Beyaz Rusya gezisi yapmak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında Belarus’un Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyip istemediği gelmektedir. En güzel yurt dışı seyahat alternatiflerinden birisi olan Belarus için vize şartı gerekip gerekmediği en sık sorulan sorulardan birisi. Sadece seyahat amacıyla ya da dil öğrenme gibi nedenlerle birçok kişinin gitmek istediği Belarus seyahati için yapmanız gerekenler çok kolay. Belarus hakkında tüm detayları okumak için lütfen tıklayınız..

Belarus Vize İstiyor mu?

Öncelikle şunu söyleyelim ki, Belarus Türk vatandaşlarından belirli şartlardaki seyahatler için vize istememektedir. Bu şartlardan en önemlisi ise yapacağınız seyahatin süresiyle ilgilidir. Belarus en fazla 30 gün sürecek seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Ancak sürenin 30 günü geçmemesi gerekmektedir.
Ülkeye girerken seyahat amacıyla gelen kişilere bir göçmenlik kartı verilmektedir. Bu kartta Blarus seyahatinizin kaç gün olacağı ve kalmış olduğunuz süre boyunca nerede konaklayacağınız gibi bilgiler yer almaktadır. Ülkeden çıkış esnasında da kart yeniden teslim edilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri İçin Farklı Bir Uygulama Var mıdır?

Eğer Belarus’a resmi ya da hususi yeşil pasaport ile gidiliyorsa, havaalanından ülkeye giriş yapıldığı andan itibaren serbest dolaşım izni yine 30 gün ile sınırlıdır. Yani hususi pasaportla giriş yapıldığında da Belarus devleti Türkiye vatandaşlarına vize şartı koşmamaktadır. Ancak bu durum normal kırmızı pasaportlu vatandaşlarda olduğu gibi 30 günlük seyahatler için geçerlidir. Yeşil pasaport yazısı için lütfen tıklayınız..

30 Günden Fazla Süren Seyahatlerde Nasıl Bir Uygulama Vardır?

Eğer seyahatiniz 30 günden uzun sürmek durumundaysa bu koşullarda Belarus vizesi almanız gerekmektedir. 1 yıl geçerliliği olan bu vize ile Belarus’da maksimum 90 gün kalınabilmektedir. 30 günden fazla süren seyahatlerde alınması gereken Belarus vizesi için Belarus konsolosluğu ile iletişime geçmek gerekmektedir.
Vize süresi bittikten sonra eğer halen ülkede kalmaya devam edilirse ülke çıkışında kalınan her fazladan gün için para cezası ödenecektir. Daha da kötü ihtimalle ülke böyle bir durumu yaratan kişiyi kara listeye alarak bir daha girişe izin vermeme hakkına sahiptir.

Belarus’tan Diğer Ülkelere Geçiş Yapılabilir mi?

Konum ve geçiş itibariye kolaylıkla Belarus’tan Rusya, Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya geçiş yapılabilmektedir. Ancak 2017 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belarus’tan ya da direkt Türkiye’den geçişlerine ilişkin bir takım düzenlemeler ve sınırlandırmalar getirilmiştir. Örneğin;

  • Rusya geçişlerde vize istemektedir
  • Letonya, Litvanya ve Polonya Schengen vizesi istemektedir
  • Bu ülkelerden bir tek Ukrayna vize istememektedir.

Son dönemlerde Rusya ve Türkiye arasında yaşanan siyasal gerilimler nedeniyle Rusya Türkiye’den seyahat edenler için vize zorunluluğu getirmektedir. Ancak Rusya’ya kültürel anlamda da oldukça benzeyen Belarus’un böyle bir zorunluluk getirmemiş olması birçok Türkiyeli gezgini Belarus seyahatine yönlendirmiştir. Vizesiz girişin yanı sıra Türkiye’den ulaşım olanaklarının da kolay olması Beyaz Rusya’ya gitmeyi çok daha cazip hale getirmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir