Gezitopya Röportaj köşesine hoşgeldiniz. Bugün sizlerle instagram blogger olan Seda (@tatlishayat) ile birlikteyiz. Türkiyenin birçok şehrini ve 7 ülke gezen Seda’ya merak ettiklerimizi sorduk. Bu keyifli sohbet için Seda’ya teşekkür ederiz. Sizinde sorularınız varsa eğer sorularınızı yoruma bırakabilirisiniz. Keyifli okumalar.

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba Seda ben @tatlishayat instagram blogum var. Savunma sanayinde önemli bir şirkette bilgisayar mühendisiyim. Zor çalışma şartlarından fırsat buldukça doğayla buluşmayı, tarih dolu zaman yolculuğu yapmayı seviyorum.

Peki gezme tutkusu nasıl başladı? Ne kadar süredir seyahat ediyorsunuz?

Üniversite yıllarında sıkı çalıştığım için pek gezme fırsatım olmadı ama mezun olduktan sonra farkettim ki gezmek benim için kendimi keşfettiğim bir yolculuk.

Şu ana kadar kaç ülke / şehir gezdiniz? Bir sonraki gezi rotanız belli mi?

Şu ana kadar Türkiye’de bir çok şehir gezdim sayısını bilmiyorum. 7 ülke gezdim. Corona salgınından dolayı, Sri Lanka, Ürdün, Berlin gezilerimi iptal ettim. Bir sonraki rotam yurtiçi olur en azından şu salgın dünya çapında bitene kadar. Mardin’e gitme gibi bir planım var bahar için.

Gezi rotalarına karar verirken dikkat ettiğin noktalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Önceden araştırıyorum, fotoğraflara, yorumlara ve haritaya bakarak karar veriyorum. Az bilinen yerleri keşfetmeyi seviyorum. Instagram sayfamda da benimle keşfettiklerinde mutlu oluyorum.

Seyahatini genellikle hangi ulaşım aracıyla yapıyorsunuz? Seyahat ederken ailen ne tepki gösteriyor?

Uçak ve arabayla gidiyorum. Çoğu zaman uçakla gidip havaalanında araç kiralıyorum. Araba büyük özgürlük sağlıyor çünkü. Ailem gezmem konusunda bir kısıtlama yapmıyor. Gittiğim yerlerin fotoğraflarını videolarını paylaşıyorum. Bazen onlar da bana katılıyor.

Gezilerin bütçeni aşıyor musun? Ya da takipçiler gibi soralım ; Zengin misin? 

Kendi bütçeme göre ayarlama yapıyorum tabi ki ama lüksiyatı seviyorum. Moduma ve tatil amacına göre değişiyor tabi ki ama kaldığım oteller genelde 4-5 yıldızlı oluyor. Keyfimi bozacak bir sürpriz olsun istemiyorum.

En çok beğendiğin ülke veya şehir hangisi ? Sebebi nedir?

En çok sevdiğim ülke Hollanda en etkileyen şehir ise İngiltere Oxford oldu. Masalsı bir şehirdi ve de Harry Potter hayranlığından da kaynaklanıyor olabilir. Neden Hollanda derseniz, özgürlük ülkesi ve ülkeyi el birliğiyle kurmuşlar. Doğaya o kadar saygılılar ki yol yok desem. Tek daracık yollar, insanlar ulaşımı toplu taşıma ya da bisikletle yapıyor. Evler deseniz çok özenli, yaşam standartları oldukça yüksek. Yemeklerini en sevdiğim ülke ise İtalya, 10 gün kaldım son ana kadar pizza yedim.

Sende hayal kırıklığı yaşatan bir şehir oldu mu? Büyük beklentilerle gittiğin ama aradığını bulamadığın?

Bu soruyu cevaplamak için çok düşündüm ama hatırladığım kadarıyla olmadı. Çünkü araştırıp gittiğim için fikir sahibi oluyorum.

Gezilerin esnasında korktuğun durumlar oluyor mu? Ya da tedirgin olduğun bazı anlar?

Çin’de 1 ay kaldığım sürede bir çok badire atlattım. İngilizce bilen çok az ve bilen de kendi şiveleriyle konuştuğu için anlamak oldukça zor. Akşam gittiğimiz eğlence merkezinden dönmek sorun oldu. Boş taksi bulamadık, bulduklarımız da turist turist olduğumuz için bizim İstanbul’da turist gören esnaf gibi fiyatı 10 katı söylüyorlardı. Etrafta sarkıntılık yapan tipler vardı, gerçekten korktuğumu hissetmiştim.

Gittiğin yerlerde mutlaka yaptığın işler, bir rutinin var mı yoksa spontane mi geziyorsun?

Planlı geziyorum çoğu zaman. Genelde arabayı uzağa parkedip şehri yürüyerek gezmeyi seviyorum. Atina’yı tamamen yürüyerek gezmiştim. Rutinim haritaya bakmak olabilir. 🙂

Konaklama konusunda sıkıntı yaşıyor musun? Bazı konaklama seçenekleri ucuz olmasından dolayı tam donanımlı değiller ve bu durumlarda kişisel bazı ihtiyaçlar problem olabiliyor.

Açıkçası kaldığım otele dikkat ediyorum ve şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Bazen yanımda saç şekillendiricim ve seyahat ütüm oluyor. Hangi otel olursa olsun kullandığım şampuanımı ve saç kremimi götürüyorum. Saçlarım değerli. 🙂

Gezmek / tatil yapmak herkesin seveceği bişeydir ancak senin için farklı bir anlamı var mı?

Ben keşfetmeyi seviyorum. Gittiğim yerde oraya ait gibi yaşamaya özen gösteriyorum. Oraya özgü yemek, giyecek vs deniyorum. Kısaca o şehri yaşamayı insanlarını tanımak benim için önemli. Yolculuklar benim kafamı dinlediğim kendimi bulduğum bir etkinlik gibi.

Takipçilere ya da ilk gezilerini yapacaklara vermek istediğin bir mesaj / tavsiye var mı?

Seyahatlerini planlı yapsınlar ve keyfini çıkarsınlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir