Uygarlıkların buluştuğu yer olarak anılır.

◾Afyon’da ilk yerleşimler Hititler ile  başlıyor. Hititler buraya Hapanuva adını veriyorlar. Şuan Kral Yolu adını aldığı o dönemin en uzun ticaret yolunu Bolvadin ve Dinar üzerinden geçerek  Ege bölgesine ulaştıracakları bu yolun tarihini bırakıyorlar bizlere.

◾Hititlerden sonra  buraya Sakarya taraflarından gelen Frigyalılar Afyon’u ele geçiriyorlar. Frigyalılar bu şehre Sineda ismini veriyorlar.

◾Frigyalılardan sonra bize Karun Hazinelerini bırakan Lidyalılar bu bölgeye sahip oluyorlar.

◾Koskoca Makedonya Kralı Büyük İskender’in de istilasına uğrayan bu şehir ölümünden sonra Bergama Krallığına geçiyor.

◾Bergama Krallığı ise Roma İmparatorluğuna katılmasıyla birlikte bir başka uygarlığa da ait oluyor burası. Roma İmparatorluğu M.S. 395 senesinde ikiye ayrılmasıyla şehir Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğunun elinde kalmış. Bizanslılar, Afyon’a yüksek kale anlamına gelen Akronium (Akroenos) ismini vermişler.  Bizanslılar döneminde bile ilin sınırları içinde, Frigya bölgesi adıyla varlığını korumuş bir bölge var.

◾1071 Malazgirt Savaşından sonra ise  Anadolu Fatihi  Kutalmışoğlu Süleyman Şah  Afyon’u fetih ettiği yazılıyor kitaplarda  ama  1146 yılında ise Birinci Kılıçarslan, Bizans İmparatoru Manuel Komnenos’u Bolvadin civarında anca yeniyor. Ama bunu kabullenemeyenler Birinci Haçlı Seferinde haçlı orduları Afyon’u geri almış oluyorlar. Afyon şehri civarında Türklerle Bizanslılar arasında büyük ve kanlı savaşlar oluyor. Ama Selçuklular, Afyon’u Bizanslılardan yeniden aldılar.

◾Selçuklu sultanı Alaeddin, Afyon şehrini imar ettirip  devlet hazinesi burada saklıyor.Şehir daha sonrasında ise  Germiyan Beyliğine geçiyor.1390 senesinde Sultan Yıldırım Bayezid Han, Afyon’u Osmanlı Devletine katıyor ama 1402’de Timur Han burasını yeniden Germiyan Beyliğine veriyor.

◾Germiyanoğlu Yakub Beyin ölümü ve vasiyeti üzerine Afyon, Timur’un geri verdiği topraklar Osmanlı toprağı oluyor. 1451’de Kütahya’da bulunan Anadolu Beylerbeyliği’ne  bağlanarak, Karahisar-ı Sahib Sancağı ismini alıyor.

◾1685’te Bursa  vilayetine bağlı sancak  1917 yılına kadar Bursa’ya bağlı kalmıştır. Burada yetiştirilen haşhaş  bitkisinden  dolayı ismi  özsu anlamında gelen Opıum kelimesinin Afion olarak söylenmesinden dolayı Afyon adını almıştır.

◾Kurtuluş savaşı zamanında yurdumuzdan yunan işgalini atmak için Milli Mücadelenin bu topraklarda başlamış ve bundan ötürü Afyon’u önemli  bir yeri vardır.

◾En son olarak Afyon, Cumhuriyet devrinde Afyonkarahisar ismiyle il olmuştur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Afyonkarahisar ile ilgili diğer yazılar
"Afyonkarahisar" geri dön

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
oprol evorter En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
oprol evorter
Ziyaretçi
oprol evorter

I’m usually to blogging and i actually appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for new information.