Amerikan mutfağı içerik olarak tüm devletlerin mutfağının karışmış hali olarak görülebilir. Amerikan mutfağı denildiğinde herkesin aklına ilk gelecek olan filmlerden görülen fast-foodlar olacaktır. Fakat genel olarak ülke mutfağı incelendiğinde ülkeye mahsus olan özel ve yerli tatlar da elbette bulunmaktadır

Amerika’ya Özgü Yerel Lezzetler

Amerika için en özel yemek olarak Hindi yemeği seçilebilir. Bu yemek geleneksel anlamda yapılan bir yemektir. Şükran gününde yapılan bu yemek hindinin bereketi simgelemesinden ötürü önemli bir hale gelmektedir. Bu yemeğin yanı sıra farklı kültürden gelen lezzetlerin birleşmesi ile de yerli tatlar ele etmişlerdir. Bunlardan biri de Mac& Cheese olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yemek İngilizlere özgü olan çedar ile İtalyan makarnasının birleşmesinden meydana gelmektedir.
Barbekü Amerikalılar için önemli lezzetler arasında bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ülkede barbekü ile ilgili pek çok lezzet de yerel sayılır. Bu lezzetlerden biri de Barbekü soslu kaburga olarak karşımıza çıkmaktadır. New England kıyı bölgelerinde çıkan midye ile de geleneksel lezzetler ortaya koyulmaktadır. Bu bölgede çıkarılan midye ile çorba yapılmaktadır. Bu çorbanın ismi ise clam chowderdir. Bunun yanı sıra yapılan çorba patates ile koyulaştırılarak ve içerisine domates eklenerek farklı bölgelerde farklı tatlar haline getirilmektedir. Ülkede en fazla tercih edilen çorba ise bizim ülkemizde de farklı bir yeri olan bamya çorbasıdır.

Amerika Kültürü Ve Farklı Kültürlerin Birleşmesi İle Oluşan Yemekler

Amerika’da Meksika’ya yakın olmasından kaynaklı bazı yemeklerde bu ülkeye özel tatlar bulunmaktadır. Amerika ürünleri ile geleneksel Meksika yemeklerinin birleşmesi ile Cal- Mex ve Tel- Mex yemekleri ortaya çıkar. Meksika mutfağından gelen

  • Nachos
  • Guacamole
  • Burrito
  • Fajita
  • Chili con carne
  • Gibi yemekler de Amerika ile Meksika birleşimi tatlar oluşturmaktadır.

Amerika’da Tavuk Yemekleri Ve Lezzetleri

Buffalo tavuk kanatları Amerikalılara özgü en lezzetli yemekler arasında bulunmaktadır. Çok sayıda restoranda bu tavukların kanatları en fazla tercih edilen ürünlerdendir. Özellikle sos acılığı konusunda rakam olması yemeği daha çekici hale getirmektedir. Bu yemeği yemek isteyenler 1 den 10 a kadar sayarak istedikleri acı seviyesinde tercih yapmaktadır.
Ülke çok büyük bir yapıda olduğundan ülke yemekleri de bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Her eyalette farklı farklı yöresel yemek restoranları bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sadece eyalete özgü yemekler ile sınırlı da değildir. Balık bölgelerinde balık üzerine kurulu bir yemek kültürü bulunmaktadır. Sahil bölgelerinde balık tüketimi daha fazla olurken buradaki tatlar ve yöresel yemekler de genelde sahil ürünlerinden oluşmaktadır.
Güney bölgelerinde ise daha fazla tarım ürünlerine ağırlık verilmektedir. Bu bölgelerde fasulye, mısır ya da tahıl gibi ürünlerden oluşan yemekler bulunmaktadır. Ayrıca ülkede sadece kendilerine özgü olmayan ve farklı kültürlerin yemeklerini de servis eden restoranlar bulunmaktadır. Çin, Meksika ya da İtalyan yemekleri de vardır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir