SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Belarus | Kısa Tarihi

Belarus Kısa Tarihi

Belarus aslında çok uzun yıllardan veri varlığını kanıtlamış bir ülkedir. Bu süetçe birçok savaşlar görmüş ve çok sayıda devlete de ev sahipliği yapmıştır. Belarus hakkında kısa bilgiler yazısı için lütfen tıklayınız..

Tarihi

1386 yılında Litvanya ve Polonya arasında çeşitli sebeplerden dolayı bir birlik kuruldu. Bölge Polonya’nın parçası olarak yaşamına devam etti. 20 yy.’a kadar bu topraklar Rusya ve Polonya arasında çok büyük çekişmelere sebep oldu. Daha sonra Polonya’nın Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılması ile bölge parça parça olarak Rusya’nın eline geçmiş oldu. 1. Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğrayan ülkede Alman kontrolünde Beyaz Rusya Halk Cumhuriyeti kuruldu. Alman ordusu 1. Dünya Savaşı’nda yenilip geri çekilince bu toprakların akıbeti sorun olmaya başladı. Daha sonra Rusya’nın kaybettiği toprakları geri almak isteyen SSCB kendü kontrolünde Beyaz Rusya Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti’ni kurdu. Bu toprakları bu şekilde yaşamını devam ettirdi. 1918 yılında Polonya’nın bağımsızlığı onaylandı ve Rusya’da yaşanan iç savaşı fırsat bilerek toprak kazanabilmek için Rusya’ya saldırıya geçti. Daha sonra 1921 tarihinde imzalanan bir antlaşma ile Beyaz Rusya yani Belarus’un batısı Polonya’ya verildi. Ülkenin geri kalanı SSCB’ye bağlı bir cumhuriyet olarak yaşamını devam ettirdi.

Belarus’un Bağımsızlığı

Beyaz Rusya yani bugün ki adı ile Belarus 1991 yılına bağımsızlığını ilan etti. Birçok ülke bu bağımsızlığı tanımazken Türkiye Beyaz Rusya’yı tanıyan ilk ülke oldu.
Aslında kuruluş temeli 1918 yılında Çarlık Rusya’sının yıkılmasına dayanmaktadır. Bu tarihten sonra Belarus ile ilgili kısa bir tarihçe yapacak olursak;

  • 1921’de Belarus Devlet Üniversitesi kuruldu.
  • 1922’de SSCB’ni Belarus’u ele geçirmesi ile birlikte ülke, SSCB’nin kurucu ülkelerinden birisi oldu.
  • 1986’da Çernobil faciası ile birlikte Belarus’ta çok fazla kayıplar yaşanmıştır.
  • 1991’de SSCB’nin dağılması ile birlikte ülke bağımsızlığını ilen etti.
  • 1995’te Rusya ile dostluk anlatşması imzalanarak aradaki buzlar eritildi.
  • 2006 yılında ülkedeki insan hakları ihlalleri sebebi ile AB tarafından seyahat yasağı konulmuştur.
  • 2012 yılında birçok AB üyesi Belarus’tan büyükelçiliklerini çekmiştir.

Belarus’da konuşulan diller yazısı için lütfen tıklayınız.. Beyaz Rusya idam kararını uygulayan tek Avrupa ülkesidir. Bu kararı oldukça tartışma yaratsa da bu karardan dönmeyen Belarus ile ilgili tartışmalar günümüzde de sürmektedir. Avrupa Birliği kurallarını düşünecek olursak bu şekilde idam kararını uygulayan ve hala AB üyesi olan bir ülke gerçekten de tartışma konusu olabilmektedir. Tüm yasal sebepleri bir kenara bırakarak Belarus’u tarihten çok fazla izler barındırdığı gerekçesi ile gezmek isteyen, eşsiz doğa manzarasının tadına varmak isteyen turist sayısı oldukça fazladır. Özellikle Minsk şehri gelen misafirlerini sınırsız gece hayatı ile adeta büyülüyor. Beyaz Rusya’nın eski tarihlerden beri çok sayıda devlete ev sahipliği yapması farklı kültürleri içinde barındırmasına sebep olmuş ve bu özelliği ile de çoğu kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir