Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle Esen ve Yelda (@travelwithsisters) ile beraberiz. Bu dolu dolu iki kız kardeşin seyahat maceralarını gelin hep beraber okuyalım. Sizin de sorularınız varsa eğer yoruma bırakmayı unutmayın. Keyifli okumalar dileriz.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, biz Esen ve Yelda. İki kız kardeşiz. Mersinde doğduk ve Antalyada büyüdük. Antalyada yaşamaktayız. Esen 26, Yelda 22 yaşındadır. Üniversitede okuduğumuz meslekleri yapmaktayız. İşimizi çok severek yapıyoruz.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Aslında küçüklüğümüzden beri geziyoruz. Mersinden Antalyaya gelerek serüvenimiz başladı. Yurt dışına çıkmadan önce yurt içinde sürekli kendimize tatil rotası çizer ve gezerdik. Bir yere gidemesek bile illa Olimposa tatile gideriz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

 

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Tam sayı veremeyerek Türkiyenin doğusu hariç bir çok yerini gezip gördük. En son Kapadokyadan geldik. Yurtdışı olarakta tüm Avrupayı gezdik. Şuan ki rotamız Yunanistan.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Aslına bakarsanız yok.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Yurtiçinde araba ve uçakla. Yurtdışına gidersek uçak tercihimiz oluyor. Ailemiz bizim her aldığımız kararda arkamızdadır ve annemiz çoğu seyehatlerimizde yanımızdadır.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 🙂

Gitmek istediğimiz yerler için hesap yapıp ona göre maddi ayrımımızı yapıyoruz. Bazen gezmek için yarını düşünmeden uçak biletlerini alıp günü birlik gidip geldiğimizde olmaktadır.

 

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

Esenin; Prag. Çünkü her sokağında ayrı ayrı sanat kokuyor ve sokakları çok canlı. Türkiyeden bahsetmek istersem de yaşadığım şehri yani Antalyayı çok seviyorum. Çünkü Esen güneşi, palmiyeleri, denizi çok seviyor. Yeldanın da Prag ve Amsterdam. Çünkü Yelda eğlenceyi çok sevdiğinden oraların gece hayatlarına hayran kalmaktadır. Türkiyeden bahsetmek istersem, Türkiyenin her yeri çok güzel ama en çok sevdiğim şehri İstanbul çünkü kendimi elmanın bir yarısı düşünürsem diğer yarısı İstanbuldur.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Yeldanın; Belgrad, Kapadokya

Esenin; Sofya, İstanbul

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Bilmediğiniz bir şehirde/ülkede tabikide tedirgin oluyorsun. Geceleri dışarı çıktığında ya da gün içerisinde gezdiğinde başımıza bir şey gelir mi, eşyalarımız çalınır mı gibi bir çok şeyi düşünüyoruz.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Spontane gezmesine bayılıyoruz. Bir program yapmadan gezdiğimiz çok oldu ama rutin olarak her gittiğimiz yerden kar küresi almadan dönmüyoruz.

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Biz bu zamana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık. Tek problem bazen ucuza kalmak için seçtiğimiz konaklama yerleri şehre uzak denk gelmesi.

Gezginlerle Röportaj - Gezitopya

 

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Bizim için farklı kültür görmek her zaman ayrıcalıklı olmuştur.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Yurtdışına gideceklerse, kesinlikle ilk başta bir otobüs turuyla çıkmalarını tavsiye ediyoruz ve yurtdışına çıkmayı imkansız gibi görmesinler, sadece kafasına koydular mı her şekilde o yola çıkmayı başarırlar. Yurtiçinde size yardımcı olacak bir çok kişiyle karşılacaksınız. Sadece çekinmeden sorular sorun ve kaynaşın. Güzel insanlar tanıyacaksınız.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir