Amerika’ya vize almak bilgi gerektiren incelikli bir iştir. Günümüz dünyasında hiçbir ülke artık bizler için uzak değildir. Sadece tek bir uçak bileti satın alarak Amerika gibi uzak bir konumda yer alan bir ülkeye gitmek bile artık çok kolay bir durumdadır.
Yolculuğa başlamadan önce can sıkan durum tabi ki de vize almak adına girmiş olduğunuz telaştır. Bu konudan dolayı sizlere bu yazımız içerisinde Amerika için vize nasıl alınır ve aranmakta olan şartlar nelerdir bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Amerika Vizesi İçin Aranmakta Olan Şartlar

İlk olarak eğer çalışmakta olduğunuz iş içerisinde bordrolu bir çalışan olarak görünüyor ve sürekli bir şekilde sigortanız ödenmekteyse Amerika vizesi için avantaj sağladığınızı söyleyebiliriz. Bununla birlikte sahip olduğunuz pasaportunuz kesinlikle en az 5 yıllık olmalıdır.
Amerika’ya vize almak için önemli olan noktalardan bir tanesi de adli sabıka kaydınızdır. Kısa bir süre için dahi Amerika’ya turist olarak gitmek isterseniz dahi sabıka kaydınızın temiz olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuz ile Avrupa ülkelerini seyahat etmişseniz pasaportunuzda bulunacak olan Schengen vizesi sizlere bir artı sağlayacaktır.
Amerika vizesine sahip olsanız dahi her daim kötü sürprizlere hazır olmanız gerektiği konusunda sizleri uyarabiliriz. Ülkeye giriş noktası içerisinde bulunan görevliler sizleri ülkeye sokmama hakkına sahiptirler. Bundan dolayı vize işlemleri sırasında vermiş olduğun evrakları yanında bulundurman yarar sağlayacaktır.

Amerika Vize Çeşitleri

Amerika için verilmekte olan vize çeşitleri göçmen vize çeşitleri ve göçmen olmayan vize çeşitleri olmak üzere iki grup içerisinde incelenmektedir. Göçmen vize türleri içerisinde Aile Dayanıklı Göçmen Vizeleri, Yeşil Kart, Nişanlılık Vizesi, İşveren Dayanıklı Göçmen Vizeleri ve Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaat Vizelerinin dahil edildiği bir gruptur.
Göçmen olmayan vize türleri içerisinde ise gösterilebilecek Diplomatik ve Resmi Vizeler, İş Vizesi, Turizm Vizesi, Tıbbı Tedavi Amaçlı Vizeler, ABD’den Transit Geçiş Vizesi, Mürettebat Vizesi, Tüccar Vizesi ve Akademik Eğitim ya da Dil Öğrencileri Vizeleri bu vize grubu içerisinde gösterilebilmektedir.

Amerika Vize Başvurusu Yapmak

Amerika vizesi sırasında yapılacak bilgiler adım adım sizlere şu şekilde aktarılabilir. İlk olarak başvuru formu tamamlanmaktadır. Daha sonra U.S. Visa adresi üzerinden bir hesap oluşturulur. Amerika’ya seyahat etme amacına uygun olarak bir vize türü seçilmelidir. Başvuruda bulunacak olan kişi kimlik bilgilerini girer.
Daha sonra pasaportun teslim edilmesi istediği PTT şubesini seçecektir. Vize başvurusu için istenen ücretin ödemem yöntemi belirlenir. Randevu tarihi ve saati seçilerek onaylanır.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesini almak isteyen birinin vizeyi en kolay şekilde almak için yapması gereken şey başvuru formunu büyük bir titizlik içerisinde doldurmak ve form içerisinde kendisinden istenen hiçbir detayı atlamaması gerekmektedir. Bunun dışında vize için randevuya gideceğiniz zaman oldukça düzenli ve şık bir şekilde giyinmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir