Çin Halk Cumhuriyetinde Özel Günler

Eski zamanlardan beri, Çin çok çalışkan insanlardı ve her gün şafaktan şafağa kadar çalışıyorlardı, ancak takvimde tatilleri de oldu. Çin tatilleri geçmişte kaldı. Çin’de takvim sistemi, MÖ 2. binyılın ortasında kuruldu. Ayın evrelerinin değişmesi zamanın temel ölçüm birimi olarak kabul edilir, yani. ayın başlangıcı mutlaka yeni ayla, orta ile dolunayla çakışıyor. Güneş yılına daha az dikkat edilmez. Çinliler uzun zamandır 12 zodyak takımyıldızına sahiptir: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek, domuz.

Çin’de eski zamanlardan beri, takvim kutsallık perdesinde örtülmüştü. Her hanedanı, kendi kronolojisini oluşturma görevi olduğunu düşündü ve bu kronoloji tarafından kabul edilirse, bitişik devletler, Çin mahkemesine bağımlılıklarının tanındığını düşündü. 1911’deki monarşinin düşmesinden sonra, Avrupa takvimi Çin’de tanıtıldı, ancak şimdiye kadar ay takvimi Çin halkının yaşamında önemli bir rol oynadı.

Aşağıda Çin’in ulusal ve geleneksel tatillerini görebilirsiniz;

Çin Yeni Yılı

Çin Yeni Yılı – Bahar Şenliği anlamına gelen Chun Jie, iki binden fazla yıldır kutladıkları Çinliler için en önemli bayram. Kış gündönümü sonrasında ikinci yeni aya, 12 Ocak ve 19 Şubat arasında düşer. Gregoryen takvimi tanıtıldıktan sonra, bu tatilin Batı tarzına göre Yeni Yıldan ayrılması için “bahar tatili” olarak adlandırıldı.

Çin Yeni Yılı Gecesi “ayrılıktan sonra toplantının gecesi” olarak adlandırılır. Onlar için bu, yılın en önemli anı. Bütün aile şenlikli bir Yılbaşı akşam yemeği için toplanır, masada bol miktarda çeşitli yemekler sunulur. Hafta sonları yedi gün sürecek. Chun Jie’de geleneksel hediye I-sui qian – çocuklara verilen özel kırmızı zarflarda harçlık. Bahar Şenliği boyunca, aslan ve ejderha danslarının, “kara teknelerinin” yuvarlak danslarının, stilts sayılarının yapıldığı Çin şehir ve kasabalarının sokaklarında gürültülü halk festivalleri ve fuarları düzenleniyor.

Yuanxiao Fener Festivali
Fener Festivali, Çin’de ay takviminin ilk ayının 15. gününde kutlanır. 10. yüzyılın başlarında, bu gece Çin’de çeşitli renkli fenerler aydınlatma geleneği yayıldı. Tipik olarak, şehir, çeşitli hayvanlara ve bitkilere benzer şekilde, çok çeşitli şekil ve büyüklükte fenerler asmıştır. Fener Festivali, Yeni Yıl Arifesi’ni bitirdi. Ayrıca bu gün ölen ataların ruhlarının, Yeni Yıl tatilini sevdikleriyle ve akrabalarıyla kutlamak için dünyaya indiği inancı var. Ve fener festivalinde başka bir dünyaya geri dönüyorlar ve çok sayıda fener geri dönüş yollarını aydınlatıyor.

12 Mart – Ağaç Dikim Günü
Ekim Günü Çin ve Tayvan’da resmi bir bayramdır. Her yıl olağanüstü devrim niteliğindeki Sun Yat-sen’in ölümünün yapıldığı gün ülkede ağaç dikimi yapılmaktadır. Sun Yat-sen, parti liderlerinin ve devletin kişisel olarak katıldığı ülke genelinde ağaç dikme girişimi başlattı.

Saflık ve berraklık tatili Qing Min.

Bu günde yang ve yin dengesinin geldiğine inanılıyor. Gökyüzü (yang) dünyayı (yin) döllenir ve dünyada yeni bir yaşam doğar. Bu günde, festival giyimli insanlar, ellerinde söğüt dalları olan sokaklarda yürür ve kağıt uçurtma uçururlar. Qing Ming ayrıca tüm ölüleri onurlandırmanın bir kutlamasıdır.

1 Mayıs – İşçi Bayramı
Çin’de 1 Mayıs resmi tatildir. Resmi tatiller: 1, 2 ve 3 Mayıs.

4 Mayıs – Gençlik Günü
Her yıl 4 Mayıs’ta Çin, “4 Mayıs Hareketi” olarak bilinen kitlesel anti-emperyalist harekete adanmış Gençlik Gününü kutlar.

Anneler günü
Anneler Günü, her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü Çin’de kutlanan bir bayramdır. Annelerin ve bencil olmayan fedakarlıklarının, çocuklarının iyiliği için onurlandırıldığı bir gün. Bu tatilde Çin, annelerini tebrik ediyor, onlara çiçek ve hediye veriyor.

1 Haziran – Uluslararası Çocuk Bayramı
1 Haziran, Ertun Jie olarak adlandırılan Çin Çocuk Bayramı. Bu gün, çocuklar için çeşitli festival etkinlikleri ve konserler düzenleniyor ve ülkenin farklı yerlerinde yetimhanelerde yaşayan çocuklara hediyeler dağıtılıyor. Birçok sinema, sergi, müze, eğlence parkı çocuklara bedava ziyarete açıktır.

Duan Wu Jie – çift beş tatil
Duan-wu jie – bu gün aynı zamanda duble beşin tatili, Duan-yang’ın tatili, şairlerin günü olarak da adlandırılır. Tatil, ay takviminin beşinci ayının beşinci gününde kutlanır. En yaygın görüş, bu bayramın eski Çin şair-yurtsever Qu Yuan’ın anısına onur duyduğudur. Şairin ölümü gününde, hafızasındaki insanlar nehirlerdeki ejderhalar şeklinde tekne yarışları düzenlemeye başladı. Bu nedenle, bu festivale şimdi Dragon Boat Festivali adı verilir.

Qi Xi – Çin’deki aşıkların tatili
Qi Xi Holiday, tatil günlerinde en romantik geleneksel. Sevgililer Günü olarak kabul edilir. Çin’de, geleneksel Ay takvimi ile 7. ayın 7. gününün akşamında kutlanır. Çiftçe Yedi Festivali.

1 Ekim – Çin Halk Cumhuriyeti’nin Oluşumu Günü
Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun kutlanması beş gün sürüyor. Bu günlerde, şehirlerin ana caddeleri ve merkez meydanları büyük taze çiçek kompozisyonları ile dekore edilmiştir. Kompozisyonun ortasındaki pano ve borulardan oluşan yeşil yaprak ve çiçek şekillerini bir ejderha, tavus kuşu, fil şeklinde ayarlayın.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili diğer yazılar
"Çin Halk Cumhuriyeti" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir