Beyaz Rusya genel olarak Belarus olarak adlandırılmaktadır. Ancak resmi olarak bilinen ismi Beyaz Rusya’dır. Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Beyaz Rusya eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biridir. Denize kıyısı olmadığı için turistik anlamda pek gelişmemiş olmakla birlikte eşsiz doğa manzarası, küçük ahşap köy evleri ve tertemiz yerleşimi ile görülmeye bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz Rusya ile ilgili olarak, mutlaka gidip görülmesi bir yer olduğunu söylemek mümkün. Özellikle temiz hava, bol oksijen arayanlar, sakin bir yaşamı tercih edenler mutlaka gidip görmeliler. Beyaz Rusya’ya gitmişken gezip görmeniz gereken yerleri de sizin için aşağıda paylaşmaktayız.

Minsk

Minsk Belarus

Ülkenin başkentidir. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Minsk, Svislach ve Niamiha nehirlerinin kıyısına kurulmuş ufak bir yerdir. Türkiye’den İstanbul şehrin yaklaşık 2 saatlik bir uçuş mesafesindedir ve Türk vatandaşlarına da vize uygulaması yoktur. Bu nedenle oldukça sık tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Dümdüz bir alana kurulmuş olan şehir gezilmesi de rahat alanlara sahiptir. Özellikle yeşil alanları, park ve bahçeleri, sakin hayatı ile gezi yapmak isteyenlere çok güzel doğa hayatı sunmaktadır. Oldukça geniş ve düzenli caddelere sahip olan şehir gelen misafirlerini kendisine hayran bırakmaktadır. Tarihten çok fazla kalıntıyı içinde barındıran şehir 2. Dünya Savaşı’ndan oldukça etkilenmiştir. Minsk’te görmeniz gereken yerler;

  • Aziz Simon ve Helena Kilisesi
  • Gözyaşı Adası
  • Zafer Meydanı

Minsk’e gelme imkanınız var ise buraları mutlaka görmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Brest

Polonya sınırına oldukça yakındır. Gezilecek yerleri arasında tarihi caddeleri, küçük ahşap evleri, 2. Dünya Savaşı Anıtı, Brest Kalesi, Çalınmş Sanat Eserleri Müzesi, Lenin Heykeli gibi yerleri sıralayabiliriz.

Gomel

Belarus gomel

Ülkenin ikinci büyük kentidir. Kentte bulunan askeri müze mutlaka gezilmelidir. Rusça ve İngilizce eğitim veren üniversitelerin bulunduğu şehirde ünlü bilim adamları da ders vermektedir. Başkent Minsk’te bu şehre her gün tren kalkıyor ve tren süresi yaklaşık beş saat sürüyor.

Belarus ile ilgili başlıca gezi rotaları bu şekildedir. Ancak sadece buraları gezmeniz yeterli olmuyor. Bunlar haricinde daha birçok yeri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Örneğin Grodno; tarihi kalıntıları içerisinde barındıran Grodno’da Ortaçağ’dan kalma eski bir kale bulunmaktadır. 19. yy.’dan kalma bu kale görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Günümüzde burası önemli bir sanayi merkezi olarak bilinmektedir. Özellikle kimyasal gübre, sentetik elyaf üretilen kentte tarım fakülteleri ve tıp fakülteleri bulunuyor. Buranın haricinde Vitebsk de görülmesi gereken yerler arasındadır. Kültürel bir merkez olan Vitebsk’de her yıl Slav müzik festivali yapılıyor ve çok sayıda turist bu bölgeye akın ediyor. Ayrıca burada Yakup Kolas Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu, Ratusha Kent Sarayı, saat kulesi, Sn. Barbara Katolik Kilisesi gibi tarihi yerleri de mutlaka görmelisiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir