Beyaz Rusya yani Belarus; ziyaretçilerini gerek doğal güzellikleri, gerek kültürel mirası ve gerekse de çok değişik hediyelik eşyaları ile adeta kendisine hayran bırakmaktadır. Özellikle başkent Minsk, cadde ve meydanları üzerinde sıralanan mağazaları ile çok çeşitli ve çok orijinal hediyelikler bulabileceğiniz yerler arasında.

El Yapımı Matruşkalar

Belerus’tan hediyelik eşya olarak ne alınır diye düşündüğünüzde ilk gözünüze çarpan şeylerden birisi el yapımı matruşkalar olacaktır. Ahşaptan yapılan rengarenk irili ufaklı matruşkaların camdan yapılan çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Rusya’daki matruşkalardan daha farklı olan bu küçük bebeklerin en büyük farkı el yapımı olmalarıdır. Ki zaten bu özelliği nedeniyle de Belerus matruşkaları Rusya matruşkalarına göre daha zahmetli bir şekilde üretildikleri için daha pahalı gelebilir.

Alışveriş Merkezleri

Özellikle Minsk tam bir alışveriş merkezi diyebiliriz. Türk markaları olan De Facto, Koton gibi markaların da yer aldığı merkezlerde daha birçok mağazaya ulaşabilirsiniz. Minsk’te bulunan en popüler alışveriş merkezleri ise şöyledir:

 • Gum
 • Na Nemige
 • Galileo
 • Stolitsa
 • Kirmash
 • Zhdanovichi
 • Zamok

Bu alışveriş merkezlerinden özellikle görmeniz gerekenlerden birisi Gum Alışveriş merkezidir. 1934 yılında açılan merkez 2. Dünya Savaşında tamamen yıkılmış ancak 1951 yılında yeniden açılmıştır. Belarus’a özgü birçok hediyelik eşyayı Gum alışveriş merkezinden alabilirsiniz. Zhdanovichi alışveriş merkezi ise Belarus’un en büyük alışveriş merkezidir.

Belarus’a Özel Keten Ürünler

Belarus’tan alacağınız keten ürünler kuzey ülkelerinin pamuğudur. Buraya özgü ketenden yapılan ve oldukça dekoratif bir şekilde sunulan havlu, masa örtüsü, gömlek, takım elbise ve daha birçok ürün oldukça şık ve güzel bir hediyelik eşya olacaktır. Hatta bilindiği gibi özellikle Belarus’lu kadınların giydiği nakış işlemeli keten gömlekler vardır. Bir nevi bu kültürün bir parçası olan işlemeli keten gömlekler ve elbiseler aynı zamanda kültürel bir hediye olarak yerini alacaktır.

Keten Kuklalar

Ketenden birçok şey üreten Beleruslular, gömlek ve elbise gibi giyim eşyalarının yanı sıra Belarus ulusal kıyafetli kuklalar da üretmektedir. Üzerlerinde Belarus ya da Minsk yazan bu keten ulusal kıyafetli kuklalar da oldukça orijinal bir hediye alternatifi olabilir.

Küçük Nesneler – Küçük Hoşluklar

Ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan Belarus temalı bir takım küçük aksesuarlar da hoş bir hediye olabilecektir. Örneğin;

 • Belarus’u seviyorum yazan küçük çanlar, heykeller ve maşrapa gibi aksesuarlar
 • Çamurdan yapılan hediyelikler
 • Troitskoe Predmestye’de eski Minsk evleri şeklinde yapılan şamdanlar. Hatta bu evlerin içerisine mum yakılabiliyor ve oldukça hoş, sıcacık bir görüntü elde ediliyor
 • Ahşaptan yapılan kaşıklar, sepetler, kuklalar ve işlemeli el yapımı kutular
 • Belarus’un doğal güzelliklerinin görsellerinin bulunduğu aksesuar tabaklar da sevdiklerinizin ya da sizin yaşam alanlarında küçük hoşluklar yaratabilecek oldukça hoş aksesuarlar arasındadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir