Beyaz Rusya adıyla bilinen eski bir SSCB ülkesi olan Belarus, başkenti Minsk şehriyle biliniyor. Komşuları, Polonya, Litvanya, Letonya ve Rusyadır. 91 yılında Sovyetler Birliği dağılınca bağımsızlığını ilan etmiştir. Avrupa da idam cezasını veren bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan bu ülke, aksine bataklık arazileri bol miktar da bulunur.
Ülkenin başkenti Minsk şehridir. Aynı zaman da en büyük ve kalabalık bir şehirdir. Belarusça ve Rusça dilleri konuşulur. Halkın büyük bir çoğunluğu Ortodoks’tur. Katolik, Protestanlık dinlerine sahip olanlar da bulunur. Tarihi ve kültürel anlamda gelişmiş bir ülkedir. Şehre geldiğiniz zaman birçok tarihi yapıtla karşılaşmanız mümkün.
Belarus da gezilecek yerlerin arasın da Minsk şehri geliyor. Francyska Skaryny Caddesi, Hükümet Binası, KGB Binası, Sendikalar Kültür Sarayı, 2. Dünya Savaşı Müzesi, Zafer Takı gibi daha birçok tarihi yapısı bulunur. Bu nedenle bu ülkede tarihi anlamda çok şey görebilirsiniz.
Belarus da Polonya sınırında bulunan Brest ülkenin ikinci kentidir. Brest şehri de Minsk gibi gezilecek yerler açısından çok zengindir. Tarihi sokakları, rengarenk evleri ile mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Şehir de gezilecek yerler arasında Brest Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Çalınmış Sanat Eserleri Müzesi, Lenin Heykeli gezilecek yerler arasında sayılabilir. Belarus Şehirleri ve Bölgeleri yazısı için lütfen tıklayınız..
Belarus da hiçbir vatandaşın kimliği bulunmaz. Doğduktan sonra her bir vatandaşa pasaport çıkartılır. Ülke içinde ve dışında pasaport ile bütün işleriniz yürütülmüş olur.

Belarus’da Ne Yenir?

Belarus mutfağında genellikle güveç yemekleri, turna balığı, kızarmış jambonlu patates köftesi çok fazla rağbet görmektedir. Patates yemeği ülkenin en önemli tarım ürünüdür. Bu nedenle hemen hemen her yemek de patates mutlaka bulunur. Belarus Mutfağı yazısı için lütfen tıklayınız..
Yapılan yemekler genellikle bol yağlı ve bol soslu yapılır. machanka, krupenya, holodnik, khaladnik, draniki yemekleri mutlaka denenmesi gereken yemekleri arasındadır.
Doğal yaşamıyla ünlü şehirlerden bir tanesidir. Birçok göl, nehir ve dağ bulunur. Avrupa’nın yeşil ülkelerinden bir tanesidir.

Belarus Gece Hayatı

Gündüz yaşam biraz daha sakin ve huzurlu oluyor. Ancak gece olduğu zaman sabaha kadar süren çılgın bir eğlence başlamış oluyor. Avrupa da bulunan en eğlenceli clubler burada bulunur. Bazı gece kulüpleri kıyafet konusunda da çok katılar. Giyiniş tarzların da spor ayakkabı olanlar bile bazen kulüplere alınmayabiliyorlar. Mekanlar da belli bir ücret alınıyor ve içerisinde alkol de bulunuyor. Belarus’u ziyaret edecek olan vatandaşlar seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundalar. Bunun için de göçmen kayıt kartlarının doldurulması gerekiyor. Form doldurulduktan sonra ülkeye giriş için damga vurulur.
Belarus da bulunan birçok mekanda vestiyer kültürü oldukça fazla gelişmiştir. Gece kulübü, restoran, kafe gibi alanlar da gelen misafirler montlarını vestiyere bırakmak zorundalar. Belarus da bulunan bütün mekanlar da sigara içilir. Kapalı alanlar da sigara içilmez yasağı henüz şehre uğramamıştır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir