Kore’de batıl inançlara fazlasıyla bağlılar. Bunlardan bir tanesi kırmızı kalem, kırmızı rengin ölümü simgelediği ve kırmızı renkle kimin ismini yazarsanız o kişinin öleceğine inanılıyor. Aman diyim yanınızdaki kalemlere dikkat edin 🙂

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Güney Kore ile ilgili diğer yazılar
"Güney Kore" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir