Avustralya’nın kısa tarihi

Avustralya’nın tarihi yaklaşık 40 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Aborjinlerle başlayan etnik ve kültürel zenginleşme ile dünyanın her yerinden yaklaşık 20 bin yıl öncesinden başlayan göçlerle birleşerek dünyanın en çok kültür çeşitliliğine sahip olan Avustralya’yı doğurmuştur. Şimdi Avustralya’nın kısa tarihine bir göz atalım.

Resmi kayıtlara göre Avustralya’nın karasını ilk gören kişi Hollandalı Willem Janzsoon’dur. Cape York Yarımadası’nı 1606 yılında gören Janzsoon sonrası Hollandalılar XVII. yüzyıl boyunca tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritalandırmasını gerçekleştirmiştir ancak yerleşmekle ilgili bir atılımda bulunmamışlardır. 1770 yılında ise James Cook, Avustralya’nın doğu sahillerine yolculuk yaparak haritalandırma gerçekleştirmiş ve New South Wales olarak isimlendirdiği bölgeyi Britanya’ya dahil etmiştir. Bu süreçten sonra kolonileşmenin bir parçası olarak yoğun seferlere başlamışlar ve sömürü için gerekli mahkum ve işçi göçleri için hız kazanmışlardır. İlk filonun geldiği yer ise Avustralya’nın en büyük şehri olan Sidney’dir. İlerleyen dönemlerdeki göç sürecinin sonunda, okuma yazma bilen iyi yetişmiş, idealist ve girişimci kişiler olduğundan dolayı ekonominin gelişmesinde aktif rol oynayarak Avustralya’nın kısa sürede İngiltere İmparatorluğu’nun en zengin ve önemli ülkelerinden biri haline gelmesini sağlamışlardır.

1942 yılına kadar Britanya’nın bir sömürgesi olarak kalan Avustralya bu yılda imzalanan 1931 Westminister Yasası’nı kabul ederek birçok yasal bağlantıdan özgür kalmışlardır. İki ülke arasındaki son yasal anlaşma ise, 1986 yılında imzalanan Avustralya Akti ile sona ermiştir. Günümüz Avustralyası ise günümüzde aldığı yoğun dış göçler ile en kozmopolit ülkeler arasında olma özelliğini korumaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Avustralya ile ilgili diğer yazılar
"Avustralya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir