Ankara’da Bulunan Müzeler

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. Nüfusu 2018 itibarıyla 5.503.985 kişidir, 25 ilçede, 1425 mahallede bulunmaktadır. İl genelinde nüfus yoğunluğu 215’dir.

Ankara’ ya başka ilden gelen bir öğrenci olarak başta hiç sevemesem de ayrıldığımda deli gibi özlediğim bir Başkent’tir kendisi.

Peki bu büyülenme neden? Ankara’ da deniz yok.

Bu yazımda Ankara’ da gitmiş olduğum ve gitmenizi önerdiğim müzeleri kaleme aldım.

Buyurun başlayalım…

Anıtkabir

Bazen tek bir neden yeterli.

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların ve biz Türk gençliğinin önderi, Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ ün, Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır.

Eczacılık Gününden bir kare. Her özel günde Ata’ yı ziyaret görevimiz ve sorumluluğumuzdur.

Ankara Kalesi

Hem yerleşim hem de savunma amaçlı kullanılan muazzam Ankara görüntüsüne sahip yapıttır. Kaleye çıkarken sokaklarında oynayan çocuklar, darbuka çalıp şarkı söyleyen sizi de oynatan müthiş bir mahallesi vardır.

Bu muhteşem manzara için mutlaka gidilmesi gerekir 🙂

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarih ve arkeoloji müzesidir. Müze kart ile giriş yapılmaktadır. Müze kartsız da Müze kart parası verilir. O yüzden Ankara’ yı güzelce gezeceksiniz Müze kart alınız.

Bu müzede beni en çok büyüleyen Medusa Başlı Kolye, Sistrum ve Güneş Kursu olmuştur. Bakalım siz nelerden etkileneceksiniz?

Bence müzelere giderken sadece içerisinde ne olduğunu genel olarak bilip görsellerine bakmadan canlı görmelisiniz.

Asla pişman olmazsınız!

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi Ankara’nın Altındağ ilçesindedir. Kurtuluş Savaşı’nda cuma namazlarının kılındığı eski adı Namazgâh Tepesi olan yerde kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti zamanında, devletin planlayıp faaliyete geçirilen ilk müze olma sıfatına sahiptir. Atamız Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün naaşı Anıtkabir’ e taşınmadan önce de burada bulunmaktaydı.

Peki bu müzede neleri göreceksiniz?

Anadolu’ dan kıyafetler, eşyalar, bohçalar, kilimler, hatta yaşamlar…

Müze kart ile girilir.

Fotoğraf içinde fotoğraf en sevdiklerimdendir 🙂

 Kurtuluş Savaşı Müzesi ( 1. TBMM Binası )

TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanında bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının inşaatına 1915 yılında başlanmıştır. Müze kart ile girilir.

Ankara Devlet Resim Ve Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde, Namazgâh tepesinde bulunan sanat müzesi ve kültür merkezidir.

İçerisinde fotoğraf çekimi yasaktı. Etnografya Müzesi’ nin hemen ilerisindedir. Oldukça keyifli bir gezim olmuştu. Gönül isterdi ki oradan da fotoğraflarım olsun :(( Müze kart ile girilir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925 ve 2006 yılları arasında Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulucanlar semtinde faaliyet göstermiş olan bir kapalı cezaevidir.

Her yolda, her odada yaşanan acıları hissedeceğiniz, em pati yaptığınızda bir an önce çıkmak isteyeceğiniz ama Ankara’ ya her yolunuz düştüğünde burayı da ziyaret etme isteğinizin olacağı anılar müzesidir :((

Müze kartsız cüzü miktar parayla girebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Çengel han Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’nın ilk sanayi müzesidir. Ankara Kale’sinin ana giriş kapısının karşısında, eski adıyla At Pazarı olarak bilinen yerde Çengel Han adlı tarihi kervansarayda yer almaktadır.

Tabii beni en çok çeken, eczacı adayı olduğum için Ali Rıza Eczane siydi.

Bence eczacı olmuşum bile ama diplomam yok

Altınköy Açık Hava Müzesi

Merkeze uzak olduğu için gitmeye çok cesaret edilmez ama nice düğün fotoğrafları burada çekiliyor. Korkulacak kadar da uzak değil. Bir Ankaray bir dolmuşla müzenin önündesiniz.

  

Benim gezdiklerim, gördüklerim şimdilik bu kadar ( müze olarak). Tabi Ankara’ da müzeler bu kadar değil. Sizin de tavsiyelerinizi bekliyoruz. Şimdilik hoşça kalın. Haftaya da Ankara’ nın parkları ve daha bir çok güzel fotoğraflar çekip anı biriktireceğiniz yerlere değineceğim. İyi gezmeler…

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ankara ile ilgili diğer yazılar
"Ankara" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir