• Büyük Taarruz Karargahı (Atatürk Evi) 

Atatürk, Büyük Taarruz emrini verdikten sonra 24 Ağustos 1922 günü Akşehir’den Afyon ili Şuhut ilçesine gelmiş. Yalı Mahallesi’de Hacı eli Oğulları’na ait bir evi geçici karargah olarak kullanmıştır. O günün akşamı arkadaşlarıyla birlikte bu evde bir toplantı yapan Atatürk taarruz planlarını gözden geçirmiş ve geç saatlere kadar süren toplantıdan sonra odasına çekilmiştir. Burada birkaç saat dinlenen ve uyuyan Atatürk sabaha karşı Kocatepe’ye hareket etmiş, 26 Ağustos 1922 günü Saat 05:30’da topçu ateşiyle Büyük Taaruzu başlatmıştır.

Atatürk’ü kaldığı bu ev iki katlı cumbalı küçük bir köy konağı. Alt katında hole açılan 4 odası, üst katında 1 salon 4 oda ve bir selamlığı vardır.

Zafer Yolu

Şuhut ilçesi Çakırözü Köyün’den Kocatepe’ye 1922 Ağustos’un 25’ini 26’sına bağlayan gece hareket eden komuta grubu Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Mareşal Fevzi Paşa ve İsmet Paşa’nın izlediği yolu, bakanlık Zafer Yolu olarak yeniden projelendirilmiştir.

25 Ağustos günü Şuhut ilçesinde düzenlenen çeşitli etkinliklere kutlanan Zafer Haftası, aynı günün gecesinde saat 23:00’de Ulu Önder Atatürk’ü Kocatepe Cephesine ordularımızı naklettiği Şuhut-Çukurözü Köyün’den geçen ve Gazi Paşa Çeşmesi’nin de bulunduğu ‘Zafer Yolu’ndan halk yürüyerek tepeye ulaşırmış. Şuhut ile Kocatepe arasından ilerlenerek yürülünen bu  Zafer Yolu 18 kilometredir.

  • Başkomutan Tarihi Milli Parkı 

Kurtuluş savaşının geçtiği yerlerdeki tarihi oldular Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nın ana kaynak değerini oluşturur. Tüm dünyaya Türk’ ün gücünü bir kez daha gösterdiğimiz bu topraklar Türkiye’nin 17.Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor.

Afyon Kocatepe Bölümünde Bulunan Anıt ve Şehitlikler

Kocatepe Anıtı ve Kitabesi

Büyük Taarruz’un 26 Ağostos 1922 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal tarafından başlatıldığı, sevk ve idare edildiği 1874 metre rakımlı tepedir. Üzerinde boy çukuru, Atatürk Anıtı, Kitabe ve Seyit Terası vardır. Anıt 4 ton ağırlığında 7.5 metre yüksekliğindedir.

Büyük Kalecik kasabasından 8 km. daha yukarıda olup Afyonkarahisar’a 20 km. uzaklıktadır.

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği

26 Ağustos 1972 yılında Yüzbaşı Agâh ve diğer şehitlerin anısına sembolik olarak yapılmış.

Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı

26 Ağustos 1922 sabahı Afyon Kocatepe’de başlayıp 9 Eylül 1922 günü İzmir’de sona eren, Türk vatanını Yunan işgalinden kurtaran Büyük Taarruz’da şehit düşen subay ve Mehmetçiklerin aziz hâtıralarını yaşatmak amacıyla İzmir-Afyon-Antalya karayolu kavşağındaki tepe üzerinde yaptırılmıştır.

Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği 

Sinanpaşa İlçesinin  1591 metre rakımlı Şehitlik, Afyonkarahisar’ın 43.km Güneybatısında yer alan Çiğiltepe’de yer almaktadır. 27 Ağustos 1922 günü Muharebelerinde şehit düşen askerlerimizin anısına yapılmıştır.

  • Antik Kentler 

İhsaniye Ayazini Kasabası (Metropolis)

Afyon-Eskişehir karayolu üzerinde bulunmaktadır. Kaya mezar odaları, kiliseler ve  yerleşimler bulunmaktadır. 

İhsaniye Döğer Yerleşim Yeri

Afyonkarahisar’a bağlı İhsaniye ilçesini kapsar. İlk Çağ uygarlıklarından Frigler zamanından bu yana yerleşim için istifade edilmiş ve farklı medeniyetleri barındırmıştır. Afyon gezinizde buradaki MÖ 6 ve 7. yüzyıla ait Kapıyaka 1-2, Aslankaya, Roma İmparatorluğu ve Bizans’a ait tapınak ve anıtlar bulunmaktadır.

Buradaki Frigler ait yerlerin  ayrıntısı buradan okuyabilirsiniz.

Synnada Antik Kenti

Şuhut ilçe merkezinde bulunur.

Apameia Kibotos Antik Kenti

Apameia Antik Kenti ülkemizdeki en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Efes’ten sonra ikinci büyük kent olduğu söyleniyor.

Dokimaia Antik Kenti (İscehisar)

Makedonyalılar tarafından kurulmuş bir kenttir.

Yedi Kapı Kaya Yerleşim Yeri ve Manastır 

Bolvadin-Emirdağ karayolu üzerinde yer almaktadır.

  • Mağaralar 

Buzluk Mağarası

Buzluk mağarası, Sultandağı ilçesine bağlı Dereçine Kasabası’nın güneyinde Sultandağları’nın 2.519 m ile en yüksek yeri olan kuzeybatı zirvelerinde yer alıyor.

Buzluk mağarası’nın girişi sadece bir kişinin geçebileceği genişlikte olmakla birlikte duvarlarında ise buzların oluşması ile alakalı mağaranın biçimi ve iklim koşullarıyla bağlantılı olarak açıklanmaktadır.

Dipevler/İnsuyu Mağarası

Bolvadin’e 7 km. uzaklıkta, Dipevler köyü-Karayokuş tarafında yer alır. İki kat olan mağarada sarkıt ve dikitlerin yanı sıra tatlı su kaynağı da vardır.

Suçıkan Mağarası

Dinar ilçesinde bulunan Suçıkan Park otelinin arkasından girilen bir mağaradır.

Balcam Mağarası 

Emirdağ ilçene 10 km. uzaklıkta Balcam köyüne yakın bir yerde.

Karacamal ve Dipsiz Mağarası

Şuhut ilçemizin Balçıkhisar kasabasına 5 kilometre uzaklıkta Kocadere mevkiinde bulunmaktadır.

Kuzu İni Mağarası

Karacamal Mağarasından daha yukarıdadır. Giriş kısmında koyun beslendiği için Kuzu İni Mağarası denilmiştir.

  • Gölleri

Eber Gölü

Çay ve Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde 150 km kare yüzölçümüne sahip Eber Gölü, Akarçay ve Sultandağlarından gelen kaynak suları ile beslenmektedir.

Gölde; ekonomik değeri en yüksek olan kamış üretimi, sazan, turna ve aynalı sazan balığı bulunmaktadır.

Emre Gölü

Afyonkarahisar il sınırları içerisindeki doğal yolla oluşmuş alanı en küçük olan göldür. Yaklaşık yüzölçümü 5 km karedir. İhsaniye ilçesi, Döğer kasabası, Bayramaliler köyü arasındadır.

  • Kaplıcaları

Ömer Kaplıcası 

İl merkezine 15 km uzaklıktadır. Afyon’un önemli şifa su kaynaklarından birisidir.

Gazlıgöl Kaplıcası 

İhsaniye ilçesine bağlı olan ve il merkezine sadece 25 km mesafede olan bu kaplıcaların mineralli suları, Kızılay Maden Suyunun kaynağıdır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Afyonkarahisar ile ilgili diğer yazılar
"Afyonkarahisar" geri dön

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
2 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
oprol evorter En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
oprol evorter
Ziyaretçi
oprol evorter

I don’t even understand how I ended up right here, but I assumed this put up was once great. I don’t recognise who you’re but certainly you are going to a famous blogger should you aren’t already 😉 Cheers!