Beyaz Rusya yani Belarus Doğu Avrupa’da yer almaktadır. Komşu ülkeleri Rusya, Litvanya, Letonya, Ukrayna ve Polonya’dır. Denize bağlantısı bulunmayan Beyaz Rusya’da geniş ovalar ve bataklıklar hakimdir. Beyaz Rusya Moskova hükümetine oldukça yakındır. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte bağımsızlığını ilan etmiş ve her geçen gün dünyaya ayak uydurmaya devam etmiştir. Beyaz Rusya bir takım kurallarını da Avrupa’ya kabul ettirmiş ve bu anlamda Avrupa’da idam cezası veren tek ülke olma özelliğini barındırmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Beyaz Rusya’nın denize kıyısı yoktu ve toprakları düz ve geniştir. Çok fazla sayıda orman, dere ve göl bulunmaktadır. Bu nedenle doğal güzellikleri de oldukça fazladır.

Şehirleri ve Bölgeleri

Beyaz Rusya’nın en büyük şehri ve başkenti Minsk’tir. Oldukça hareketli olan Minsk çok fazla tarihsel kalıntı içermektedir. Gece ve casino hayatı da çok fazla olan Minsk ziyaretçi akınına uğramaktadır. Diğer şehirleri de aşağıdaki gibidir;

  • Mogilev
  • Vitebsk
  • Grodno
  • Brest

Bölgeleri ve Yönetim Merkezleri

Ülke Voblast adı verilen altı bölgeye ayrılıyor. Gomel, Minsk’ten sonra ikinci büyük şehir ve Gomel de bu bölgelerin merkezidir. Ayrıca Beyaz Rusya’ nın bölgeleri ve yönetimi olan şehirleri de aşağıdaki gibidir;

  • Brest Region
  • Gomel
  • Grodno
  • Mogilev
  • Minsk
  • Vitebsk

Bölgeleri hakkında kısa bilgi verecek olursak örneğin Brest şehri ülkenin en popüler turist merkezidir. Polonya sınırında yer almaktadır. Tarih boyuca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmış olan bu eski şehirde çok fazla kültürel zenginlik bulunmaktadır. Brest sokaklarında tarihte çok fazla kalıntıyı bulabilmeniz mümkündür. Kent ziyaretinizde kentte bulunan müzeleri mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca kentte bulunan tren teknoloji müzesi de çok sayıda ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Kentte ayrıca yine tarihten çok fazla izi içerisinde barındıran Brest Kalesi de bulunmaktadır. Ancak bu kalenin sadece çok az bir bölümü günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Bu nedenle kaleyi ziyaret etmek isterseniz beklentilerinizi yüksek tutmamanızı öneririz.
Beyaz Rusya’nın bir diğer bölgesi yukarıda da bahsettiğimiz üzere Gomel’dir. Gomel aslında çok büyük bir sanayi şehridir. En büyük ikinci şehri olması sebebi ile de nüfusu diğer şehirlere nazaran daha kalabalıktır. Gomel de tarih boyunca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Rus İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu dönemde kentin alt yapısının ve sanayisinin gelişmesinde önemli katkılar yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra şehirde restorasyon çalışmaları yapılmış, caddeler genişletilmiş dar ve kasvetli olan sokaklar biraz daha canlandırmıştır. Çernobil felaketinden en çok etkilenen şehirlerden biri Gomel olmuştur. Ancak o felaketten sonra toparlanması da hızlı yapılmıştır. Gomel Ukrayna sınırına daha yakın bir bölgedir. Bu nedenle Ukrayna halkının çok fazla ziyaretine uğramaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir