Antalya Şehir İçi Ulaşım

Antalya Şehrinin toplu taşıma araçları otobüsler, taksiler, modern tramvaylar ve servislerle sağlanmaktadır. Taşımacılık işini anlamak oldukça zordur ve deneyimsiz bir turist kolayca kaybolabilir. Bu nedenle, Antalya‘ya gitmeden önce, ulaşım hakkında hangi araçları kullanabileceğiniz hakkında kısa bir yazıyı bu makalede topladım;

Antalya Toplu taşıma Ücretleri

Antalya‘da her tür ulaşım için sabit bir ücret vardır. Otobüs ve Transvay için kişi başı ücret 2.60 TL dir. Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için Antalya kart adı verilen toplu taşıma kartına sahip olabilmeniz gerekmektedir. Toplu taşıma kartları ve onlara ücret yükleme işlemleri belirli marketler’de, Tranvay gişelerinde ve Online Yükleme Makinalarında yapılabilmektedir.

Bunun dışında kartı olmadan kısa süreliğine şehirde bulunan kişiler ve turistler için kullan at kartlar otobüs şöferleri tarafından satılmaktadır. Kullan at kart ile 2 sefer olmak kaydı ile 6 TL karşılığında sahip olabilirsiniz.

Antalya kart ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Antalya Otobüsleri Hakkında Bilgiler

Kuşkusuz Antalya‘da en rahat ve en çok kullanılan ulaşım otobüs. Tüm otobüs güzergahları aşağıdaki haritada görülebilir. Bütün otobüsler klimalıdır. Ayrıca 2010 yılında Büyükşehir belediyesinin aldığı bir karar ile dolmuşlar kullanımdan kaldırılmıştır.

Migros alışveriş merkezine Batı merkezlerinden (Kemer, Beldibi vb.) otobüsle ulaşılmaktadır. Migros’tan Antalya‘nın herhangi bir semtine kolaylıkla otobüsle ulaşabilirsiniz.

Antalya Hafif raylı tramvay hattı

Hafif raylı tramvay hattı ( AntRay Tramvay ), şehir merkezinin kuzey-batısındaki Fatih durağından, ana otobüs durağı (Otogar) üzerinden, merkezin doğusundaki Aksu durağına kadar uzanmaktadır. Şu anda, bu rota Fatih yönünden şehir merkezini geçerek, oradan Havalianı yönüne doğru ilerlemektedir.

Hattaki toplam durak sayısı 28’dir. Rotanın bir kısmı yeraltında gitmektedir. Durmalar, çoğu Avrupa kentinde olduğu gibi, duraklarda bulunan ışıklı ve djital tabele’da yansıtılmaktadır. Şehirdeki en modern toplu taşıma aracı budur. Hafif raylı tranvay hattının şemasını görmek için tıklayınız.

Antalya Nostaljik tramvay

Antalya‘da, İstanbul’daki tramvaya benzeyen nostaljik bir tramvay var. Burada 1 adet nostaljik tramvay bulunmaktadır, şehre Almanyanın Nürnberg şehriden ithal olarak getirtilmiştir. Nostaljik tramvay güzergahı, kentin batı kesiminde Antalya Müzesi’ne (Antalya Müzesi) yakın ve Rixos Downtown Antalya gibi lüks oteller bulunan Konyaaltı Plajı’na yakın mesafede başlıyor.

Nostaljik tramvay yolu, sahil boyunca, şehrin tarihi merkezine (Kale Kapisi durağı) kadar uzanır ve Karaalioğlu’nun en büyük ve en güzel parkı olan Karaalioğlu Parkı (Antalya), ve ışıkların sonunda son bulur.

Tramvaylar her gün 07: 00-21: 00 saatleri arasında 10 durak olan rotasını izler. Bunların ücreti – 2,00 Türk Lirası. Ücret doğrudan sürücüye ödenir.

Antalya’dan Kemer’e Feribot

Yaz aylarında Antalya – Kemer güzergahında vapur bulunmaktadır. Feribot şehrin tam ortasından kalkmaktadır – eski koy Kaleiçi Yat Limanından. Kemer’e seyahat süresi 45 dakikadır. Günlük 5 kalkış. Maliyet, vapurdaki kasada açıklığa kavuşturulmalıdır.

Antalya havaalanı Nerededir ?

İl merkezinin 13 km kuzeydoğusunda Antalya Havaalanı bulunmaktadır. “Antalya Havaalanına Nasıl Gidilir?” Makalesinde, havaalanından şehir merkezine ve tatil yerlerine nasıl ulaşabileceğinizi detaylı olarak açıklıyoruz.

Antalya Taksi Ücretleri

Sıcak yaz aylarında, taksi şehirde dolaşmak için mükemmel bir alternatiftir. Ancak, Antalya’nın iki buçuk milyon nüfusa sahip oldukça dağınık bir şehir olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir, bu da trafik sıkışıklığından kaçınamayacağınız anlamına gelir. Antalya’da basit bir taksinin ödendiğini ve geceleri tarifenin bir günden 1,5 kat daha fazla olduğunu hatırlatmamıza izin verin.

Herhangi bir ilave ücret ödemeden şehir içinde önceden belirlenmiş bir fiyatla dolaşmak istiyorsanız, bilinen bir Taksi durağından taksi transferi sipariş etmelisiniz. İçinde hiç kimse sizi kesinlikle aldatmayacak ve boşta kalma süresi / trafik sıkışıklığı, vb. İçin ek ödeme talep etmeyecek, ayrıca kendinizi anlamadığınız bir dilde ifade etmeniz gerekmeyecek: taksi şoförü sizi hemen hedefinize götürecektir. Örneğin, Antalya‘dan Kemer, Göynük, Belek, Side’ye ve diğer tatil beldelerine taksi sipariş etmek mümkündür.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Antalya ile ilgili diğer yazılar
"Antalya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir