Belarus Cumhuriyeti, bilinen diğer adı ile Beyaz Rusya, kuzey Avrupa’da yer almakta olan eski bir SSCB ülkesidir. Rusya Federasyonu’nun yanı sıra Polonya, Letonya, Ukrayna ve Litvanya ile komşu olan Belarus’un başkenti ise Minsk’dir. Denize kıyısı bulunmayan Beyaz Rusya, Avrupa’da idam cezası veren tek ülke olarak da bilinmektedir. Belarus destinasyonu için lütfen tıklayınız..

Belarus Hakkında Bilgiler

Belarus, pek çok dereye ve onbir bin adet göle ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin yüzde kırkı ise ormanlardan oluşmaktadır. Neman, Dinyeper ve Pripyat isimli üç büyük nehir ise Belarus’un topraklarından geçmektedir. Belarus, voblast adı verilen altı bölgeye ayrılmakta olup, ülkenin başkenti de Minsk’tir. Ayrıca Belarus’un Gomel, Vitebsk, Brest, Grodno ve Mogilev gibi büyük şehirleri bulunmaktadır. Belarus’un resmi dilleri ise Rusça ve Belarusça’dır. Bu diller dışında ülkede Ukraynaca ile Polonyaca konuşan azınlıklar da bulunmaktadır. Belarus’ta bulunanların çoğunluğu Ortodoks olup, İslam, Musevilik, Protestanlık ve Katolik inançlarına bağlı düşük oranda bir kesimde bulunmaktadır. Belarus, sert bir karasal iklime sahiptir. Sahip olduğu iklim nedeni ile serin yazlara ve dondurucu kışlara sahip olan Belarus’u gezmek için en uygun olan dönem ise Temmuz ile Ağustos ayları arasıdır. Belarus’ta güvenlik çok üst düzeylerdedir ve bu sayede ziyaretçileri, gecenin bir yarısı sokakta yalnız başına güvenle dolaşabilmektedir. Ülkenin üst düzey güvenliği sayesinde herhangi bir soygun, darp ve gasp gibi olaylara rastlanmamaktadır. Belarus hakkında bilinmesi gerekenler yazısı için lütfen tıklayınız..

Belarus Mutfağı

Belarus mutfağında mantar ve patates öne çıkmaktadır. Kırmızı etin de son derece ön plana çıktığı Belarus mutfağında geleneksel yemeklerin ana iki unsurunu patates ile mantar oluşturmaktadır. Draniki isimli bir tür patates mücveri olan yemek, Belarus mutfağının en meşhur yemeğidir ve patatesten ortalama olarak üç yüz çeşit farklı yemek de yapılabilmektedir. Beyaz Rusya’da tüketilen yemeklerin başında ise kabak çorbası ile pancardan yapılmakta olan Borşç çorbası yer almaktadır. Ayrıca Beyaz Rusya’nın meşhur yemekleri arasında kıymalı bir hamur işi olan Piroşki ile sığır etinden yapılan ve bir çeşit sosis olan Zrani’de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri Belarus’ta ucuz olduğu için kaymak, tereyağı, kefir, kaşar peyniri ve bir süzme yoğurt çeşidi olan Smetana peyniri en çok tüketilen ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca Belarus’un coğrafyasının tamamına yayılmış durumda olan nehirler ile göller sayesinde tatlı su balık çeşitleri, tuzlanmış ve kurutulmuş şekilde de tüketilmektedir. Tüm bunların yanı sıra Belarus’un Ukrayna’ya sınır komşusu olması sayesinde deniz ürünlerinin her çeşidini bulabilmek de mümkündür.

Minsk Gezilecek Yerler

Belarus’un başkenti olmasının yanı sıra ülkenin kalbi konumunda olan Minsk, sahip olduğu eserler ile mutlaka görülmesi gereken Doğu Avrupa şehirlerinin başında yer almaktadır. Sovyet etkisi sayesinde son derece düzenli bir toplu ulaşıma sahip olan Minsk’te gezilip görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Minsk’te gezilip görülmesi gereken yerler arasında Aziz Simon ve Helena Kilisesi, Gözyaşı Adası ve Zafer Meydanı yer almaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir