Belarus din bakımından gerçekten oldukça fazla bir şekilde çeşitliliğin bulunduğu bir ülke çünkü bunun için ülke siyasi olarak birçok durum yaşamış ve geçirmiş, bundan kaynaklı olarak da ülke bu tip sorunları yaşamakta her zaman. Ülke genel anlamda yani yarı oranla %49 olarak Ortodoks ve geri kalan %42 Oranda hiçbir dine inanmıyor, belli bir oranda hiçbir şekilde din ile ilgilenmiyor ve bu konuda hiçbir soru bile kabul etmiyorlar. Bu nedenle ülke dini konuda hiçbir şekilde birlik sağlayamıyor ve tamamen ayrı bir şekilde hayat sürdürüyorlar, tek farkla herkes din konusunda ülkede birbirlerine saygı duyuyor ve tamamen eşitlik var ülkede.

Eskiden Belarus

 • Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus gerçekten tam olarak bu adı hak ediyor ve en iyi şekilde hissettiriyor çünkü tamamen barışçıl yanlısı bir ülke. Ama Ruslar yönetiminde iken gerçekten dini konuda sıkıntılar yaşanmış.
 • Rusların yönetimi altında iken, her daim dışlanmışlar ve bu yüzden din olarak kendilerine hiçbir dini kabul etmeyen ve tamamen tanrıyı reddeden görüşü kabul eden Ateizm din şekline sahip olmuşlar.
 • Bunun en önemli nedeni eski zamanlarda Rusya Devleti ile yaşadıkları siyasi sorunlar ve bu şekilde kendi dinleri olan Hristiyanlık Ortodoks kabul ettirmeye çalışmaları ve buna karşı oluşan tepkiler.
 • Küçük bir ülkede olsa Dini tarihi gerçekten oldukça fazla bir şekilde dikkat çekici ve önemli siyasi açıdan çünkü bu tür din çatışmaları ile günümüz ülkeler meydana gelmiştir.
 • Halkın bir kısmı yine de Hristiyan Ortodoks mezhebini kabul etmiş ve hayatı boyunca da devam ettirerek günümüze kadar gelmiştir.
 • Ama artık günümüz gelişen dünyası ile Tanrıya duyulan güvenin özellikle Avrupa devletleri tarafından azalması ile Belarus devletinde de Tanrıya inanmayanların sayısı inananların sayısı seviyelerine kadar yükselmiştir.

Ülkede Dini Özgürlük Var

Dini özgürlük her zaman ülkede en yüksek seviyede peki bu nasıl gerçekleşiyor;

 • Ülke küçük bir Avrupa ülkesi olmasından dolayı, tamamen ülke laikliği benimsemiş ve devlet yönetiminde dinin yeri olmadığına karar vermiştir, bu yüzden dini özgürlük ülkede tamamen vardır.
 • Gezmeye gittiğiniz zaman Beyaz Rusya diye anılan Belarus devletini, din konusunda ne kadar özgür olduğunu ve insanlar için hiçbir zaman önceliğinin bulunmadığını net bir şekilde göreceksiniz.
 • Dininizi rahatça yaşayabildiğiniz bir ülke bu nedenle, Müslümanlık açısından gerçekten bu durum bir Avrupa ülkesi için oldukça önemli.
 • Ülkede rahatlıkla ibadet yerleri bulabilirsiniz ve dininizi en özgür bir şekilde bu Avrupa ülkesinde yaşayabilirsiniz.
 • Ülkenin Genç ve Yaşlı nüfus oranının orantılı olması ile ülkede tam bir ortaklık sağlanmış inanan, inanmayanlarında neden bu oranlarda olduğu net şekilde anlaşılmaktadır.
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili diğer yazılar
"Belarus" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir