Amerika Birleşik Devletleri Amerika kıtasının ortasında yer almaktadır. Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusuna kıyısı olan bir ülkedir. 50 eyalet 1 federal bölgeden oluşan anayasal bir cumhuriyettir. Ülke kuzeyde Kadana, Güneyde Meksika ile komşudur. Amerika keşfi öncesinde kıtada yaşayan Kızılderilileri asıl Amerikalılar diye nitelendirmek mümkündür. Yıllar içerisinde ülkeye göç eden Fransızlar, İspanyollar, İngilizler ve İtalyanlar ülkede birçok etnik kökeni bir arada toplayarak Amerika Birleşik Devletlerini kurmuşlardır. Tüm vatanlarına Amerikalı ya da Amerikan denilmektedir.

Amerika ekonomik açıdan dünyanın süper gücü olarak anılmaktadır. Başkenti Washington olan ülkede gayrisafi yurtiçi hasıla: 19,39 trilyon dolardır. Asgari ücret 2019 yılı rakamı 7,25 dolar/ saat olarak uygulanmaktadır. Dünyanın en büyük ekonomik gücü olması nedeni ile en büyük doğrudan yabancı sermayesine sahip ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde üretim kısmı özel sektör tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda ülke sivil ve askeri teknolojide de lider konumdadır.

Amerika Birleşik Devletleri Ekonomi İçeriği

Dünya ekonomisinin en büyük ve satın alma gücü açısından en güçlü ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Dünya gayrisafi milli hasılasının %22 sini oluşturur. Ülkede mal üretimi GSMH’nin yüzde 19,8’ini meydana getirir. İmalat ise bilgisayar, uçak, otomobil, yüzde 12,1 inşaat ise yüzde 4,9, petrol ve madenler ise yüzde 1,9 unu oluşturur.

Amerika Birleşik Devletleri üretim açısından da zirvede olan bir ülkedir. Fabrikaları Japonya’dan 1,5 kat fazla olarak 1,49 trilyon dolar değerinde üretim yapmıştır. Tarım üretiminde ise Çin ve Hindistan’dan sonra 3. Sırada yer alır. Ülkede 2 milyonun üzerinde çiftlik bulunmaktadır. Ayrıca tarım üretimi ile ilgili ülkede birçok şirket bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Ekonomisi Başarısının Nedeni

Amerika birleşik Devletleri geniş toprakları, istikrarlı yönetimi, doğal kaynakları ve alanlarında eğitimli iş gücü ile dünya ekonomisinde süper güç haline gelmiştir. Ülkede genel sistem olarak yaratıcılık ve yıkıcılık prensibi üzerinden çalışan bir ekonomi sistemi uygulanmaktadır.

Şehirler ve bölgeler bile genişler fakat değişime ve yeniliklere ayak uyduramazlar ise küçülmek zorunda kalırlar. Endüstrisi gelişmiş olan Amerika daha yeni ve daha ileri şeklinde bir ekonomik sistem ile çalışır. Hem siyasi gücü ile yaptığı hamleler ekonomiyi güçlendirir şekildedir.

Güçlü bir rekabet ve teknolojik gelişmeleri kabul eden ve katkıda bulunan Amerika ekonomisi üretken bir şekilde işlemektedir. Özellikle 1990’lardan sonra ülke ekonomisi üretime yönelerek vatandaşlarının yüksek gelir sahibi olmasını sağlamıştır. Serbest piyasa çalışması ile Pazar rekabetini koruyarak bu güne gelmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Ekonomisi aynı zamanda dinamiktir. Endüstriyel açından borsa sürekli aktif olarak değerlerinde değişiklikler yaşanmaktadır.  Borsada değer kaybedenlerin zamanla küçük şirketlere bölündüğü gözlemlenir. Her yıl her ülkede olduğu gibi birçok firma iflas eder, birçok firma kurulur. Sürekli ülkede ekonomik açıdan bir hareketlilik söz konusudur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili diğer yazılar
"Amerika Birleşik Devletleri" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir