Avustralya ekonomisinde tarım ve hayvancılık ön plandadır. Dünyanın en büyük yün üreticisi olan Avustralya, büyük ölçüde et, günlük ürünler, tahıl, meyve, sebze ve şeker ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Avustralya enerji kaynakları ve mineraller açısından çok zengindir. Dünyanın en büyük kömür ve elmas ihracatçısı konumundadır.

Avustralya’da kimya , elektronik, gıda ve madencilik önde gelen sektörlerden bir tanesidir. Eğitime de sektör olarak çok önem veren Avustralya, bilim adamları, uzay teknolojisi, tıp, bilgisayar ve mühendislik alanlarında da ileri seviyede araştırmalar yapmaktadır.

Avustralya ekonomisi, Amerikan ekonomisiyle benzerlikler görülmektedir. İmalatın ekonomide %14′lük bir yeri varken, madencilik, ziraat, ormancılık ve bankacılığın %4′lük bir pay sahibidir.

Avustralya, ihracatının yaklaşık 5/1 Asya’ya yapmaktadır. Japonya, Avustralya’nın toplam ihracatının neredeyse 4/1 satın almaktadır. Amerika ise, Avustralya’nın ithalatta en büyük kaynağıdır. Avustralya ithalatının yaklaşık 5/1 Amerika’dan yapılmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Avustralya ile ilgili diğer yazılar
"Avustralya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir