Tarihe dokunmak için Antalya’dan uzaklaşmaya gerek yok, çünkü merkezde şehrin belli başlı tarihi mekanlarının yoğunlaştığı bir alan var.

Hadrian Kapısı
Hadrian Kapıları’ndan doğruca Antalya’nın eski (eski) kısmına girersiniz, modern şehri ve eski bölgeyi çok net bir şekilde ayırır bu kapılar.

MS 130’da yeniden inşa edildiler. Roma imparatoru Hadrian onuruna. Bunun, kentin kartvizitlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz – burayı ziyaret eden her turist, eski kapının arka planına karşı bir fotoğraf çekmeyi görevi görüyor.

Kaleiçi
Kale kapısından hemen sonra, Adrian kapılarının hemen ardından Antalya kaleiçine yürümek için en etkileyici seçimdir. Bu, kesinlikle görülmeye değer olduğu kadar rahat ve renkli bir yer! Dahası, oraya ulaşmak oldukça kolaydır – eski Nostalji tramvayı sizi doğrudan bu bölgeye götürecektir.

Yivli Minare
Kaleiçi’nin tam merkezinde, Antalya’daki en eski İslam kültürü anıtı olarak kabul edilen Antalya-Yivli Minare yer almaktadır. Minare, 1230 yılında inşa edilmiştir ve Yivli (yani, “yivli”) adının türetildiği sıra dışı şekliyle dikkat çekicidir.

Hıdırlık Kulesi
Roma İmparatorluğu döneminde, kule savunma işlevi gördü ve şimdi tarihi bir anıt. Kulenin tepesinden Antalya koyuna tepeden bakmak için çıkabilirsiniz.

Hıdırlık Kulesi, Kaleiçi topraklarında da yer almaktadır, bu nedenle işaretlere göre bulmak kolaydır.

Perge Antik Kenti

Modern Antalya’ya 18 km uzaklıktaki yerleşim M.Ö. XV. yüzyıl’da Elden ele geçti, kazananlara sunuldu ve Romalılar altındaki en büyük refahına ulaştı.

Havari Pavlus’un Hristiyanlığı yaydığı Perge’den, şimdi sadece kısma kabartmalarla süslenmiş amfitiyatro kalıntıları, Küçük Asya’daki en büyük stadyum, şehir kapıları, terim ve agora kalmıştır. Aspendos’ta olduğu gibi buraya bir günlük turların bir parçası olarak ulaşabilirsiniz.

Antalya Müzesi

Halka açık, Türkiye’nin en büyük ikinci müzesinin koleksiyonları, 5.000’den fazla sergi içeriyor ve 13 sergi alanı arasında bir çocuk salonu var.

Eski çocukların ödevli kil tabletleri, Bizans yemekleri, mezarlardaki kült nesneler, madeni para basma tarihi ve Selçuklu muharebe cesaretinin kronikleri sunulmaktadır.

Karaalioglu Parkı

Işıklar bölgesinde deniz kıyısında uzanan Karaalioğlu Parkı, 1943 yılında kuruldu. Gölgeli caddeleri ve donanımlı rekreasyon alanları güzelliği hayrete düşürüyor.

Egzotik bitkiler her yerde çiçek açar ve portakal ağacı üretir. Banklardan dağların güzel manzaraları sunulmaktadır ve uzun bir merdiven kayaların üzerinden denize doğru uzanmaktadır. Parkta kafeler, restoranlar, çay ve mini hayvanat bahçesi vardır.

Tünektepe Teleferik

5 Şubat 2017’de Antalya’nın eteklerinde, Tünektepe Dağı’na giden teleferik çalışmaya başladı. Yeni cazibe yerel halk arasında bir karışıklığa neden oldu ve hatırı sayılır kuyruklar yarattı. 609 metrelik zirveye tırmanma süresi 9 dakikadır. Üst katta, Antalya ve çevresinin mükemmel panoramik manzarasını sunan birkaç kafe ve restoran vardır.

Lütfen dikkat: kuvvetli rüzgarlarda ve kötü havalarda füniküler kapalıdır.

Füniküler Antalya’nın eteklerinde Kemer (Liman ilçesi, Konyaaltı ilçesi) yönünde bulunmaktadır. Sonuncusu Sarısu depolama durağı olan sayısız otobüsün herhangi birinde oraya gidebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi

Antalya’dan 22 km uzaklıktaki doğal parktaki şelalenin adı “Kurşun” anlamına geliyor. Ancak açık günlerde, güneş ışınlarında parıldayan, turkuaz olur. Aksu nehrinin kollarından birinin sıçraması 18 metreden yüksekliği geçidin altına düşer ve kaseyi gözyaşı suyuyla saydam olarak doldurur. Bir dilek tutursanız, Kurşunlu Şelalelerinin dibinde durup ona dokunmanızın gerçekleşeceğini söylüyorlar.

Kurşunlu Tabiat Parkı’na doğrudan 524 numaralı otobüsle ulaşılabilir.

Aşagı Düden Ve Yukarı Düden Şelaleri 

Üst ve alt şelale var. İlk organizasyona geziler ve giriş yapılır. Aşağı Düden ise serbest erişimde ve bu, görülen tüm şelalelerin içinde benim favorimdir. Aşağı Düden Şelalesi, 40 metrelik bir uçurumdan Akdeniz’e düşer. Çok muhteşem bir manzara’dır. Suyla daha iyi göründüğünü söylüyorlar. Gezi tekneleri deniz limanından hareket eder ve denizden bu şelalenin daha güzel bir görünümünü elde edebilirsiniz.

Karain Magarası

1946’da Karain mağarasını inceleyen Türk bilim adamları, Paleolitik çağda yaşayan ilk insanların izlerini buldular. Büyük salonlardan birinde, Neandertal dişleri, çanak çömlek kalıntıları ve antik okların uçları bulundu. En önemli keşifler şu anda mağara önünde sergileniyor ve sarkıt ve dikitlerle kaplı üç salonu halka açık.

Mağara, Antalya’ya 2 km mesafedeki Çan Dağı’nın doğu yamacında yer almaktadır.

Kepez Tema Parkı

2014 yılında Kepez semtinde açılan bir tema parkı, misafirlerini çocukluk dünyasına götürüyor. Külkedisi’nin evine bakabilir, Oyuncak Hikayesinden lokali ziyaret edebilir ve Aslan Kralı’yla buluşmak için uçurumdan tırmanabilirsiniz. Aladdin ve Yasemin, Tom ve Jerry, Gri Kurt ve Kırmızı Başlıklı Kız, küçük Mook ve Çakmaktaş ailesi Fairytale Park’ta yaşıyor. En sevdiğiniz çizgi filmlerin dünyasına giriş ücretsizdir ve ziyareti hayvanat bahçesine yapılan bir gezi ile birleştirebilirsiniz.

Adres: Varsak Demirel Mahallesi, Süleyman Demirel Bulvarı, No: 57 Kepezpark, Kepez.

Tersev

Türkiye’nin ilk baş aşağı evi, vestibüler aparatları test etmek için harika bir yer. Ön kapıdan mutfak eşyalarına kadar tüm eşyaları alt üst oldu. Evin baş aşağı ziyaretinin baş dönmesine neden olduğunu ve buradaki düğün fotoğraflarının coşkuyla karşılandığını söylüyorlar. 85 m2’lik olağandışı bir odanın iç kısmı. her altı ayda bir değişir.

Adres: Güzeloba Mahallesi, 2384 Sokak No: 40.

Gerekli bilgi için tıklayın.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Antalya ile ilgili diğer yazılar
"Antalya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir