Belarus, Beyaz Rusya ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti Kuzey Avrupa içerisinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti Minsk adındaki kenttir. Ülke komşu olarak Polonya, Letonya, Rusya ve Ukrayna gibi ülkeler ile çevrilmiştir. 1991 tarihinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsız olan ülke gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmak adına adımlar atmış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca Belarus içerisinde halen idam uygulanmakta ve Avrupa içerisinde idam cezası vermekte olan tek ülkedir. Ülkenin herhangi bir şekilde denize kıyısı bulunmamaktadır. Ülkenin sahip olduğu toprakla düz ve geniş bataklık araziler ile kaplıdır. 2005 yılında yapılmış olan bir tahmine göre ülkenin yaklaşık olarak %40’lık bir dilimi ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Ülke içerisinde 11 bin adet göl mevcuttur. Ülke toprakları üzerine 6. Ve 8. Yüzyıllar içerisinde şu anki Ukrayna ve Polonya bölgelerden gelmiş olan Beyaz Ruslar’ın atası olan Slav kavimler bu ülke toprakları üzerine yerleşmeye başladı. Daha önceleri buralarda yaşamakta olan diğer kavimleri Slavlaştırdılar. Belarus Destinasyonu için lütfen tıklayınız..

Belarus’a Gidilecek En Uygun Zaman

Beyaz Rusya olarak bilinmekte olan Belarus Cumhuriyetini ziyaret etmek isteyen bir kişinin en uygun olarak yılın en sıcak aylarının olduğu yaz mevsimini tercih etmesi son derece doğru olacaktır. Yaz mevsimleri bile 25 dereceyi geçmemektedir. Bundan dolayı turizm mevsimi diye bir tabir kullanmak doğru olmayacaktır.
Belli bir turizm döneminin saptanması zor olan bir ülkedir. Ülke içerisinde yılın her dönemi içerisinde insanları çekmekte olan farklı özellikler bulunmaktadır. Ülkenin en sıcak ayı temmuz ayı iken, ülkenin en soğuk ayı ise ocak ayıdır. Ayrıca ülkeye düşen yağışların büyük çoğunluğu yaz mevsimi içerisinde düşmektedir.
Yağışlı havalar ile aranız pek iyi değilse yaz mevsimi içerisinde Belarus’a gitmek sizler için doğru bir tercih olmayacaktır. Ayrıca ülkenin herhangi bir denize kıyısının bulunmamasından dolayı ülkenin yaz turizmi açısından gelişmesini engellemiştir diyebiliriz. Lakin yaz mevsimi dönemi içerisinde ülke içerisinde trekking tutkunlarına rastlamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ülke içerisinde 1 ay ile 8 ay zeminin don kapladığı görülmektedir. Lakin bu duruma rağmen kış dönemi içerisinde turizm açısından hareketliliğin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ülke içerisinde bu dönem içerisinde kayak tutkunlarına rastlamak son derece mümkündür. Belarus’a Nasıl Gidilir yazısı için lütfen tıklayınız..

Belarus’ta Görülecek Yerler

Belarus En Popüler Gezi Rotaları yazısı için lütfen tıklayınız.. Turizm hacmi ülke ekonomisine çok az bir etki sağlamaktadır. Ülkenin turizm hacmi yüzde 1’dir. Ülkeyi her yıl ortalama 100 bin turist ziyaret etmektedir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin en sık uğradıkları şehir başkent statüsünde olan Minsk şehridir. Ülke içerisinde gezi gerçekleştirmek isteyen kişilerin rotalarını genellikle tarihi yapılar oluşturmaktadır. İkinci Dünya Savaşı döneminde ölen kişilerin anısına inşa edilmiş olan Khatyn Anıtı ziyaretçilerin en fazla ilgi duydukları yerlerden biridir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir