Çin Halk Cumhuriyeti ‘nin Para Birimi

Çin’deki para birimi Çin yuanıdır. Bir yuan, sırayla 10 Fen’e bölünmüş olan 10 Jiao’ya bölünmüştür.

Döviz, Çin Merkez Bankası merkez ofislerinde, bazı otellerde, uluslararası havaalanlarında (en uygun fiyat) ve bazı büyük alışveriş merkezlerinde bulunan ofislerinde takas edilebilir. Değişim sırasında alınan kontrolleri sakladığınızdan emin olun, çünkü ters çevirme işlemi yalnızca sunum sırasında gerçekleştirilebilir. Para birimini değiştirmek için bankadan bir gümrük beyanı veya sertifikası ve bir kimlik belgesi ibraz etmeniz gerekir.

Kredi kartları uluslararası sınıf otel ve restoranların yanı sıra devlete ait büyük alışveriş merkezlerinde de kabul edilmektedir ve bunları yalnızca Çin Merkez Bankası şubelerinde nakden almak mümkündür. Kredi kartı ile alışveriş yaparken, özel bir ücret alınır (satın alma fiyatının% 1-2’si) ve indirim sistemi böyle bir satın alım için geçerli değildir.

KURUM SAATLERİ
Hükümet mağazaları haftanın yedi günü 9: 30-20: 30 arasında açıktır ve 9: 00-21: 00 arasında özeldir ve çoğu zaman daha da uzundur. Piyasalar genellikle saat 7: 00’de (bazıları saat 4’te) açıktır ve 10: 00-12: 00’a kadar çalışır.

Bankalar resmi olarak 9: 00-12: 00 ve 14: 00-17: 00 saatleri arasında çalışmaktadır, ancak pek çok banka, genel kabul görmüş çalışma programından farklı olarak kendilerini belirlemektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili diğer yazılar
"Çin Halk Cumhuriyeti" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir