Amerika Birleşik Devletleri Amerika kıtasında yer alan dünyanın yüz ölçümü olarak en büyük ülkesidir. Federal başkanlık sistemi ile yönetilen cumhuriyettir. Büyük okyanus ve Atlas okyanus ile çevrilidir. Kuzeyde Kanada Güney’de Meksika ilek ya komşudur. Geniş alana yayılan bir ülke olması nedeni ile yer yer farklı iklimler yaşanan bir ülkedir. Okyanusa yakınlık uzaklık iklimi çok farklılaştırır. Aynı şekilde jeolojipısı da ülke genelinde iklim üzerinde etkilidir. Doğu ve Batı kıyılarında yer alan dağlar okyanus ikliminin iç bölgelere ulaşmasını engeller. İç kısımlarda çoğunlukla karasal iklim hakimdir. Özellikle mississipi nehri kıyısında yarı bozkır bir iklim yaşanırken, Alaska’da arktik, Hawaii ve Florida’da tropikal iklim yaşanır. Alaska kıyı kısımlarında iklim dağlar olmadığından genellikle okyanus iklimidir. Fakat iç kısımlarına gidildiğinde şiddetli soğuklar karşımıza çıkar. Kısacası iklimsel olarak çok fazla iklim yaşanır.

Ülkenin orta kısımlarında yağış bol görülür. Dağlık ormanlık alanların yağış oranı yüksektir. Buna karşın batı kesimlerinde yağış miktarı daha azdır. Okyanus kıyıları orta kısımlarda yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Aynı zamanda ülke yüz ölçümünün fazla olması nedeni de iklim farklılığı yaşanır. Güney Florida ve Hawaii ekvatora yakın olması nedeni ile tropikal iklim Yaşar. Genellikle çok sıcak ve kurak yaşanan iklimi ile bu yerler bütünleşmiştir. Nüfus yoğunluğu bu yerlerde yaz uzun olduğundan yılın her ayrı göç alan yerleridir.
Amerika Birleşik Devletleri büyük yüz ölçümü ve yapısı ile dünyanın süper gücü olma yanında özelliğini iklimi ile de karşımıza çıkarır. Karasal iklim, tropikal iklim, Alaska bölgesinde kutupsal iklim çeşitliliği yaşanır.

Amerika Birleşik Devletleri Coğrafi Yapısı

Amerika Birleşik Devletleri coğrafi olarak da çok karmaşık yapısı vardır. Ülke dağların çevrelediği ve ünlü kanyonların bulunduğu bir doğa şahanesidir. Okyanusa kıyısı olması ile Karayip takım adaları da ülke sınırları içerisindedir. Ayrıca iklim şartları nedeni ile oluşan volkanik kayalar da ülkenin zenginliğidir.

Amerika Birleşik Devletleri Yönetim Yapısı

50 eyaletten oluşan ülkede New York, Washington, Columbia, eyaletleri en önde gelen ve em kalabalık eyaletleridir. Öte yandan en kırsal yerleri Vermont ve Batı Virginia’dır. Ülke baştan başa ulaşım açısından tren yolları ile donatılmıştır. Bilindiği gibi dünyanın süper gücü olan ülke ulaşım açısından da en ekonomik yol tercihi ile donatılmıştır. Amerika’nın yönetim yapısı yazısı için lütfen tıklayınız..
Birden fazla etnik kökeni tek bir ulus olarak toplayan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına genel ad olarak Amerikalı demiştir. Dil, din, ırk ayrımı olmadan insanların özgürce yaşadığı bir ülkedir. Keşfedilmesinden sonra asıl kıtanın yerlileri zamanla Yok olmuştur. Bunun yerine göç eden İspanyol, Fransız ve İngilizler ülkeye yerleşmiştir. 1776 yılında İngiltere’ye karşın özgürlük mücahedenin kazanılması ile ülke kurulmuştur. Yani özgün olarak Amerikalılar kızıl derililerdir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir