Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten Bir Federal bölgeden oluşan cumhuriyettir. En çok bilinen Eyaletleri Kaliforniya New York Arizona Pensilvanya Florida ve Washington dur. Yoğun olarak nüfus Kuzey Amerika’nın Ortasında büyük okyanusta atlas Okyanusunun arasında yaşamaktadır.

Ülke vatandaşlarının hemen hemen hepsi göç ile geldiğinden ortak isim olarak Amerika’dan iyi anılmaktadır. Amerika’nın keşfi ile birlikte İspanyollar Fransızlar ve İngilizler tarafından sömürge olarak kullanılmıştır. Bir çok etnik kökeni içinde bulunduğu ülkede zamanla Amerikalı olunmuştur. Amerika nerede bulunur yazısı için lütfen tıklayınız..

Genel olarak konuşulan bir dil İngilizce’dir. İngilizcenin ardından karşımızda İspanyolca ve Fransızca gelmektedir. özellikle Meksika’da yoğun yaşayan İspanyollar İspanyolcanın yaygınlaşmasının nedenidir. Ülkenin kuruluşundan bu yana Yaşanan nüfus Artışına doğumlarla zaman açıklamak mümkün değildir. Zamanla diğer ülkelerden gelen yoğun göçler nüfusu arttırmıştır. Bu nüfus farklılıkları ve göç nedeni ile genel dili İngilizce olmuştur. Öte yandan konuşulan bu İngilizce İngiltere İngilizcesinden farklı aksan taşımaktadır. Ülkenin genelinde farklı milletlerin olması nedeni ile Arapça, İtalyanca, Rusça, Çince de konuşulmaktadır. Etnik kökenleri tek bir çatıda toplaması ana dilinin olmamasına sebep olmuştur.

Dünya devi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri yapısı yönetimi ile hemen hemen her ülkenin önünde yer alır. Eğitimde, yönetimde ve ekonomide yapılanlar ile vatandaşlarını son derece refah içerisinde yaşanmasını sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri Yönetim Yapısı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Konuşulan Diller Hangileridir?

Keşfi ile başlayan Amerika serüveni yerlilerin yerine Fransız İspanyol ve İngilizlerin göçler ile yerleşmesi ile başlamıştır. Ardından ülke özgürlüğünü ilan etmiş ve 4 Temmuz 1776 da resmî olarak kurulmuştur. Kurucu George Washington’dur. 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan başkanlık sistemi ile yönetilir. Her eyaletin bir başkenti, bir valisi bulunur. Federal başkanlık sistemi ile yönetilen ülkede hükümet 3 farklı Orhan’dan oluşur. Yasama Yürütme ve yargı bu organlardır. Amerika’nın Ekonomik Yapısı için tıklayınız..

Amerika Birleşik Devletleri Meclisleri

Yasama organı 3 Meclis’ten oluşmaktadır. Senatörler meclisi ve temsilciler meclisi yasama organını meydana getirir. Başkana imzaya sunulacak bir kanun önce bu iki Meclisin onayından geçmelidir.
Senato meclisi 100 senatörden oluşur. Her eyaletten iki senatör seçilir. Senatörler 6 yıl süre ile görevde kalır. Bu görevleri boyunca Meclis’e katılırlar ve kanun maddeleri oylamalarında oy kullanırlar. Başkan senatörler Meclis’ine de başkanlık eder ve oylamalarda eşitlik söz konusu olur ise oy kullanma hakkı vardır.
Temsilciler meclisi ise halk evi de denmektedir. Eyaletlerden seçilen 453 temsilcileriden oluşur. Eyaletlerden temsilci seçilmesi ise nüfusa göre belirlenir. Tüm temsilciler aynı anda seçilir. Görev süreleri 2 yıldır.
Yürütme organı başkanı devlet başkanıdır. Yürütme organı başındaki başkana vekil olabilecek bir tek Başkan yardımcısıdır. Başkan en yetkili kişidir. Yasaları veto etme görevinin yanında ordu adına hareket etme devlet kuruluşlarına görevli atama, uluslararası anlaşmalara imza atma gibi görevleri yerine getirir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir