Belarus Cumhuriyeti başkenti Minks olan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Yerel saati Türkiye saatine göre 1 saat daha ileridedir. Tarihi yaptıklarının yanı sıra ülkede bir çok festivaller de bulunur. Belarusun ekonomisine bakıldığı zaman tarım ve üretim sektörü her zaman öndedir. Kişi başı yıllık geliri ise 5000 $ üzerindedir. Özellikle Minsk şehri Ukrayna ülkesi gibi ekonomik açıdan aynısı değildir. İnsanları oldukça sıcakkanlı nazik ve kültürlüdür. Tarih yapsın Sovyetler dönemi öncesine kadar Belarus İkinci Dünya Savaşı’nda bir çok tarihi kültürde bünyesinde barındırır.

Belarus Ekonomisi

Belarus da para birimi olarak beyaz rusya rublesi kullanılır. Gelişmiş sanayisi hizmeti tarım sektörü ile ihracat yapan ülkelerden bir tanesi. Yük araçları, potasyum gübreleri, inşaat ve kamu hizmet araçları ihracatı ile dünya liderleri arasındadır.
Günümüzde belarus, Devlet kontrolü sayesinde piyasa ekonomisinin iyi bir şekilde yürütmektedir. Yıllık ekonomi büyüme 2000 dönemlerinden itibaren artmıştır.
Minsk şehri Sovyetler döneminden izler taşıyan bir şehirdir. Büyük sınai kuruşlara da ev sahipliği yapmaktadır. Kamyon, makine, traktör, otomobil, buzdolabı gibi ürünlerin imalatı daha fazladır. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Gomel de ise zırai makineleri ve makine imalatı ağırlıklıdır.
Belarus halk din olarak Ortodok dinini tercih eder. Sovyetler Döneminde Belarus en zengin ülkelerdendir.
Belarus da yaşayan halk genellikle doğayla iç içedir. Ülkenin büyük bir çoğunluğu ormanla kaplıdır. Şehrin birçok yerinde parklar bulunur.
Şehir de belarus rublesi geçerlidir. 1 dolar yaklaşık olarak 2.60 beyaz rusya rublesine denk gelir. Belarus da genellikle fiyatlar, Mc donalds menüleri 7-8 ruble, benzin 1.5 ruble, restoran da kişi başı yemek 30 ruble civarıdır.

Belarus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2. Dünya savaşı döneminde Belarus Nazi Almanyasıyla çatışarak tamamen yıkıldı. Savaş döneminin en kanlı çatışmaların yaşandığı dönemlerde. Doğu cephesi Almanya’nın en önemli merkezlerinden bir tanesiydi. 1950 yılından sonra Belarus tekrar inşa edildi.
Belarus vatandaşları doğdukları andan itibaren pasaport sahibi olurlar. Ülke için de tüm resmi işler bu pasaportlar ile yürütülür.
Türk vatandaşları için vize istemeyen bir ülkedir. 30 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz. Belarus da bulunan restoran, cafe, bar gibi daha birçok mekanda sigara içilen ve içilmeyen alanlar mevcut. Belarus da Türk vatandaşları çok fazla çalışır. Hem yakın hem de uygun olması nedeniye vatandaşlar sık sık gidip gelirler.
10 bin göl, 20 bin nehir ile bilinen Belarus doğal güzellikleri ile ön plandadır. Ülkede bulunan doğal alanlar ve tarihi yapıtlar devlet tarafından korunmaktadır. Öğrenciler için de oldukça uygun bir kenttir. Ulaşım konusunda öğrencilere büyük kolaylık sağlanır. Avrupa ülkeleri arasında idam cezasını uygulayan tek ülkedir. Bu nedenle işlenen cezalar da ciddi anlamda yaptırımlar da uygulanır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir