Amerika Birleşik Devletleri, Amerika kıtasında yer alır. 50 eyalet ve 1 federal bölümden oluşan anayasal cumhuriyettir. Doğuda Atlas Okyanusuna, Batı’da Büyük okyanusuna 4500 kilometre genişliği ile 9,8 kilometre kare yüz ölçümü bulunur. Toprak ölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri Kuzey’de Kanada, Güney’de ise Meksika ile komşudur. Etnik çeşitlilik olarak çok zengin bir yapısı vardır. Genel ad olarak ülkesinde yaşayanları tek çatı altında toplamıştır. Katı ve yıllardır değişmeyen anayasası bulunur.

50 eyaletten oluşan federal başkanlık sistemi ile yönetilen Amerika Birleşik Devletlerinde her eyaletin bir valisi ve bir başkenti bulunur. 1492 yılında keşfedildiğinde Kızılderililerin yaşadığı ülke, uzun yıllar Fransa, İspanya, İngiltere tarafından sömürge haline gelmiştir. Bu nedenle asıl Amerikalılar kızıl derililerdir.

Yıllar boyu sömürge olarak yaşayan ülke bir süre sonra özgürlük ilan etmiş ve Amerika Birleşik Devletleri olarak günümüze kadar gelmiştir. Resmi olarak kuruluşu 4 Temmuz 1776’dır.. Gerek ekonomisi gerek her türlü konuda ilerde olması nedeni ile dünyanın en güçlü Devletlerinden biridir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir