Bitlis Dere’sinin Güneydoğu Toroslar arasında açtığı boğazda 1400-1500 metre yükseltide kurulan olan Bitlis kenti ilin merkezidir. Eski Bitlis kalesi de burada vadiye hakim bir tepe üzerindedir. Kalenin eteğinde dar ve dolambaçlı sokaklar boyunca sıralanan evlerle çarşının oluşturduğu semt ise kentin çekirdeğini oluşturur.

19.uncu yüzyılda Bitlis’i ziyaret eden Avrupalı gezginler doğunun çekici güzelliklerinin Bitlis’te toplandığını yazmışlar. Bu gezginler Bitlis’te el sanatlarının geliştiğini, kentin içinden geçen derenin iki yanında değirmenlerin yer aldığını belirtmişlerdir.

Gel gelelim bizde bu güzellikleri, gezilecek yerlerin listesini defterimize yazmaya.

Tarihi ve Turistik Yerler

Ahlat Müzesi

Milattan önce 2000 yılına ait olan birçok tarihi eseri bünyesinde barındırıyor.

Islahiye Medresesi

Selçuklu eseri olan İslahiye Medresesi 1200’lü yıllardan kalma ve medresenin içinde Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.

Ahlat Sahil Kalesi

Urartular zamanında kalma olan kale kalıntıları ile birlikte hala ayakta durmaya çalışan mimari yapıların arasındadır.

Bitlis Kalesi

Kentin ortasında yalçın bir kaya üzerinde yükselir. Büyük İskender’in komutanı Badlis tarafından yaptırıldığı söylenir. Kale, doğu-batı doğrultulu bir dikdörtgen şeklindedir.  Doğuda yer alan Karanlık Kule idam edilecek kişilerin aşağıya atıldığı yer olarak kullanılmıştır. Batıda Han Sarayı adında başka bir burç daha vardır.

Kureyşi Cami

Bitlis’te Türk İslam dönemine ait olan birçok tarihi eser bulunuyor.

Sultaniye Cami

Alemdar köprüsünün yanı başında yükselmekte olan bu cami mihrabı ile dikkat çekiyor.

Bitlis Ulu Cami

12. yüzyılda Ebu’l-Muzaffer tarafından yaptırılan cami Bitlis Çayı’nın batı kıyısındadır. Kesme taştan U biçiminde bir plana göre yapılan caminin minaresi tek şerefelidir. Mihrabın üzerinde bir kubbe vardır.

El Aman (Rahva) Kervansarayı

Nemrut Dağı’nın eteğindeki Rahva düzlüğünde er alır. Kervansaray Van beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından 16. yüzyılda yaptırılmıştır.

Hüsrev Paşa Kervansarayı

Bitlis-Tatvan yolu üzerinde Bitlis’e 5 km uzaklıktadır. 16. yüzyılda Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı lan kervansaray kahverengi kesme taştan yapılmıştır.

Şerefiye Cami ve Medresesi

Bir külliyedir. 1529 yılında IV. Şeref Han tarafından yaptırılmıştır. Portallerindeki taş oymaları hayranlık uyandırıcıdır.

Kızıl Cami 

Bitlis Çayı’nın doğusunda kentin ortasındadır. 1120 yılında inşa edilmiştir. Kesme taştan altı yuvarlak sütuna binen toprak bir damla örtülüdür.

Emin Bayındır Köprüsü 

Ahlat ilçesinde bulunan bu köprü  13. yy.’da inşa edildiği tahmin ediliyor ve 15. yüzyılda Akkoyunlu döneminde onarım görmüştür. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmekle birlikte günümüzdeki durumu iyidir.

Gök Meydan Cami

Bitlis merkezinin Gökmeydan mahallesinde bulunan bu  camiye ulaşmak için otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz  Bitlis’e özgü kızıl andezit taşından yapılan bu cami iki katlıdır.

Etnoğrafya Müzesi

2005 yılında açılan bu müzede Bitlis’in zengin tarihini ve yöresel güzelliklerini görebilirsiniz. Bitlis yöresine ve tarihine özgü demir işçiliği, halı dokumacılığı, bastonculuk ve körükçülük gibi yöresel el sanatları bulabilirsiniz.

Ahlat Kaleleri

Ahlat’ta iki kale vardır. Urartu eseri olan eski kale ile Van Gölü kıyısındaki Osmanlı eseri olan yeni kaledir. Yer sarsıntıları yüzünden eski kalenin çok küçük bir bölümü günümüze ulaşmıştır; buna karşılık yeni kale ayaktadır. 1556 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapımı başlatılan kale 1568 tarihinde II. Selim zamanında bitirilmiştir. Mimarı, Sinan’dır.

Ahlat Kümbetleri

Usta Şagirt (Ulu) Kümbet; Sadi Aka’ya ait olan kümbetin dış yüzü süslemelidir. Kümbetlerin en büyüğüdür. Yazıtı yoktur.

Küçük Kümbet; Bugatar Aka’nın oğlu Hasan Timur ile Hüseyin Aka’nın kızı Esentekin Hatun’a aittir.

Büyük Kümbet; Akkoyunlu Emiri İnal’ın oğlu Bugatay Aka ile eşi Şirin Hatun’a aittir.

Hasan Padişah Kümbeti; Ahlat Beyi Mahmut oğlu Hasan Aka ile vezir Hasan Ali’ye aittir.

Erzin (Ergen) Hatun Kümbeti; Emir Ali’nin kızı Ergen Hatun’a aittir. Mimar Ali oğlu Kasım’ın eseridir. Geometrik ve bitkisel motiflerle süslü kümbet onikigen bir külahla örtülüdür.

Emir Bayındır Kümbeti; İki kubbeli mahallesindedir. Akkoyunlu sultanı Uzun Hasan’ın torunu Rüstem oğlu Bayındır’a aittir.

Şeyh Necmeddin Türbesi; Şehrin merkezinde yer alan kare tabanlı piramit külahlı bir kumbettir.

Doğal Güzellikler

Süphan Dağı

Van Gölü’nün kuzeyinde, Bitlis ilinin kuzeydoğu kesiminde kalan volkanik dağdır. Türkiye’nin ikinci yüksek sönmüş yanardağıdır. Yüksekliği 4058 metredir. Dağın doruk kesiminde çapı 400 metreyi bulan bir krater çukuru yer alır. Çukurun kuzey kesiminde genç lavlardan oluşan iki koni yükselir. Dağda ayrıca üç buzyalağı gölü vardır. Dağcıların vazgeçilmezi arasında yer alan Suphan Dağına tırmanmak için doğu ve güney yamacı kullanılmaktadır. Doruk tırmanışı için Aydınlar Köyü kullanılmaktadır.

Aygır Gölü

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunur. İlçe merkezine 8 kilometre  mesafede yer alır. Süphan Dağı’nın güney tarafındaki çanakta bulunur.  Aygır Gölü tektonik oluşumlu bir göldür.

Nemrut Dağı Krater Gölü

Nemrut Gölü,  Nemrut sönmüş volkanı üzrinde yer alan dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölüdür. 2,247 metre yüksekliktedir. Bitlis’e 26 km uzaklıkta olan Nemrut Gölü, Tatvan’a ise 15 km uzaklıktadır. Gölün çevresinden sıcak sular ve buharlar çıkar. Gölde aynalı sazan ve kefal gibi balıklar bulunur. Tatvan’dan 600 metre yüksekte yer alan göle çıkılırken yol boyunca az kalmış göçebelere de rastlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Bitlis ile ilgili diğer yazılar
"Bitlis" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir