Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Gelenekler

Çin kültürü dünyadaki en eski kültürlerden biridir. Daha önce, kültürel isimleriyle bilinen büyük İmparatorluk ve şimdiki adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, güzelliği ve ihtişamıyla dünyayı büyülemektedir.

İlginç bir gerçek, Çin’in yalnızca en eski kültür ve çeşitli mimari anıtlar için değil, aynı zamanda Çinliler için de tanınmasıdır. Bu şaşırtıcı ve çalışkan ulus, fikrine ve değerlerine içtenlikle inanmaktadır. Çinlilerin üstün karakter özelliklerinden bahsedersek, asıl mesele elbette atalarının eski geleneklerini ve geleneklerini takip etmenin sarsılmaz bir güveni olmasıdır. Çin milleti çeşitliliğinin zenginliği ile gurur duyuyor ve onları takdir ediyor. Ayrıca misafirperverlik, nezaket, sebat, samimiyet, saygı, çalışkanlık, tasarruf, sabır ve vatanseverlik gibi niteliklerden de bahsetmek istiyoruz.

Birçok Çin geleneği, öncelikle, görgü kuralları, törenler ve hediyelerle ilişkilidir.

Orta Krallık Kültürü, aşağıdaki özelliklere dayanmaktadır:

1. Diğerleriyle ve kendisiyle olan ilişkilerinde uyum. Çinliler asla açık çatışma ve saldırganlığa girmeyeceklerdir. Her zaman barışçıldırlar ve yabancılarla çok arkadaş canlısıdırlar.

2. Yaşlılara saygı gösterin. Bu özellik her kültürde doğaldır, ancak Çinliler yaşlılarını özel sevgi ve dikkatle çevreler.

3. Sosyal sistemin temeli olarak aile ve her bireyin amacı.

4. Küçük armağanların ilişki kurmadaki önemi.

5. Görgü kurallarını ve hemen hemen tüm yaşam alanlarını yöneten törenler.

Çay töreni :

Çay töreni, Çin halkının hayatında özel bir yere sahiptir. Çinliler için çay içmek sadece çay içmek demek değildir. Onlar için bu, içsel bir uyum ve mutluluk elde etmenin bir yoludur. Çince ‘de, “çay” kelimesi “tüm bitkilerin en zekâsı” anlamına gelir ve törenin kendisi de “Gong Fu Cha” (kelimenin tam anlamıyla çay içmenin en yüksek ustalığı olarak tercüme edilir) anlamına gelir. Tören boyunca, özel çay atmosferini, lezzetini, zarif enstrümanlarını ve yemeklerini, tadını ve aromasını tam olarak ortaya çıkarmak için bazı demleme çay yöntemleri kullanılır.

Çin toplumunda aile değerlerine saygı, büyük bir rol oynamaktadır. Onlar için yaşamda huzur bulmak ve başka bir dünyada güvenli bir konaklama sağlamak için gereklidir. Eski inanışları da göz önünde bulundurarak, aile reisi kendi türünün devamlılığına dikkat etmelidir. Konfüçyüs’ün eski ataerkil öğretilerine göre, bir çocuğun doğumu bir aile babası için zorunlu bir gerekliliktir.

Çin’de aile değerleri ve yaşam tarzı, bireyin bireysel ve sosyal yaşamına dayandırılmaktadır. Ebeveynlere ve yaşlılara saygı duymak ve onurlandırmak, sırayla rahat yaşamasını sağlayacak kocanın karısına itaat etmesi, Çin toplumunda ahlakın önemli ilkeleridir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili diğer yazılar
"Çin Halk Cumhuriyeti" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir