SON DUYURU
Gezitopya.com bünyesinde gezi anılarını yazabilecek yazarlar aranmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Nerededir?

Amerika hollywood

Amerika Birleşik Devletleri, Amerika kıtasında yer alır. 50 eyalet ve 1 federal bölümden oluşan anayasal cumhuriyettir. Doğuda Atlas Okyanusuna, Batı’da Büyük okyanusuna 4500 kilometre genişliği ile 9,8 kilometre kare yüz ölçümü bulunur. Toprak ölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri Kuzey’de Kanada, Güney’de ise Meksika ile komşudur. Etnik çeşitlilik olarak çok zengin bir yapısı vardır. Genel ad olarak ülkesinde yaşayanları tek çatı altında toplamıştır. Katı ve yıllardır değişmeyen anayasası bulunur. Amerika’nın Kısa Tarihi yazısı için lütfen tıklayınız..

50 eyaletten oluşan federal başkanlık sistemi ile yönetilen Amerika Birleşik Devletlerinde her eyaletin bir valisi ve bir başkenti bulunur. 1492 yılında keşfedildiğinde Kızılderililerin yaşadığı ülke, uzun yıllar Fransa, İspanya, İngiltere tarafından sömürge haline gelmiştir. Bu nedenle asıl Amerikalılar kızıl derililerdir. Amerika nerede bulunur? yazısı için lütfen tıklayınız..

Yıllar boyu sömürge olarak yaşayan ülke bir süre sonra özgürlük ilan etmiş ve Amerika Birleşik Devletleri olarak günümüze kadar gelmiştir. Resmi olarak kuruluşu 4 Temmuz 1776’dır.. Gerek ekonomisi gerek her türlü konuda ilerde olması nedeni ile dünyanın en güçlü Devletlerinden biridir. Amerika’nın Ekonomik Yapısı yazısı için lütfen tıklayınız..

Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Yapısı

Amerika Birleşik Devletleri çok sayıda kültürü bir arada bulunduran yapısı ile en çok göç alan ülkedir. Her ülkeden her ulustan insanın içinde yer aldığı karışık etnik yapısı vardır. Bu yapıyı tel bir çatı altında Amerikan ulusu şeklinde birleştirmiştir. Federal bir ülke olmasından dolayı resmi dili yoktur. Çoğunlukla İngilizce konuşulur, din olarak ise yaygın din Hristiyanlıktır. Ayrıca Musevilik, Budizm, İslam ve Hinduizm inanışları da görülür. Amerika’nın Kültürü yazısı için lütfen tıklayınız..

Amerika Birleşik Devletleri Turistik Yerler

Dünyanın en çok göç alan ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri turizm açısından da oldukça yoğun potansiyele sahiptir. Turistik Ya da iş için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek vizeye ve birçok ayrıntılı işleme tabidir. Genel olarak birçok milletin yaşadığı ve gelişmişlik seviyesi yüksek olan ülke vize vermek ile ilgili bazı ülkelere sınırlandırma getirmiştir. Amerika Vizesi Nasıl Alınır? Yazısı için lütfen tıklayınız..
Amerika Birleşik Devletleri gezilecek yerler açısından da çok zengindir. Washington Beyaz Saray ilk akla gelen yerdir. 1800 yılında yapımı tamamlanan Saray 5100 metre kare olup, ülkenin yönetildiği ve başkanlarının konut olarak kullandığı binadır. New York özgürlük heykeli ise 1886 yılında yapılmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin 100 yılında Fransa tarafından hediye edilmiş heykeldir. Ünlü mimarlar Frederic Auguste, Gustave Eiffel tarafından yapılmıştır.

Manhattan New York ta bulunan tımes meydanı şehrin en hareketli bölgesidir. New york a gelip görmemek olmaz denebilecek bir meydandır. New York Central Park ise 1857 yılında mimar Frederick tarafından yapılmış, huzur verici ortama sahip insanların şehrin gürültüsünden kurtulduğu bir alandır. Los Angeles Hollywood bulvarı ünlü filmlerin çekimlerinin yapıldığı 1900 yılından bu yana aynı güzelliği korumaktadır. Unıversal çekim platoları ve ünlü yıldızların evlerini kapsamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir