Afyonkarahisar kültürü ve gezilecek yerleri çok olmasına rağmen gereken önemi verilmeyip çok fazla tanıtım yapılmıyordu. Lakin son zamanlarda özellikle instagram fenomenlerinde tanıtımını yaptığı bir şehir haline geldi.

 • Kocatepe Anıtı 

Şehir merkezinde Örnekevler mahallesinde bulunmaktadır. 1970 yılında yaptırılmış olup açık alanda olduğundan ötürü giriş ücreti ödeyeceğiniz bir yer değil.

 • Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi

Bu müzede uygarlıkların  devirlerine ait eserler sergilenmektedir.

Ayrıca müzenin bahçesinde açık müze şeklinde  pişmiş toprak lahidler ve çeşitli mimari eserler sergilenmektedir. Giriş ücreti 5 tl eğer müzekartınız varsa ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

 • İmaret Cami (Gedik Ahmet Paşa Cami ve Taş Medresesi) 

Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan 1472 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu yüzden caminin ismi Gedik Ahmet Paşa diye adlandırılıyor. Caminin tek minaresi vardır ve minaresi tek şerefelidir.

Taş medrese Osmanlı döneminde en önemli eserlerden biri olan Gedik Ahmet Paşa kulliyesinin bir parçasıdır. 1481 yılında inşa edilen bu medrese 26 kubbeden oluşmaktadır.

 • Millet Hamamı

Moloz ve kesme taş örgülü kargir bir yapıya sahiptir. Ermeni ustalar tarafından yapıldığı için “Gavur Hamamı” olarak adlandırıldı daha sonra “Millet Hamamı” olarak adını tarihe geçirir.

 • Afyonkarahisar Kültür ve Sanatevi

Ot Pazarı Cami ile Hacı Ömer Cami arasında kalan tarihi evin içindedir. Eski ambar olarak da bilinir. 2017 yılında Kültür ve Sanatevi olarak hizmete girmiş bu ev çarşamba günleri kapalı olmakla birlikte 10:00-17:30 arası açıktır. Giriş ücretsizdir. Burada Afyonkarahisar kültürünü yansıtacak odalar  dekore edilmiştir.

 • Ot Pazarı Cami

1590 yılına dayanan bu cami şehrin en eski yapılarındandır. Tellalzade Süleyman Çavuş inşa ettirmiştir. Yapımında kesme taş kullanılmıştır.

 • Bedesten Çarşı

Daha çok kına malzemelerinin olduğunu göreceğiniz bu çarşıda hediyelik eşya bakabilirsiniz.

 • Tarihi Taşhan Alem-i Çarşı

Hoca Üveys Hanı olarak da bilinen bu yapı 17. yüzyılın ortalarında Kadı Abdullah Efendi tarafından yaptırılmıştır.

 • Zafer Müzesi 

Başkomutanlık Meydan Muharebesinin planlandığı ve taarruz emrinin verildiği yerdir. 1985 yılında müze haline getirilmiştir Binanın önemi ise Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak Paşa’nın o dönemde burada kalıp binayı karargah olarak kullanmalarından kaynaklanmaktadır.

 • Sultan Divanı Mevlevihane Müzesi

Anadolu’daki kurulan ilk Mevlevihanelerdendir. Kuruluşu 13. yüzyıla kadar dayanır. Konya Mevlevihanesinden sonra en önemli Mevlevihanedir. Özellikle  16. yüzyılda Hz. Mevlana’nın yedinci kuşak torunlarından Sultan Divanı zamanında mevlevilik açışından çok önemli merkez olmuştur. Ayrıca “40 Hatimli Şifalı Aşure” geleneği ilk defa Sultan Divanı zamanında bu mevlevihanede başlamış ve birçok mevlevihaneye buradan yayılmıştır. Günümüzde ise bu geleneği devam ettiren tek mevlevihanesidir.

Bir kaç defa yangın geçirmiş bu mevlevihane 1902 yılındaki büyük yangından sonra tamamen yanmış ve bugünkü haliyle Şeyh Celaleddin Çelebi zamanında 1908 yılında hizmete girmiştir. En son olarak 2008 yılında restore edilmiş olup 30 Aralık 2008 yılında belediye bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır.

Mevlevihane içerisinde dervişlerin kendilerini inzivaya çektiği odaları görebilirsiniz.

“Postnişin”

Posta oturan post sahibidir demektir. Mevlevihanede en üst mertebededir.

“Hücrenişin”

Kendisine Mevlevihanesi hizmetine adamış derviş denilir.

 • Ulu Cami

Mimarı Emir Hac Bey olan bu cami 1277 yılında Sahipata Nureddin Selçuklu Hasan tarafından bitirilmiş bir camidir. Selçuklu devletinin nadide miraslarından biridir. Caminin içinde ahşaptan sık aralıklarla konulan 40 direkten ötürü ismi “Kırk Minareli Cami” olarak da bilinmektedir.

Hemen arka tarafında kalan Hıdırlık Tepesini de listenize alabilirsiniz.

 • Kabe Mescidi

Karahisar kalesinin hemen altında bulunan bu mescid 1397 yılında inşa edilmiştir. Kabe ölçülerinde olduğu için bu adı almıştır.

 • AfyonKarahisar Kalesi

Bu kaleye Ulu Cami’nin karşısındaki merdivenleri arşınlayarak tırmanmanız gerekiyor.

225 metre yüksekliğinde bu tercihi kaleye çıktığınızda 360° bir açıyla şehrin tüm noktalarını görüyor olacaksınız.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz renkli renkli yeni restorasyon görmüş bu tarihi konakların bulunduğu yerleri de merkezde gezerken karşınıza çıkıyor olacak.

 • Mısri Cami

Mısri mahallesinde yer alan bu cami 1483 yılında Şakkancıoğlu Evliya Kasım Paşa tarafından  kesme taşlardan yaptırılmıştır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Afyonkarahisar ile ilgili diğer yazılar
"Afyonkarahisar" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir