1942 yılında İtalyan Denizci Kolomb tarafından keşfedilen Amerika kıtası, bu keşif ile anılmıştır. Fakat Amerika için yenidünya yaklaşımını kazandıran ve bu bölgenin bir kıta olduğunu anlayan kişi Amerigo Vespucci olmuştur. Bu keşif sonrasında ise pek çok farklı ırktan insan buraya gelmeye başlamıştır. İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler kıtaya en fazla göç veren ırklar olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Mücadelesi

İngiliz kolonilerinin kurulduğu 13 bölgeden oluşan eyaletler bugünkü ülkenin temelini oluşturmaktadır. İngiliz kolonileri bu bölgede oldukça ağır vergi yükleri yüklemeye başlamıştır. Bu olay ile birlikte 13 eyalet bağımsızlık mücadelesi içine girmeye başlamıştır. George Washington tarafından 4 Temmuz 1776 tarihinde yayınlanan Bağımsızlık Bildirisi ile Amerika bağımsızlığını ilan etmiştir.
Amerikan halkı bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur. Bu duyurudan sonra devlet demokrasi ile yönetileceğini de duyurmuştur. Böylece resmi olarak 1787 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kurulmuştur.

Amerika Birleşik Devleti İçinde Konuşulan Diller

ABD federal düzeyde bir resmi dili olmayan devlettir. En çok kullanılan dil ise İngilizce olarak karşımıza çıkar. Fakat burada kullanılan İngilizce Amerikan İngilizcesidir. Ülkede en fazla kullanılan bir diğer dil ise İspanyolcadır. Bu dilin ülkede fazla kullanılmasının nedeni ise bölgeye Küba ve Meksika bölgelerinden gelen yoğun göçtür. Amerika’da konuşulan diller; ayrıntılı yazısı için lütfen tıklayınız..
Eyalet olarak da ülkede farklı diller kullanılmaktadır. Hawaiice ve İngilizce Hawaii’de resmi dil olarak kabul edilmektedir. Louisiana eyaletinde ise Fransızca resmi dil olmasa da yaygın olarak kullanılmaktadır. Dilin bu kadar yaygın olması ise Fransız sömürgeleri ile kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Ülkede genel olarak kullanılan diller;

 • İngilizce
 • Fransızca
 • Hawaiice

Amerika Birleşik Devleti Din Ve İnanç Sistemi

her devlette olduğu gibi Amerika içinde önemli olan bir din bulunmaktadır. Gelişmiş ülkeler arasında dindar bir ülke olarak bilinen ABD içinde en yaygın din olarak Hristiyanlık kabul edilmektedir. Hristiyanlık Protestanlık, Katoliklik ve Ortodoksluk olarak ayrılmaktadır. Ülkenin hemen hemen üçte birlik kısmı Katolik olarak bilinir. Ülkede en fazla bulunan din Hristiyanlık olsa da din olarak Musevilik, Budizm, İslam ve Hinduizm gibi çeşitlilik de bulunmaktadır.
Amerika içinde yerli dinler de bulunmaktadır. Dinler de devlette diller gibi çeşitlilik göstermektedir. Bahailik, Taoizm ya da Ekankar dinleri de ABD içinde yer alan diğer dinlerdendir. Ülkede yer alan din listesi ise şu şekildedir:

Amerika Birleşik Devletleri’nde Dini İnanç yazısını okumak için lütfen tıklayınız..

 • Hristiyanlık
 • Musevilik
 • Budizm
 • İslam
 • Hinduzim
 • Üniteryenizm
 • Paganlık
 • Şinto
 • Sihizm

Özgürlükler Ülkesi Amerika

Yaşayan herkesin eşit haklara sahip olduğu Amerika pek çok kişi tarafından özgürlükler ülkesi olarak bilinmektedir. Ülkede alkol alım yaşı 21 olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkede sadece eğlence ya da gezme anlamında değil bilimsel anlamda da özgürlükler bulunmaktadır. Bilimsel olarak ve çalışma anlamı bakımından da ülkede pek çek şey özgür olarak yaşanmaktadır. bu durumda ülkenin genel anlamda fazla göç almasını sağlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir