Amerika Birleşik Devletleri kuzey Amerika ve güney Amerika olmak üzere iki kıtayı oluşturmaktadır. Toplamda 50 eyaletten oluşan birleşik federal bir devlettir. Dünyanın en büyük devletidir. Dünyanın en kalabalık devletleri arasındadır. Bu yönüyle Çin ve Hindistan’ın gerisinde kalsa da ekonomisi en iyi olan devlet de Amerika Birleşik Devletleridir. Ticaret ve ulaşımda da dünyanın en gelişmiş devleti konumundadır. Okyanuslara kıyısı bulunan eyaletlerinde kasırga ve tsunami görülebilir. Bu yazımızda Amerika Birleşik Devletlerinin Şehirleri ve Bölgelerinin neler olduğundan bahsedeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri Nerededir? yazısı için lütfen tıklayınız..

Amerika Birleşik Devletlerinin Şehirleri Nelerdir?

Amerika birleşik devleti resmi olarak 1776 yılında kurulmuştur. Şehirleşmeye de bu yıllar içerisinde başlamıştır. Kurulan şehirleri günümüzde dünyanın en lüks en konforlu şehirleri olma özelliği taşımaktadır. Özellikle Las Wegas, Los Angeles, Hollywood gibi şehirleri dünyaca bilinen şehirlerdir. Bunun dışında toplamda 50 eyaletten oluşan Amerika Birleşik Devletlerinin Şehirleri bunlardır. New York, Washington, Boston, Los Angeles, San Francisko Şikago Miami Seattle, Philadelphia, Las wegas, New Orleons, Houston, Dallas, Denver, San Diego, Minneapolis, Nashville, portland, Detroit, Baltimore, Atlanta, phoenix, Honolulu, İndianapolis, Austin, Oklahoma City, Sacromento, Charlotte, Milwauke, Sal lake City, Madison, Oakland, Calombus, San Jose, Louisville, Albuquerque, Jacksonville, Memphis, Raleigh, Kansas City, Orlando, Colorado Springs, Omaha, Cleveland, Cincinati, San Antonio, Wichiato, Tampa, Boise, Anaheim, St. Louis ve Main’dir. Bu şehirleri arasında en çok göze çarpan şüphesiz Hollywood olmuştur. Aynı zamanda burada dünyanın en büyük film stüdyoları bulunmaktadır. Bu şehirler farklı kıta ve bölgelerde de bulunabilir.

Amerika Birleşik Devletlerinin Bölgelerinin genel özellikleri

Bu devlet dünyanın en güçlü devletlidir. Birçok alanda dünyanın önünde gelen devlettir. Aynı zamanda nüfusu da bu yönde kalabalıktır. Şehirleri ve bölgeleri belli bir düzende dağılım gösterir. Vatandaşlarına Amerikan denilir. Fakat resmi bir dili yoktur. Bu ülkede genellikle İngilizce konuşulur. Aksanlar bölgeden bölgeye veya eyaletlere göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde ise teknoloji ulaşım gibi alanlarda yine en gelişmiş bölgeler Amerika birleşik devletlerine aittir.

Amerika Birleşik Devletlerinin Bölgeleri

Amerika birleşik devletleri eyaletlerden oluşan federal bir devlettir. İki kıtaya sahip olan bu devletin bölgeleri ise şöyledir. Connectut, Oregon, Wisconsin, New Jersey, Michigon, Pensilvanya, Florida, Kaliforniya, Teksas, Colorado, llionis, Virginia Marylland, Hawaii, New Mexico, Massaschusetts, Nevada, Delavare Minnesota, Alabama, Main, Alaska, Kuzey Carolina, Georgia, Wyoming, Kentucky, Wermont, Lowa, Louisiana, Arizona, Kuzey Dakota, Arkansas, Tennesse, Rhode Island, Ohio, İndiana, Güney Dakota, Utah, Mantona, Batı Virginia, Kansas, Nebrasko, İdaho, New Hapshire, Güney Carolina, Missouri, Whashington, New York, Oklahoma, misissippi ve Kaliforniya’dır. Bu bölgelerin birçoğu Kuzey Amerika kıtasında bulunmaktadır. Güney Amerika Kıtasında ise teksas gibi doğu eyaletleri bulunmaktadır. Doğu bölgelerinde köylerin bulunduğu alanlar çoğunluktadır. Miami Gezi Notları için lütfen tıklayınız..

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir