Özellikle de Türk vatandaşlarına vizenin kalkmasının ardından Belarus çok daha merak edilen ve mutlaka gidilmeye çalışılan ülkelerin başında gelmektedir. Yaklaşık olarak 9,5 milyon insanın yaşadığı ülkenin;

  • %83’ünü yerli halk
  • %8’ini Ruslar,
  • % 3’ünü Polonyalılar,
  • %1’ini Ukraynalılar,

geri kalan %5’ini ise diğer uluslar oluşturmaktadır.
Ancak bu kadar çok çeşitli etnik yapıya sahip olmasına rağmen ülkede Rusça ve Belarusça olmak üzere iki dil devlet dili kabul edilmektedir. Belarus hakkında temel bilgiler yazısı için lütfen tıklayınız..

Konuşulan Diller

Ülkede 2009 yılında yapılan nüfus sayımına göre Belarus nüfusunun %60’ının ana dili Belarusça olarak tespit edilmiştir. Ancak ülke nüfusunun çoğu hatta %70’e yakını kendi evlerinde Rusça konuşmaktadır. Ülkenin başkentinde, bütün bölge merkezleri ve ülkenin büyük şehirlerinde Rusça hakim dildir. Fakat bunun yanı sıra İngilizce ve Almanca en çok konuşulan yabancı diller arasında yer almaktadır.

Taksilerde Konuşulan Diller

Belarus’ta değişik bir taksi çağırma sistemi vardır. Taksi çağırmak için aranacak belirli telefon numaraları vardır. Ülkedeki tüm taksi operatörleri Rusça  konuşurlar. Yani ülkemizde ve birçok ülkede olduğu gibi yoldan geçen bir taksi arabası, ne kadar el sallarsanız sallayın, asla durmayacaktır.

Kafeler ve Otellerde Konuşulan Diller

Genellikle şehir merkezlerinde bulunan kafeler ülkeye seyahate gelen birçok turist için uğrak noktalarından birisidir. Bu kafe ve lokantalarda genellikle menüler iki dilde hazırlanmıştır. Bu diller genel olarak İngilizce ve Rusçadır. Ve kafelerde çalışan personeller için İngilizce bilme zorunluluğu söz konusudur.
Otellerde ise resepsiyon görevlileri genellikle her zaman İngilizce konuşurlar. Hatta birçok otelde Türkçe, Çince ve Arapça konuşan personeller dahi bulunmaktadır.

Eğlence Sektöründe Konuşulan Diller

Gazino, kulüp, disko ve bar gibi eğlence tesisleri birçok yabancı misafir çekmektedir. Bu nedenle tüm bu alanlarda iyi eğitilmiş ve yabancı dil seviyesi oldukça iyi olan personeller çalıştırılmaktadır.

Mağazalar

Belarus’ta Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra hem devlet ekonomisi hem de piyasa ekonomisi birlikte yürütülmektedir. Dolayısıyla özellikle de mağazaların çoğu devlete aittir. Devlete ait olan alanlarda çalıştırılan personelin İngilizce bilme zorunluluğu yoktur. Bu alanlarda daha çok Rusça konuşulmaktadır.

Levha ve Tabelalar

Belarus’ta yine ekonomik sistemin özel bir sistem olmasından kaynaklı çok fazla reklam tabelası yoktur. Ancak olan reklam tabelaları ve yön gösteren tüm levhalar Rusça ve Belarus dilinde yazılıdır. Bu yüzden özellikle önemli tabela ve levhaları yakalayabilmek için Kiril alfabesine biraz olsun alışmanız gerekecek.

Kısacası Belarus gezinizi yaparken özellikle Rusça diline fazlasıyla temas etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ancak özellikle yabancı turistlerin vakit geçireceği ya da ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri birçok alanda çalışanlar İngilizce bilmektedirler. Dolayısıyla Belarus dili ya da Rusça bilmeseniz de Belarus’ta insanlarla çok rahat bir iletişim kurabilirsiniz. Hatta belki Türkçe bile konuşabilirsiniz…

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir