Amerika dünyanın en son keşfedilen bir kıtası olarak yer almaktadır ve dünyanın artık günümüzde en hızlı gelişen kıtası olarak da devam etmektedir. Amerika Dünyanın batı tarafında yani güneşin battığı tarafta yer alır ve bizim ülkemiz ile Amerika, Avrupa arasında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Amerika dünya kitlesine göre oldukça büyük bir kıtadır ve üzerinde sadece Amerika Birleşik Devletleri hüküm sürmektedir.

Amerika Osmanlı Zamanında Keşfedildi

Amerika Kıtası Osmanlı zamanında Avrupa’nın Rönesans ve Reform çağını yaşadığı zamanda bir İngiliz denizcisi olan Kristof Kolomb, tarafından keşfedildi ve dünyaya ileride etkili olmayı başarabilecek bir kıtayı insanlara sunmuş oldu. Amerika kıtasının daha önce bilindiği ve ünlü Türk denizcisi Piri Reis tarafından çizilen dünya haritasında gösterildiği söylenmektedir fakat günümüzde kabul edilen bir İngiliz kaşif tarafından keşfedildiğidir. Öyle ya da böyle fark etmeksizin gerçekten muhteşem bir ülkeye kapılar açıldı ve asla da kapanmadı.

Amerika Kıtasında Yaşayanlar Var Mıydı?

Tarihi bulgulara ve izlere göre, bırakılan eserlerinde gösterdiği gibi Amerika kıtasında yaşayan Mayalar devletinin olduğu saptanmaktadır. Mayalar aslında yakın zamana kadar gündemimizde oldukça uzun bir süre kaldılar çünkü kendilerine ait Maya takvimi 2012 yılında bitiyordu ve bitişinin nedenini de Kıyamet olarak söyleyerek mistik bir inanış ortaya koymuşlardı. Bu nedenle Amerika kıtasında tamamen keşfedilmeden önce insan yaşamadığı söylenemez ve kabul edilemez çünkü ileri zaman tarih ilerlemesi ile Mayalar devletinin orada yaşadığı anlaşılmaktadır.

Amerika Kızılderilileri

Kızılderililerin var olduğu Amerika da kabul edilmektedir ve şimdiye kadar gelemedikleri de bilinmektedir bunun nedeni olarak da tamamen keşif yapıldıktan sonra yaşayanların güvenlik için köle yapılması veya öldürülmesi kabul edilmektedir bu yüzden gerçek bir halkı var ise bunlar İngilizler ve Fransızlar tarafından yok edildi ve geriye hiçbir şey bırakılmadı. Günümüzdeki ABD vatandaşlarının hiçbiri gerçekten Amerikalı değillerdir ve başka ülkelerden Amerika devletine katılarak günümüzdeki devlet halini almışlardır.

İklimi Oldukça Farklıdır

Kuzey, Orta ve Güney Amerika olarak ayrılan Amerika Birleşik Devletleri kendi bünyesinde oldukça fazla bir şekilde iklim yaşamaktadır ve bu iklim çeşitliliği oldukça fazladır. Bu sebeple Kuzeyinden Güneyine giderseniz çok farklı bir şekilde iklim değişikliği görürsünüz ve en net bir biçimde de yaşarsınız. Hem buzul tarafının bulunması hem de çöl tarafının bulunması ile iklim arasında ki farkların ne kadar fazla olduğunu net bir şekilde gözler önüne seriyor ve gösteriyor.

Özerk Devletlerden Meydana Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri, tamamen özerk devletlerden meydana geliyor ve iç işlerinde bağımsız ve dış işlerinde ABD’ye bağımlı olarak yaşıyorlar. Günümüzde gerçekten böyle yaşayabilmelerini sağlamak oldukça etkin bir siyasi yöntem izlemek ile mümkündür, bunu da ancak devletin ne demek olduğunu anlayan ülkeler başarabilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir