Resmi adıyla Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus, Kuzey Avrupa’da yer alır. Eski bir SSCB ülkesidir. Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ile komşudur. Belarus ülkesi Avrupa’da idam cezasını veren tek Avrupa ülkesidir. Denize kıyısı olmayan bir ülke ve büyük bir çoğunluğu ormandan oluşur. Başkenti ve en büyük şehri ise Minsk şehridir.
Ülkede genellikle Ortodoks, Protestan ve Katolikler yaşamaktadır. Belarus voblast adı verilen 6 bölgeye ayrılır. 102 şehri bulunur. Gomel şehri ülkenin 2. Büyük şehridir.
Minks de bulunan havalimanı şehir merkezine 45 km uzaklıktadır. Ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir de otobüsle her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 50 dakika da şehir merkezine ulaşım sağlamanız mümkün. Minibüs ve taksiler de oldukça gelişmiştir. Şehre geldiğiniz zaman hiçbir sıkıntı yaşamadan rahatlıkla ulaşım bulabilirsiniz. Para birimi olarak belarus rublesi bulunur. Ülkeden giderken para işlemleriniz hallederek gitmeniz de fayda var.

Belarus Gezilecek Yerler

Belarus’un hem ucuz hem de yakın olması nedeniyle birçok Türk vatandaşı ülkeye sık sık gitmektedir. Güney batısında yer alan Brest şehri Polonya sınırına çok yakın bir şehirdir. Şehir de görülmesi gereken çok fazla sayıda tarihi yapıt bulunur. 2. Dünya Savaşından çok fazla etkilenmiş bir şehirdir. Taş müzesi, Shugaeva ve Akademica caddelerinin olduğu yerde bulunur. 2 bin kaya parçasından Belarus haritası da yapılmıştır. Zafer Meydanı, şehrin kalbi olarak bilinir. Rusya da bulunan Kızıl Meydan ile aynıdır. Meydan da birçok tarihi eserler bulunur. Belarus Şehirleri ve Bölgeleri yazısı için lütfen tıklayınız..
Gözyaşı Adası, ülkenin başkenti Minsk şehrinde yer alır. Anıt adası olarak bilinir. Afganistan da ölen 700 Belarus askeri için bu ada da şapel inşası yapılmıştır. Yas tutan aile bireylerinin de heykeli yapılmıştır. Belaru opera binası, Minsk de yer alan opera binası 1934 ve 1939 yılları arasında yapılmıştır. 2. Dünya savasında çok zarar görmüş bu neden Naziler burayı ahır olarak kullanmıştır.
Belarus özellikle öğrenciler için ekonomik seçenekler sunan bir şehirdir. Aylık abonman kartlarını oldukça uyguna verir. Taksi de ulaşım sağlarken de öğrenciler için büyük kolaylık sağlar.

Belarus Gece Hayatı

2 milyon nüfusu bulunan Minsk de gece hayatı da oldukça hareketlidir. Türk vatandaşları olmak üzere her yıl birçok turist ziyaret etmektedir. Ülke Rusya ve Ukrayna’ya benzer. Ancak çok daha uygundur. Diğer şehirlere göre kabarık hesaplara burada rastlamazsınız.
Ülkenin en eğlenceli şehri Minsk şehridir. Burada bulunan mekanlar her gün açıktır. Minks de bulunan lüks ve eğlenceli gece kulüpleri oldukça moderndir. Orada yaşayan halkın çoğu Zybitskaya ve Oktyabrskaya caddesinde ki barlara gitmeyi tercih ediyor. Oldukça renkli bir gece hayatı bulunuyor. Şehir, gezmek ve tarihi yerleri keşfetmek için oldukça uygun ve renkli sokakları bulunan bir şehirdir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir