Öncelikle bu ülkenin tam olarak nerede olduğunu belirterek başlayalım. Avrupa ile Rusya arasında kaldığı bilinen stratejik olarak oldukça önemli bir konumda bulunmakta olan ve eski Sovyet devletleri arasından Rusya ile oldukça iyi ilişkileri bulunan bir ülke olarak bilinmektedir. 2016 verilerine göre bu ülkenin 9 milyon vatandaşı bulunmaktadır. Bu yönü ile oldukça küçük bir ülke olarak göze çarpmaktadır.
Beyaz Rus, Rus, Polonyalı,Ukraynalı ve diğer milletler olmak üzere bir etnik yapı içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin dini inancı da oldukça ilginç bir yüzdeye sahiptir. Bu ülke vatandaşlarının yüzde 55 gibi bir kısmı Hristiyan inancına sahipken yüzde 45 gibi bir kısmı her hangi bir dini inanış içerisinde değildir.

Genel Durum

Ülke içerisinde resmi dil Belarusça olmasına rağmen insanların büyük bir kısmı Rusça konuşmayı tercih etmektedir. Ülkede ılıman bir iklimin hakim olduğu bilinmektedir. Bu civar ülkelere nazaran oldukça sıcak bir ülke olarak bilinir. Kendi dilleri olmasına rağmen Rusçayı kullanmayı tercih etmektedirler. Kendi dilleri bazı belgeseller ve TV de bazı programlar dışında kullanılmamaktadır.

Belarus Kültürü Hristiyanlık inancı içerisinde ki mezhepler arasında bulunan Ortodoks mezhebi içerisinde bulunan Slav kültüründen etkilenmesi sonucu bu günlere kadar gelmiştir. Yanka Kupala, Maksim Bogdanoviç gibi dünya üzerinde tanınmakta olan edebiyatçıları bulunmaktadır. Svetlana Aleksiyeviç edebiyat alanında 2015 yılında Nobel ödülünü almaya hak kazanmıştır. Ülke edebiyat anlamında oldukça ileri düzeydedir.
Ülke üretim noktasında da kayda değer bazı işler yapmaktadır. Ülkede mineral üzerine büyük bir gelişmişlik bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili üretimler bu ülkede bulunmaktadır. Potasyum tuzu noktasında bilhassa Avrupa da ki sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke içerisinde bir önemli üretimde petrol işleme üzerine yapılan üretimdir. Ülke bu noktada da sayılı ülkeler arasına girmektedir. Ülkenin üretmiş olduğu traktörler oldukça ileri düzeyde bir üretimdir. En saygın traktör markaları bu ülke içerisinde bulunmaktadır. Belarus destinasyonu için lütfen tıklayınız..

Belarus Ekonomisi

2016’da Belarus’un gayri safi içi hasılası verileri 47 milyar 430 milyon dolar olarak belirtilmiştir. Bu durumun neticesinde kişi başına düşen gelir ise 5 bin dolar gibi rakamlara ulaşmaktadır. 2016 yılı verilerine göre ülke ekonomisinin yaklaşık olarak yüzde 2 oranında düştüğü bilinmektedir.

Siyasi Durum

Ülke Sovyetler birliğinin dağılması ile birlikte 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir. Belarus’un bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte ilk tanıyan ülke ise Türkiyedir. Bu ülke başkanlık sistemi ile yönetilmekte olan bir ülkedir. Çift kamaralı bir sistem ile yönetilmektedir. Bağımsız devletler topluluğu olarak bilinmekte olan doğalgaz kaynaklarının yüzde 25 gibi bir kısmını oluşturan kurumun merkezi bu ülkede bulunmaktadır. Ülkeli 5 dönemdir Aleksandr Lukoşenko yönetmektedir. 1994 yılından beri aralıksız olarak ülkeyi kendisi yönetmektedir. Ülkede büyük oranda seveni bulunmakta ve kendisini her seçimde başarıya taşımaktadır. Belarus ekonomi yazısı için lütfen tıklayınız..

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir