Avustralya’nın Kültürü

Avustralya kültürü, Avustralyalılar sporları sevmelerinin yanında, sanat ile de çok ilgi duymaktadırlar. Sinemadan edebiyata, müzikten tiyatroya, danstan görsel sanatlara kadar Avustralya’nın çeşitli şehirleri güzel bir kültür çeşitliliği sunmaktadırlar. Ülke çapında nelerin bulunduğu hakkında biraz fikir edinmeniz için aşağıdaki bölümde biraz bilgi vermeye çalıştık, görsel sanatlara odaklanarak her şehirde Avustralya sanatını temsil eden galeriler ve müzeler ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Listelenen yerlerdeki kalıcı koleksiyonları gezmek ücretsizdir. (Adelaide’deki Migration Museum hariç).

Elbette Avustralya kültürü, çok-kültürlü yapısı okuyuculara zevk ve haz uyandırmaktadır.

En İyi Sanat Galerileri | Müzelerine Bir Bakış

Sidney

Şehir merkezindeki Art Gallery Caddesinde yer alan Art Gallery of NSW; Avustralya, Avrupa, Asya ve kabile sanatının koleksiyonlarını sergileyen, Avustralya Kültürü‘nün en iyi halk galerilerinden biri olmuştur. Oz büyücüleri Lloyd Rees, Margaret Preston ve Brett Whiteley’in çalışmalarını görebilmeniz mümkündür. Yiribana Gallery de, Aborjin ve Ada sanatının örnek koleksiyonlarına sahip olan bir başka ünlü galeridir.

Melbourne

Şehir merkezindeki Federation Square’in doğu bölgesinde yer alan, çelik ve camdan yapılmış büyüleyici bir bina olan Ian Ptter Centroe: National Gallery of Victoria Australia; koloni çağından modern zamanlara kadar 20.000’in üzerinde Avustralya sanat eserinden oluşan mükemmel bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Ve katlardan birisi yalnızca yerli halkın sanat eserlerine ayrılmıştır.

Adelaide

Şehir merkezindeki efsanevi Migration Museum, dünyanın her yerinden gelerek Güney Avustralya’yı evleri olarak benimsemiş göçmenlerin hayatlarını anlatmaktadır. 100’den fazla ülke hakkında bilgilerin yanında duygusal insan hikayeleri de yer almaktadır.

Brisbane

Avustralya Queensland Teknoloji Üniversitesi’ndeki (QUT) merak uyandıran QUT Art Museum, tablolar, fotoğraflar ve seramiklere ağırlık vermişlerdir. Dünyanın her yerinden modern sanat eserlerinin yanında, QUT öğrencilerinin eserlerinin de yer aldığı yerel eserler de sergilemektedirler.

Perth

Perth’ten dışarı çıkmadan sizi Batı Avustralya boyunca bir geziye çıkartan, Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki Berndt Museum of Anthropology; geleneksek ve modern Avustralyalı Aborjin sanatının ve el aletlerinin en iyi koleksiyonlarından seçilmiş eserler sergilemektedir.

Darwin

Fannie Körfezi’ndeki Museum | Art Gallery of the Northern Territory’nin en önde özelliği; oymacılık eserleri, Tiwi Adaları ve Arnhem Land’in resimlerinin de yer aldığı Aborjin sanat koleksiyonudur. Görmeniz gereken bir diğer yer de Tracy Kasırgası’nı anlatan sergidir. Ayrıca 5 metre boyunda olup 780 kg ağırlığında tuzlu su timsahı ‘Sweetheart’ı ziyaret etmeyi unutmayınız.

Canberra

Avustralya Parkes’ta yer alan göz kamaştırıcı National Gallery of Australia, tartışmasız Avustralya Kültürü‘nün en iyi koleksiyonuna sahip bir müzedir. Koleksiyon; yerel Aborjin sanatından, Arthur Boyd, Sidney Nolan ve Albert Tucker’ın XX. yüzyıl eserlerine kadar birçok şaheseri kapsamaktadır. Ayrıca etkileyici bir Heykel Bahçesine de sahiptir.

Hobart

Avustralya Şehir merkezinde olan, Hobart’ın en eski binası Commissariat Store’da (1808) yer alan mükemmel Tasmanian Museum | Art Gallery, Tazmanya Aborjinlerinin eserlerine, eyaletin koloni dönemi kalıntılarına ve koloni dönemi sanat eserlerine sahiptir.

Avustralya Kültürü | Çok Kültürlülük

Avustralya kültürü, sahip olduğu dünyanın en çeşitlilik sahibi kültürel yapılarından birinden faydalanmaya devam etmektedir. Zengin fikirler, lezzetler ve yaşam tarzları. Son nüfus sayımına göre, nüfusun %23’ü yabancı ülkelerden gelenlerden ve %40’ı ise farklı ulusların karışımından oluşmaktadır. Her dört dakik’da bir, Avustralya yeni bir uluslararası göçmen kazanıyor. Yabancı uyruklu Avustralyalıların çoğu İkinci Dünya Savaşı sonrasında İtalya ve Yunanistan’dan gelmişlerdir. Ancak son zamanlarda çoğunluk Yeni Zelanda ve İngiltere’den gelmektedirler. Diğer ülkeler arasında Çin, Vietnam, Afrika ve Hindistan da bulunmaktadır. Nüfusun %2.2’si ise kendilerini Aborjin halkından saymaktadır ve çoğunluğu Kuzey Bölgesinde yaşamaktadırlar. Avustralya’nın diğer yerlileri arasında; kuzey Queensland’de ve Cape York ile Papua Yeni Gine arasındaki Torres Strait adasında yaşayan ve aslen Melanezyalı olan Torress Strait Adalıları yer almaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Avustralya ile ilgili diğer yazılar
"Avustralya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir