Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle 6 ülke gezen, Almanya’da yaşayan Yeliz Aksu (@yelizaksu01) ile birlikteyiz. Bu güzel eğlenceli röportaj için Yeliz’e teşekkür ederiz. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayınız. Gelin hep beraber bu güzel röportajı okuyalım. Keyifli okumalar dilerim.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Yeliz Aksu, 26 yaşındayım. Doğma büyüme Hamburg Almanya ve orda yaşıyorum. Giyim mağazasında yönetici olarak çalışıyorum.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Gezme tutkusu 16 yaşımda başladı. Orda ilk kez İtalya ya gittim sınıfla. Ve ilk kez Türkiye ve Almanyadan başka ülke gördüm. Ailemle her sene veya iki senede bir zaten Türkiye ye gidiyoruz. Orda Adana da kalıyoruz.  16 yaşıma kadar tek yurt dışı gezmem Türkiyeydi.

 

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar 6 ülkeye gittim.
1. Ülke: 1 kez İtalya orda da Venedike, San Marino ya ve Rimini ve Ravenna ya gittim
2. Ülke: 2 kere Fransa ve iki kez Paris
3. Ülke: 1 kez Hollanda Amsterdama
4. Ülke: 15 kere Türkiyeye
İzmir, Aydın, Adana, Malatya, İstanbul, Tekirdağ, Kahramanmaraş
5. Ülke: Avusturya, Alpen dağlarına çıktım ve Salzburgu gezdim
6. Ülke: Almanya
Hamburg da yaşıyorum ama bir çok yer gezdim Almanyada 5 kere Berlin, her sene bir kaç kere denize gidiyoruz Danimarkaya yakın, Hamburga yakın olan bir çok başka şehirler, Lübeck, Kiel Münihe gittim ordada Alpen dağlarına çıktım ve Bavaria da olan Neuschwanstein Sarayına gittim. Bir sonraki gezi rotam da belli. Türkiyeye gelecem Adana ya ve Mersine ilk kez ve yazın Rusyaya 3 Hafta. Moskova ya ve Altai şehrine ve ondan sonraki tatilde ya İtalya ya yada Yunanistan a. Ama henüz düşünüyorum bunu.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Rotalarımı planlarken dikkat ettiğim bir konu var. O da gittiğim yerler antik, tarihi ve bilgili yer olmaları.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Genelde uçakla gidiyorum ülkelere. Almanya içerisinde Arabayla ve otobüsle. Gittiğim yerlere yalnız gitmediğim için ailem rahat oluyor.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Zengin değilim. Normal biriyim.  İlk önce biletimi aylar önce alırım. Sonra da uygun hotellere bakarım. Onlar aradan çıkınca zaten başka ödeyeceğim bir şey kalmıyor. Bunları önce de yaptığım için gezi günü gelince para sıkıntısı yaşamıyorum.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

En çok beğendiğim ülke İtalya. Özel bir şehir değil tüm ülkeye hayranım italya çok antik ve tarihi bir yer. Çok öğrenilecek şey var. Görülecek yerler var.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Kesinlikle hayat kırıklığına uğratan ülke Fransa Paris. Tv lerde dizilerde ve filimlerde o kadar şık ve hoş bir şehir olarak gösteriliyor ama ben iki kere gittim ve hiç de öyle bir yer değil. Çok kirli yer, insanları tuhaf, İngilizce bilmiyorlar, ve çok fakirlik var, hırsızlık var. Tv de gördüğüm ve gerçekten gördüklerim hiç birbirine uymuyor.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Yalnız gezmediğim için çok korktuğum veya tedirgin olduğum anlar az. Ama yinede bazan ters insanlarla karşılıyorum. Ve Turist olarak hep çantam çalınacak diye korkuyorum.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Gittiğim yerlerde kesinlikle en önemli gidilecek yerlere gidiyorum. Mesela Pariste Eiffel kulesine veya Louvre müzesine. Her ülkede ve şehir de var. Onlara gitmek benim için önemli. Daha sonra ya kendimce bakarım hangi yerlere gidilir diye ve turlara katılırım.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşamamak için tabiki mümkünse internette önce araştırıyorum. Veya o ülkeye daha önce giden kişi varsa çevremde onlara soruyorum. Arkadaşlar ve iş arkadaşlarından yardım alıyorum. Böylece konaklama konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Zaten tüm gün şehiri gezmekle ve görmekle günüm geçiyor.

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Benim için gezmek öğrenmektir. Nereye gitsem yeni farklı güzel şeyler öğreniyorum. Yeni dil ve kültür. Yeni insanlar hayatlar ve yaşamlar. Gezmenin en önemli anlamı da bu.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Mümkünse yalnız gezmeyin. Büyük guruplarda gezmek zor oluyor çünkü herkes farklı bir şey yapmak istiyor. En iyi 2-3 kişilik gurupla.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir