Belarus resmi adıyla Beyaz Rusya olarak bilinir. Eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olarak bilinir. Kuzey Avrupa da yer alan ve başkenti Minsk olan bir ülkedir. Moskova hükumetine yakınlığı ile bilinmektedir. Beyaz Rusya Cumhuriyeti Avrupa’da idam cezası veren tek ülke olarak bilinir.  Toprakları güz ve bataklık arazilere sahip, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkede Belarusça ve Rusça dilleri konuşulmaktadır. Hükumet kayıtlarına göre halkın büyük bir kısmı belli bir dine sahip değildir. Ortodoks, Protestanlık, Musevilik ve İslam inançları da bulunur. Belarus’un nüfusu 10 milyondan azdır. En büyük şehri Minsk olarak bilinmektedir. Ekonomi anlamında ise tarım ve üretim sektörü ağırlıklıdır. Belarus da çalışan kadınların sayısı erkeklerden daha fazladır. Belarus destinasyonu için lütfen tıklayınız..

Belarus Mutfağı

Belarus mutfağında patates ve mantar çok önemli bir yemektir. Geleneksek yemeklerinde bu iki yemek ön plana çıkar. Kırmızı et de çok fazla tercih edilir. Belarus da patatesten 300 çeşit yemek yapılabilir. Bu yemeklerin en meşhuru Draniki’dir. Patates mücveri olarak bilinir. En çok tüketilen yemelerden biri de Borsç çorbası ve kabak çorbasıdır. Borsç çorbası pancardan yapılır.
Zrani yemeği, kırmızı etten yapılan bir çeşittir. Kıymalı hamurdan yapılan Piroşki da en ünlü yemekler arasındadır. Belarus da süt ve süt ürünleri de oldukça ucuzdur. Bu nedenle çok sık tereyağ, kaymak, kefir ve süzme yoğurt tüketimi yapılır.

belarus borsh

Belarus Vize İstiyor mu?

Belarus vize istemeyen bir ülkedir. Uçak ve otel rezervasyonu yapılarak gidilebilir. Ancak ülkeye giderken seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Daha önceden bir sağlık sigortanız varsa onunla da giriş yapabilirsiniz. Sağlık sigortanız yoksa hava limanında günlük 1 euro karşılığında yaptırabilirsiniz. Belarus da para birimi Belarus Rublesi olarak bilinir.

Gezilecek Yerler

Vitebsk, Gomel, Brest, Mogilev, Grodno ve başkent Minsk şehri olmak üzere 6 bölgeye ayrılmıştır. Yenilikçi mimarisi, çevre düzenlemeleri, otantik köyleriyle dikkat çeken bir ülkedir. Başkent Minsk, tarihi yapısıyla, 25 katlı milli kütüphanesi ile öne çıkmış bir şehirdir. Dünya da bulunan en ilginç mimari eserler bu şehirde bulunur. Gezilecek en önemli yerleri;

  • Aleksandrovsky Meydanı
  • Gözyaşları Adası,
  • GUM Alıveriş Merkezi,
  • Ulusal Tarih ve Kültür Merkezi,
  • Hükümet Binası
  • Kutsal Ruh Katedrali
  • St. Simon Kilisesi

Brest şehri Polonya sınırında olan bir şehirdir. Rengarenk ahşap evler, sokaklarının tarihi olması da dikkat çeken yerlerdir. Brest şehrinde, Brest Kalesi, Lenin Heykeli, Brest Kent Parkı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehre geldiğiniz zaman sakin ve huzurlu olan kafe ve parklar da vakit geçirebilirsiniz. Belarus da çok fazla club de bulunur. Eğlenmeyi seviyorsanız, Vegas Club, La Suite Energy Club, tercih edilmesi gereken yerler arasında olabilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir