Amerika Birleşik Devletleri’ne Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizden Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen biri dilerse ülkemizde bulunan uluslararası havayollarından birinden direkt olarak uçuş yoluyla Amerika’ya gidebilir. Bunun dışında bir diğer seçenek ise kişiler Frankfurt, Amsterdam, Londra, Roma ve Madrid gibi kentlerden aktarmalı bir şekilde uçuşlar gerçekleştirebilmektedirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu iklim, enlem farklılıkları, dağlar ve çöller dahil olmak üzere çeşitli coğrafi özellikleri nedeniyle ülke içerisinde bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak söyleyecek olursak ülke içerisinde ovalar ve güney eyaletlerin yaz mevsimi içerisinde sıcak ve nemli, güneybatının ise çok sıcak ve kuru olduğu söylenebilir.

Ülke içerisinde Pasifik’in kuzeybatı bölgesi ve New England eyaletleri içerisinde ise yaz mevsimlerinin sıcak lakin sabah saatleri içerisinde son derece serin geçtiğini söyleyebiliriz. Kış mevsimi içerisinde ise ülkenin güney eyaletleri içerisinde ılıman bir hava hakimken, kuzeydoğu, düzlükler ve batı dağlarında ise hava şartlarının genellikle dondurucu soğuklar eşliğinde ve yoğun karlı bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Yıllık ortalama olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 11,5 derece gibi bir sıcaklığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ülkenin doğu ve batı kıyılarının en güzel olduğu dönemler olmasına karşın ülkeyi ziyaret etmiş olan turistler genellikle en yoğun olarak mayıs ve eylül arası zaman dilimi içerisinde ülkeyi ziyaret etmektedirler.
Gördüğünüz gibi yılın her mevsiminde eyaletler ve bölgeler arasında farklılıklar olacağından dolayı hangi eyalete gideceğinizi belirleyerek seyahatinizi ona göre planlayabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir