Ülke bir federal cumhuriyettir. Yıllarca süren siyasi kargaşanın ardından demokratik olarak seçilmiş birkaç cumhurbaşkanı olmuştur.

Ulusal Kongre, 72 sandalye ile Senato ve toplam 257 sandalye ile Milletvekilleri Odasından yapılmıştır. Yargıtay’da yedi yargıç vardır, ancak bu sayı önümüzdeki birkaç yıl içinde beşe düşürülecektir. Başkan yargıçları seçti ve senato atamaları onaylamalı.

Koyun gütme, petrol, madencilik, tarım ve turizm Patagonya’nın ekonomisini oluşturur.

Arjantin’in Ekonomik Durumu

Arjantin‘de ekonomik durum, Brezilya ve Meksika’dan sonra Latin Amerika’nın en büyük üçüncü ve Güney Amerika kıtasının Brezilya’dan sonra en büyük ikinci ekonomisini oluşturmaktadır. Ekonomik alandaki inişli çıkışlı statüsüne rağmen ülke genel itibarıyla yüksek bir potansiyele sahip bir ülkedir. Kurşun, çinko, kalay, bakır, petrol, demir, manganez, uranyum gibi zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Dünyanın en iyi balıkçılık alanlarından bir ülke olarak 4.650 kilometrelik kıyı şeridi ve daha birçok özelliği ile Arjantin, önümüzdeki süreçte dünyanın en önemli ekonomileri arasına girmesi beklenen bir ülke konumundadır. Zaten XX. yüzyılın başlarından itibaren yakaladığı yükselme ile Arjantin dünyanın en zengin ülkelerinden biri konumuna yükselmiştir, ancak birkaç sene içerisinde yaşanan durgunluk ve siyasi süreçler ekonomiyi olumsuz etkilemiştir. Son yıllarda Arjantin‘de büyüme rakamlarında inişli çıkışlı bir grafik sergilenmekte olup, enflasyon ve yoksulluk oranları yüksek seyretmektedir. Gelir dağılımı arasındaki fark açılmaktadır. Ayrıca yüksek kamu borçları ve ekonomi politikalarındaki küresel müdahaleler de ülkeyi olumsuz etkilemektedir.

Arjantin ekonominin ana maddeleri, tarım ve tarıma dayalı sanayilerdir. Millî gelirin %10’u tarım, %30’u sanayi, %60’ı ise hizmet sektöründen elde edilmektedir. Son yıllarda tarım ürünlerinin fiyatlarında görülen artış, Arjantin ekonomisine katkı sağlamıştır. Başlıca tarım ürünleri soya fasulyesi, mısır, ayçiçeği, limon, tütün, üzüm, yer fıstığı, buğday ve çaydan oluşmaktadır. Öte yandan ülkede balıkçılık ve hayvancılık sektöründe’de gelişmiştir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Arjantin ile ilgili diğer yazılar
"Arjantin" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir